Dokić odbila da potpiše ugovor sa porodičnom firmom

Opština Budva poslala spise na potpis u Spuž Milu Božoviću, jer u kompaniji “Mediteran express” sinovi potpredsjednice Opštine imaju većinsko vlasništvo

24779 pregleda 12 komentar(a)
Jedan od autobusa "Mediteran expressa", Foto: Vuk Lajović
Jedan od autobusa "Mediteran expressa", Foto: Vuk Lajović

Opština Budva dostavila je ugovor sa kompanijom “Mediteran express” Višem sudu u Podgorici na dobijanje saglasnosti, kako bi se taj službeni dokument unio u spuški Istražni zatvor pritvorenom predsjedniku Opštine Milu Božoviću na potpis.

To je “Vijestima” potvrđeno iz više izvora.

Na taj potez se lokalna samouprava odlučila nakon što je potpredsjednica Opštine Jasna Dokić odbila da potpiše ugovor, kako ne bi bila u konfliktu interesa, jer je “Mediteran express” kompanija u kojoj njeni sinovi imaju većinsko vlasništvo.

Opštinska Komisija prvorangirala je tu kompaniju na konkursu o dodjeli linija za obavljanje djelatnosti javnog linijskog prevoza putnika u gradskom i prigradskom saobraćaju na teritoriji Budve, koji je lokalna uprava raspisala u aprilu.

“Mediteran express”, kako je “Vijestima” rečeno, jedini je dostavio ponudu, koja je ocijenjena ispravnom, te je Komisija preporučila Opštini da sa tom firmom zaključi četvorogodišnji ugovor.

“Mediteran expres” godinama gazduje autobuskim linijskim saobraćajem u Budvi, koji joj je ustupan na javnim konkursima.

Ovakav potez Dokić je bio i očekivan jer je iz redova Demokrata nakon što je raspisna konkurs saopšteno da će biti “interesantno ko će u ime Opštine zaključiti ugovor sa pobjednikom konkursa”.

Dokić
Dokićfoto: Vuk Lajović

“Mediteran express”, međutim, kada Božović bude potpisao ugovor, nije siguran da će sve četiri godine upravljati autobuskim prevozom u metropoli turizma. Kako su ranije “Vijesti” objavile, konkursom je u obzir uzeta i incijativa koju je pokrenula opozicija, prije svega Demokrate, da Opština osnuje posebno preduzeće za upravljanje gradskim prevozom, koja je dobila zeleno svjetlo parlamenta.

Iz Sekretarijata za komunalno stambene poslove, koji je raspisao konkurs, tada je “Vijestima” rečeno da rok od četiri godine za ustupanje linija može biti i kraći ako se stvore uslovi za formiranje posebnog privrednog društva.

“Imajući u vidu da je Zakon o prevozu u drumskom saobraćaju članom 35 stav 6 propisao da način i organizaciju obavljanja linijskog gradskog i prigradskog prevoza putnika propisuje nadležni organ jedinice lokalne samouprave, kao i da je izmjenama i dopunama Zakona o komunalnim djelatnostima članom 3 stav 1 tačka 7 prepoznat javni gradski i prigradski prevoz kao komunalna djelatnost, samim tim Sekretarijat za komunalno stambene poslove je pristupio izradi nove Odluke o javnom gradskom i prigradskom prevozu putnika koja je usaglašena sa navedenim propisima i Odluku kandidovao na razmatranje i usvajanje Skupštini opštine. Kako predlog Odluke nije usvojen u Skupštini, a uzimajući u obzir da je članom 3 stav 7 Zakona o komunalnim djelatnostima propisano da su usluge javnog gradskog i prigradskog prevoza djelatnosti od opšteg interesa, Sekretarijat je, štiteći prije svega interese građana opštine Budva, a i same lokalne samouprave, dužan obezbijediti kontinuitet pružanja usluga javnog prevoza putnika i iz tog razloga”, rečeno je tada u opštinskom resoru na čijem je čelu sekretar Srđan Gregović.

Kako se pojašnjava, radi adekvatnog rješenja u određenom roku za funkcionisanje linijskog gadskog i prigradskog prevoza na teritoriji Opštine Budva zbog ograničenog trajanja skupštinske odluke o saglasnosti za obavljanje prevoza koja traje do 30. juna ove godine, kao i zbog potrebe da se kroz konkurs omogući adekvatna konkurentnost i dovođenje organizacije prevoza u regularan tok, uz konsultaciju sa Službom predsjednika Opštine, kao i sa članovima radne grupe i stručnim saradnikom za pripremu Odluke o gradskom i prigradskom linijskom prevozu putnika, Sekretarijat je preuzeo aktivnosti na iznalaženju adekvatnog rješenja u skladu sa zakonom.

“Smatramo da je bilo neophodno pokrenuti proceduru javnog poziva za dodjelu ugovora za pružanje usluga javnog prevoza. U tekstu konkursa zainteresovani subjekti se upoznaju sa tim da rok za koji se ugovara prevoz iznosi najduže četiri godine, a može biti i kraći ukoliko se stvore uslovi da se raspiše i sprovede novi konkurs u skladu sa odlukom koja će biti usaglašena sa izmjenama Zakona, odnosno, rok od četiri godine može biti skraćen i u slučaju stvaranja uslova za početak rada privrednog društva za obavljanje gradskog i prigradskog prevoza, čiji je osnivač Opština, što će biti precizirano kroz ugovor zaključen sa izabranim prevoznikom na konkursu. Takođe, sprovođenje postupka objavljivanja javnog poziva nije u suprotnosti sa inicijativom za formiranje javnog preduzeća za gradski prevoz. Za to je potreban jasan programski smjer donosioca odluka, opredijeljena značajna sredstva budžetom Opštine, period nabavke potrebniih sredstava za rad i adekvatnih kadrovskih kapaciteta, kao i implementacija sistema, za šta je potreban značajan period, od kada se uđe u realizaciju projekta do same finalne realizacije. U međuvremenu je potrebno obezbijediti kontunuiran prevoz svih građana Budve i turista u narednom periodu”, zaključuju u opštinskom Sekretarijatu za komunalno stambene poslove.

Bonus video: