"Trideseti avgust" remontovan u Hrvatskoj

Prvi trajekt flote Morskog dobra čeka nove plovidbene papire da bi bio uključen u saobraćaj

8518 pregleda 13 komentar(a)
“Trideseti avgust” nakon remonta, Foto: Privatna arhiva
“Trideseti avgust” nakon remonta, Foto: Privatna arhiva

Nakon više od 40 dana koliko je proveo na obimnijem remontu u Hrvatskoj, trajekt “Trideseti avgust” Javnog preduzeća za upravljanje Morskim dobro vratio se prije dva dana u Boku Kotorsku i uskoro bi, nakon okončanja administrativne procedure oko dobijanja nove plovidbene dozvole od Uprave pomorske sigurnosti i upravljanja lukama (UPSUL), ovaj brod trebalo da ponovno bude uključen u redovan saobraćaj na liniji Kamenari-Lepetane.

“Trideseti avgust” je u brodogradilištu kompanije “Brodoremont Punat” u istoimenom mjestu na ostrvu Krk dokovan i na njemu su obavljeni uobičajeni dokovski, ali i značajni radovi na zamjeni dotrajalih djelova brodske konstrukcije.

Tako se trajekt iz Hrvatske u Boku vratio i promijenjenog izgleda jer su mu tokom remonta, uklonjeni pramčani i krmeni tornjevi sa jarbolima i svjetlosnom signalizacijom, skinute postojeće dotrajale, te napravljene i ugrađene potpuno nove pramčane i krmene rampe za ukrcaj vozila na trajekt, napravljeni novi zaštitni boksevi na pramcu i krmi za hidrauliku tih rampi, te zamijenjen kompletan sistem hidraulike, odnosno bokoštitnica u ukupnoj dužini od 80 metara na oba boka broda.

Bilo je i manjih intervencija na pramcu i krmi radi instalacije dodatnih gumenih bokoštitnika, zamijenjen dio dotrajalih limova na palubi a kompletno je novim zamijenjen i do sada porozni izduvni sistejm brodske strojarnice. Obavljeni su i uobičajeni dokovski radovi na trupu, podvodnim ventilima i VSP propulzorima broda.

Važenje privremenih papira o sposobnosti broda za plovidbu koje je, kada je Morsko dobro u februaru 2023. kupilo taj stari trajekt, u dva navrata “Tridesetom avgustu” izdavao tehnički inspektorata UPSUL-a, isteklo je 21. oktobra prošle godine.

Od tada je taj trajekt bio povučen iz upotrebe, u očekivanju remonta koji mu je bio neophodan kako bi dobio novi sertifikat o tehničkoj ispravnosti za plovidbu. Remont je koštao 412.890 eura.

Bonus video: