Država traži 60.000 eura od Perović?

Okončan sudski postupak po tužbi Crne Gore protiv direktorice Agencije za sprečavanje korupcije. Vještak utvrdio da je 58.539 eura razlika između tržišne i cijene po kojoj je kupila stan

83423 pregleda 100 reakcija 58 komentar(a)
Otišla iz pravosuđa pa prodala stan: Perović, Foto: Antikorupcija.me
Otišla iz pravosuđa pa prodala stan: Perović, Foto: Antikorupcija.me

Država traži da direktorica Agencije za sprečavanje korupcije Jelene Perović vrati gotovo 60.000 eura kao razliku između cijene po kojoj je dobila stan po povlašćenim uslovima i tržišne cijene te nekretnine.

To proizilazi iz zapisnika o glavnoj raspravi u sporu Crna Gora protiv Perović za naknadu tržišne vrijednosti stana koji je dobila po povoljnim uslovima jer je prekršila ugovor koji je, kao tadašnji sudija, početkom 2018. potpisala sa Osnovnim sudom Cetinje.

Podgorički Osnovni sud zaključio je glavnu raspravu prije dva dana, a presuda se očekuje najkasnije za mjesec.

Tokom glavne rasprave pročitan je nalaz vještaka građevinske struke, koji je procjenjivao nekretninu od gotovo 87 kvadrata, koju je Perović dobila po posebnim uslovima, a onda prodala.

“Zastupnik tužioca (države) navodi da precizira tužbeni zahtjev na način da isti ostaje kao na pripremnom ročištu, s tim sto precizira shodno nalazu i mišljenju vještaka na iznos od 58.539,70 eura, a isti predstavlja razliku između tržišne vrijednosti stana koja je utvrđena na dan 11. 1. 2018. godine iznosa od 31.960,30 eura, koji je tužena uplatila”, navodi se u zapisniku sa glavne rasprave u podgoričkom Osnovnom sudu pred sudijom Mirzom Ademovićem.

Država je spor protiv direktorice Agencije pokrenula nakon inicijative Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS), krajem novembra 2022.

MANS je tada apelovao na instituciju Zaštitnika imovinsko-pravnih interesa da u ime države zatraži naknadu štete zbog neispunjavanja ugovorene obaveze prilikom kupovine stana po povoljnim uslovima.

Prema ugovoru, koji je tada MANS dostavio instituciji Zaštitnika, Perović nije ispunila obavezu predviđenu ugovorom - nije ostala na funkciji sudije pet godina, odnosno do 2023. godine, već je prešla na čelo Agencije, a stan prodala.

Punomoćnik Perović, advokat Nikola Martinović, tokom glavne rasprave istakao dac “hronologija ukazuje na to kad je ko upisan kao vlasnik” i da se iz toga vidi da je kupac “stan stekla od Osnovnog suda u Cetinju, a ne od tužene”.

“Od tužene je preuzela samo prava i obaveze”, tvrdio je Martinović tokom glavne rasprave.

Ugovor o kupovini stana po posebnim uslovima predviđao je obavezu Perović da ostane na funkciji sudije pet godina.

Jeleni Perović sredinom juna produžen je kućni pritvor. Nju specijalni tužioci sumnjiče da je zloupotrijebila službeni položaj i oštetila državni budžet za više od 100.000 eura.

“Odlukom sudije za istragu ovog suda, u fazi redovne kontrole, prema okrivljenoj J.P. produžene su mjere nadzora zabrana napuštanja stana, zabrana pristupa i sastajanja sa određenim licima i privremeno oduzimanje putne isprave, zbog postojanja osnovane sumnje da je ista izvršila krivično djelo zloupotreba službenog položaja iz čl.416 st.2 u vezi st.1 i čl. 49 Krivičnog zakonika”, kazala je nedavno “Vijestima” portparolka Višeg suda Marija Raković.

Specijalno državno tužilaštvo formiralo je krivični predmet, nakon što im je Ministarstvo finansija dostavilo rezultate kontrole Agencije koji se odnosi na 2023. godinu - Perović je prošle godine radila čak 310 sati prekovremeno, za šta je sebi potpisala iznos od 5.212,10 eura, a dežurala je i u dane praznika - 22. i 23. maja i 13. i 14. jula prošle godine, za šta je sebi uplatila dnevnice u iznosu od 536,78 eura.

Pisala je sebi prekovremeni rad i varijabile, za šta je primila gotovo 13.500 eura što je, navodi se u nalazu, suprotno Zakonu o zaradama zaposlenih u javnom sektoru. Dodatnih više od 8.700 eura inkasirala je za rad u Radnoj grupi za utvrđivanje liste javnih funkcionera.

Prema podacima iz zapisnika Budžetske inspekcije, Perović je za period od januara do juna prošle godine članovima bivšeg Savjeta uplatila na račun zarada najmanje 10.000 eura više u odnosu na ono što je propisano zakonom…

Imovina nije uvećana ni prodajom naslijeđenog stana

Agencija za sprečavanje korupcije polovinom juna je saopštila da Perović nije bila u obavezi da prijavi prodaju naslijeđenog stana 2022. godine i promjenu imovine veću od 5.000 eura.

Tu odluku potpisala je njena pomoćnica Nina Paović, koja je ocijenila da se ne radi o uvećanju imovine Perović, već o njenom prelasku iz nepokretne u pokretnu.

“A kojim dokazima je Agencija poklonila punu vjeru, cijeneće ih jasnim i istinitim”, stoji u odluci.

“Vijesti” su u februaru objavile da je Perović sakrila od javnosti prodaju stana i prihod od 70.000 eura, a zvanični podaci na sajtu Agencije pokazuju da ona nije podnijela poseban izvještaj 30 dana nakon što je prodala naslijeđenu nekretninu.

Prema dokumentaciji kojom “Vijesti” raspolažu, a koje su pribavljene uz pomoć MANS platforme za podršku istraživačkim novinarima, stan je prodala u septembru 2022. godine, a prije zaključenja ugovora o kupoprodaji nekretnine, isplaćeno joj je 22.000 eura.

Taj novac nije prijavljen posebnim izvještajem, dok je ostatak od 48.000 iskorišćen za zatvaranje kredita koje je imala u jednoj od komercijalnih banaka koje posluju u Crnoj Gori.

Bonus video: