Bjeković: Sve ono što se nekada dešavalo na našim ulicama preselilo se u sajber prostor

“Problem je u tome što govor mržnje nije, u dovoljnoj mjeri, poznat ne samo laičkoj, već i stručnoj javnosti”, rekao je Bjeković

7929 pregleda 4 komentar(a)
Foto: Privatna arhiva
Foto: Privatna arhiva

Sve ono što se nekada dešavalo na našim ulicama, kao i tokom političkih debata, političari i drugi akteri svoj uticaj preselili u sajber prostor, a pojavi govora mržnje nema kraja u Crnoj Gori

To je tokom panel diskusije „Sprečavanje govora mržnje u javnom prostoru Crne Gore - Uloga institucija“ kazao Zaštitnik ljudskih prava i sloboda (ombudsman) Siniša Bjeković.

“Problem je u tome što govor mržnje nije, u dovoljnoj mjeri, poznat ne samo laičkoj, već i stručnoj javnosti”, rekao je Bjeković.

Ombudsman smatra da su veoma problematični komentari koji se ostavljaju na portalima, kao i drugim onlajn platformama.

“Mržnja nije zdravo stanje duha”, rekao je Bjeković i dodao da se od njega često traži da “normira lakše oblike govora mržnje”.

Dekanka Pravnog fakulteta Univerziteta Crne Gore (UCG) Aneta Spaić kazala je da je govor mržnje “svaka tvrdnja ili informacija kojom se promovišu nasilje ili netrpeljivost”.

“Trenutni administrativni okvir nije loš. Predstavlja dovoljan prostor za one koji odlučuju”, rekla je Spaić.

Prema njenim riječima, problematika kod govora mržnje je tačno utvrđivanje sankcija onom ko izriče tu vrstu govora.

Novinar i publicista Brano Mandić rekao je da govor mržnje vidi kao jedan oblik nasilja.

“Riječ je o klasičnom nasilju koje tek osvješćujemo da trpimo, a ono je uvijek bilo sredstvo političkog diskursa”, objasnio je Mandić.

Istakao je da, trenutno, živimo u vremenima kraha političkih sistema, a to se, kaže Mandić, “zgodno poklopilo sa tehnološkom revolucijom”.

Damir Nikočević, iz Agencije za elektronske medije (AEM) ocijenio je da su neregistrovani portali najćešći izvor govora mržnje u Crnoj Gori.

Zabrinjava ga što njihovo poslovanje neće biti regulisano ni novim zakonskim normama.

Programski direktor Juventasa Jovan Bojović konstatovao je da se „suprotstavljamo slobodi govora kako ona ne bi eksalirala u nešto veće“.

Ističe da je rad NVO važan i objasnio da Juventas radi kroz edukativne radionice, lobiranje i saradnju sa institucijama.

„Naše aktivnosti su dodatak svemu onome što rade državne institucije i drugi subjekti u ovoj oblasti“, rekao je on.

Panel diskusija je organizovana u okviru projekta "Edukacijom protiv govora mržnje: Mladi kao pokretači tolerantnog društva" koji realizuje Neformalna grupa "Ad maiora" u partnerstvu sa NVO Žuta kornjača, a uz podršku nevladinih organizacija Juventas, Help - Hilfe zur Selbsthilfe, Centar za monitoring i istraživanje – CeMi, Kvir Montenegro i Otvoreni centar Bona fide, a uz podršku Delegacije Evropske unije kroz program Evropski instrument za demokratiju i ljudska prava za Crnu Goru 2022 (EIDHR).

Bonus video: