Špic ljetnje turističke sezone donio je i veliku gužvu i opšti haos na moru u akvatorijumu Boke Kotorske.
Brojna manja ili veća plovila, kruzeri, jahte, izletnički brodići, gliseri, skuteri i razna druga plovila za sport i rekraciju "špartaju" gotovo svim djelovima zaliva pri čemu se gotovo svi oni, sa izuzetkom kruzera na kojima su ukrcani piloti Luke Kotor, najčešće uopšte ne pridržavaju većine važećih propisa i odredbi Zakona o sigurnosti pomorske plovidbe.
To je posebno vidljivo u jednom od najprometnijih i navigacijski najizazovnijih djelova Boke - tjesnacu Verige kroz koji svakodnevno u sjevernom i južnom kursu između Tivatskog, odnosno Kotorsko-risanskog zaliva, prođe na stotine raznovrsnih plovila.
Najveći broj njih, posebno plovila tzv. rekreativnih nautičara i brzi gliseri u Boki sve brojnijih taksi boat službi, uopšte se ne pridržavaju pravila za plovidbu u tjesnacima, a na prste jedne ruke se mogu izbrojati oni koji poštuju ograničenje brzine plovidbe u Boki koje iznosi deset čvorova u samom zalivu, odnosno samo šest čvorova u Kumborskom i tjesnacu Verige.
Umjesto takve normalne plovidbe, Verige gdje se na potezu Rt Gospe od Anđela a tivatskoj Turski rt na Kotorskoj strani dvije obale zaliva približavaju oko 300 metara, takva plovila bukvalno "prolijeću" brzinama koje idu i do 30 čvorova. Pritom se većina skipera taksi glisera obali približava i na samo pedesetak metara (tri puta manje od dozvoljene), ugrožavajući kupače, ili se uopšte ne pridržava pravila desne strane.
Imajući u vidu gustinu saobraćaja jer kroz Verige ovako na sat vremena "proleti" i po nekoliko desetina brzih glisera, prosto je čudo kako se do sada već nije desila neka nesreća sa ozbiljnijim posljedicama.
I dok svakodnevni haos traje nesmanjenom žestinom, na moru nema uočljivih patrola Lučke kapetanije, odnosno Inspekcije sigurnosti plovidbe koje bi morale da obuzdaju i sankcionišu nesavjesno i opasno ponašanje.
Osim što bi svi koji se nalaze na moru tako bili sigurniji, Lučka kapetanija i inspekcija bi na taj način vrlo brzo pripunile i državni budžet, imajući u vidu ogroman broj prekršilaca propisa i činjenicu da je Zakonom pravnim licima čija se plovila ne pridržavaju ograničenja brzine plovidbe u zalivu na deset, odnosno šest čvorova, zaprijećena novčana kazna u iznosu od 1.500 do čak 20.000 eura, a fizičkim - skiperima tih plovila zakonom su propisane kazne u iznosu od 200 do 2.000 eura.
Nakon posljednjih izmjena Zakona o sigurnosti plovidbe, plovilima dužine do 24 metra dopušteno je da u Boki plove brzinom četiri čvora većom od maksinalne koja važi za veće brodove. Time se nastojalo izaći u susret vlasnicima taksi glisera i većini nautičara koji imaju jahte dužine do 24 metra jer je to limit dužine iznad koje počinje kategorija najskupljih - megajahti.
Međutim, i većina tih manjih plovila dužine 24 metra uopšte ne poštuje za njih određene maksimalne brzine plovidbe od 14, odnosno deset čvorova u tjesnacima, već voze dva ili čak tri puta brže od toga.
Bonus video: