Taksimetar nekad mjeri i poštenje

Građani se žale na različite cijene za istu kilometražu, iz Zavoda za metrologiju ih pozivaju da nepravilnosti prijave Metrološkoj inspekciji

9254 pregleda 9 komentar(a)
Građani sumnju u neispravnost taksimetra mogu prijaviti Metrološkoj inspekciji (ilustracija), Foto: -
Građani sumnju u neispravnost taksimetra mogu prijaviti Metrološkoj inspekciji (ilustracija), Foto: -

Ista udaljenost, isto doba dana, ista taksi firma, ali cijena vožnje, tvrde građani, može biti veća i za više od euro.

Iz taksi udruženja nezvanično pojašnjavaju da građani moraju imati u vidu gužve, ali i saobraćajnu signalizaciju, pa drugačija cijena može biti posljedica podgoričkog “špica” ili crvenog talasa na semaforima.

Iz Zavoda za metrologiju pozivaju građane da drastično veće cijene iste vožnje, odnosno potencijalnu neispravnost taksimetra, prijave Metrološkoj inspekciji, preko Uprave za inspekcijske poslove.

Oni su objasnili da je moguće podnijeti žalbu i Zavodu, koji će u saradnji s Metrološkom inspekcijom “pokrenuti rješavanje”.

“Taksimetri moraju imati odobrenje koje izdaje Zavod za metrologiju. Ovo uvjerenje potvrđuje da taksimetar ispunjava sve propisane tehničke i metrološke zahtjeve. Nakon što dobiju odobrenje, taksimetri se podvrgavaju ovjeravanju, procesu koji uključuje pregled i žigosanje uređaja. Kontrolu ovjeravanja taksimetara vrši Zavod za metrologiju. Ovjeravanje obuhvata pregled, žigosanje i izdavanje uvjerenja o usklađenosti sa propisanim zahtjevima. Ako taksimetar ne ispuni ove zahtjeve, neće biti žigosan, a vlasnik taksimetra će morati platiti naknadu za pregled čak i u slučaju odbijanja”, precizirali su iz Zavoda.

Za nepoštovanje propisa, navode, uključujući korišćenje neovjerenih taksimetara, predviđene su značajne novčane kazne. Pravna lica mogu biti kažnjena iznosima od 3.000 do 20.000 eura, dok su za preduzetnike i fizička lica propisane kazne od 300 do 12.000 eura.

Iz Zavoda objašnjavaju da postoje tri vrste ovjeravanja taksimetara.

“Prvo ovjeravanje obuhvata nove taksimetre i one koji ranije nisu bili ovjeravani, redovno ovjeravanje koje se sprovodi periodično, svake godine, kako bi se osigurala stalna tačnost taksimetra. Postoji i vanredno ovjeravanje koje se izvodi nakon popravke taksimetra, promjene cjenovnika, promjene vozila u koje je taksimetar ugrađen ili kada redovno ovjeravanje nije izvršeno na vrijeme. Taksimetri u Crnoj Gori moraju ispunjavati zahtjeve propisane Pravilnikom o metrološkim uslovima za mjerila i sisteme s mjernom funkcijom. Ovaj pravilnik, koji je u skladu s direktivama Evropske unije, definiše osnovne i posebne zahtjeve za taksimetre, osiguravajući da svi uređaji budu pouzdani i tačni”, kazali su iz Zavoda za metrologiju.

Naglasili su da pregled taksimetra uključuje provjeru vrijednosti broja impulsa koji taksimetar prima s generatora signala, što zavisi od dimenzija pneumatika na vozilu.

“Pritisak u pneumaticima mora biti u skladu s preporukama proizvođača vozila. Pregled se obavlja na stazi dužine 1.000 metara, kalibrisanoj mjernom trakom ili laserskim daljinomjerom, a mjeri se i vrijeme kalibrisanim uređajem dok vozilo miruje”, tvrde iz Zavoda.

Ističu da su vlasnici taksimetara obavezni da svoje uređaje održavaju ispravnim između redovnih ovjeravanja, a ukoliko primijete nepravilnosti, moraju se obratiti ovlašćenom licu koje će podnijeti zahtjev za vanredno ovjeravanje.

“Nepravilnosti se mogu prijaviti metrološkoj inspekciji putem sajta Uprave za inspekcijske poslove ili Zavodu za metrologiju. Takođe, korisnici taksi usluga mogu podnijeti zahtjev za vanredni pregled ako sumnjaju u tačnost taksimetra”, zaključili su iz Zavoda za metrologiju.

Bonus video: