Specijalno državno tužilaštvo (SDT) povrijedilo je pravo građanke, jer nije dobila odgovor o preduzetim mjerama u razumnom roku.
To je zaključila institucija Zaštitnika ljudskih prava i sloboda, koja je preporučila toj tužilačkoj organizaciji, na čijem je čelu Vladimir Novović, da u što kraćem roku obavijesti građanku o preduzetim radnjama.
U nalazu, koji potpisuje zamjenica Zaštitnika Tatjana Radović Todorović, navodi se da je građanka 17. januara 2022. podnijela krivičnu prijavu Osnovnom državnom tužilaštvu (ODT) u Rožajama protiv direktora jedne od tamošnjih škola, zbog krivičnog djela zloupotreba službenog položaja.
“ODT Rožaje je dopisom od 21. januara 2022. godine obavijestilo SDT o podnijetoj krivičnoj prijavi, te u smislu čl. 3 st. 2 Zakona o specijalnom državnom tužilaštvu spise predmeta dostavilo tom tužilaštvu na dalju nadležnost i postupanje, uz obrazloženje da je osumnjičeni XX, po navodima krivične prijave, u vrijeme izvršenja krivičnog djela bio direktor JU OŠ XX Rožaje, zbog čega ima status javnog funkcionera. Shodno prethodno navedenom dopisu, spisi predmeta su dostavljeni SDT-u dana 24. januara 2022. godine, pa je po osnovu istih formiran predmet”, navodi se u nalazu Radović Todorović.
Ona je, na osnovu stanja u spisima predmeta, ocijenila da je SDT aktom od 17. marta 2022. godine, zatražilo od Specijalnog policijskog odjeljenja da “za potrebe izviđaja prikupi potrebna obavještenja od prijavljenog lica na sve činjenice i navode podnijete krivične prijave i po potrebi pribavi drugu dokumentaciju”.
“Iako istraga (samim tim i pretkrivični, odnosno prethodni postupak, s obzirom na to da može dovesti do pokretanja postupka), u smislu standarda EKLJP nije istraga rezultata već sredstava, Zaštitnik nalazi da u konkretnom, osim što nijesu ispunjeni zahtjevi brzine i efikasnosti, nije ispunjen ni zahtjev temeljnosti. Naime, u spisima predmeta ne postoji dokaz da je SDT u periodu od dvije godine, mjesec i 7 dana preduzimalo bilo koju drugu procesnu radnju osim one od 17. marta 2022, da bi tek urgencijom od 24. aprila 2024. godine zatražilo da SPO postupi po aktu od prije dvije godine”, stoji u nalazu.
Radović Todorović ističe da u prilog pasivnom odnosu postupajućeg tužilaštva u odnosu na podnijetu krivičnu prijavu, Zaštitnik konstatuje da “u dostavljenom izjašnjenju od strane istog nijesu bliže navedeni razlozi zbog kojih u pomenutom vremenskom periodu nijesu preduzimane radnje prema SPO-u, a kako bi taj organ intenzivirao rad na konkretnom predmetu”.
“Neodlučivanjem Specijalnog državnog tužilaštva po krivičnoj prijavi od 17. januara 2022. godine, podnositeljki pritužbe je povrijeđeno pravo na obraćanje - odgovor iz člana 57 Ustava Crne Gore, a u vezi ispunjavanja zahtjeva ažurnosti i razumne brzine postupanja po podnijetoj krivičnoj prijavi”, procijenila je Radović Todorović.
Ona je preporučila SDT da, po dobijanju izvještaja Uprave policije - Specijalnog policijskog odjeljenja o preduzetim radnjama po urgenciji od 24. aprila 2024. godine, preduzme sve procesne mjere i radnje u cilju što skorijeg odlučivanja po krivičnoj prijavi od 17. januara 2022. godine. Specijalno državno tužilaštvo dužno je da u roku od 30 dana od dana prijema ovog mišljenja, dostavi izvještaj Zaštitniku ljudskih prava i sloboda Crne Gore o preduzetim radnjama na izvršenju datih preporuka, uz obavezu dostavljanja dokaza da je podnositeljka pritužbe obaviještena o preduzetim radnjama po podnijetoj krivičnoj prijavi”, poručila je Radović Todorović.
Bonus video: