Evropski savez će u budućoj lokalnoj vlasti nastojati svim silama da Moraču vrati Podgoričanima i turistima iz cijelog svijeta, koji bi radije dolazili da se kupaju u njoj kao svojevrsnoj atrakciji i raritetu Evrope nego na plažama primorja sa ogromnim gužvama, poručio je Aleksandar Ljumović, kandidat za odbornika te liste na podgoričkim lokalnim izborima.
"Povodom vijesti da je ukras i duša Podgorice, rijeka Morača užasno zagađena, kao Podgoričanin i kandidat za odbornika Evropskog saveza imam obavezu da se obratim građanima Podgorice i ukažem na još jedan neodgovoran primjer u nizu i nemilosrdan napada aktuelnih vlasti na životnu sredinu Podgorice. Naime, nadležne institucije su objavile da je Morača zagađena u cijeloj dužini toka i da su otrovne materije pronađene čak i u ribama", navodi se u saopštenju koje je Ljumović dostavio medijima.
On je kazao da je Podgorica je jedini evropski grad kroz koji je tekla i može da teče, biserno čista rijeka.
"Na obalama plaže Galeb, u sred centra Podgorice, do skoro su čitave dane provodile hiljade kupača, naših sugrađana. Nije im trebalo more, a Morača je vrila od djece i mladih. Dno Morače, nije moglo da se vidi od bezbroj skobalja koji su ga pokrivali, prevrćući se u kristalno čistoj vodi, na oči oduševljenih posmatrača. Danas nam javljaju, potpuno ravnodušno da je Morača, mrtva rijeka, koja teče zatrovana i kojoj se ne smije prilaziti", dodao je on.
Ljumović je kazao da još nije kasno za Moraču.
"Sa malim sredstvima i brzom reakcijom možemo učiniti Moraču ponovo posebnom atrakcijom, a Podgoricu jednom od najprivlačnijih turističkih centara u državi.
Ono što je izgubljeno nemarom nesposobnih, nemaštovitih i lijenih u lokalnoj vlasti, Evropski savez može nadoknaditi, brzo i efikasno, na našu radost, a na zadovoljstvo svih u Podgorici. Ovo je samo dio širokog, ali konkretnog izbornog programa Evropskog saveza koji jasno identifikuje prioritetne razvojne projekte u saradnji sa građanima i njihovim potrebama, a u cilju poboljšanja kvaliteta života i imidža Podgorice kao grada poželjnog za život. Savjestan odnos prema životnoj sredini i podizanje svijesti o očuvanju resursa koje smo naslijedili biće ključna tačka takvog nastojanja", zaključuje se u saopštenju.
Bonus video: