Radulović: Mediji bi morali znati da sloboda govora nije zaštićena u slučajevima sijanja mržnje

"Lična isključivost i huškački stavovi, makar i ogrnuti velom političkih kritika, ne smiju biti u javnom prostoru", navodi se u saopštenju generalne sekretarke Društva profesionalnih novinara Crne Gore

2698 pregleda 1 komentar(a)
Mila Radulović, Foto: Boris Pejović
Mila Radulović, Foto: Boris Pejović

Društvo profesionalnih novinara Crne Gore (DPNCG) najoštrije osuđuje svaki govor mržnje i huškanje medija na neteoleranciju, kazala je generalna sekretarka te organizacije Mila Radulović.

"Podsjećamo da smo u obavezi da poštujemo Zakon o medijima i Etički kodes novinara/novinarki, koji nas obavezuju da ne koristimo jezik mržnje. To bi trebalo da znaju i portali čija je profesionalnost upitna, jer otvoreno služe partijskim ili nekim drugim interesima.

Jedan portal prenio je, pa povukao tekst "Koncert za Nermina: Islamizacija Podgorice?" ograđujući se od stavova autora. Tekst/kolumna je i dalje javno dostupan na drugom, žutom portalu, a njegov autor je glavni urednik. Mediji bi morali znati da sloboda govora nije zaštićena u slučajevima sijanja mržnje, i da ovakve kolumne predstavljaju zloupotrebu slobode izražavanja", navodi se u saopštenju Radulović.

Ona je istakla da politička bitka ne opravdava preispitivanje nacionalnih, vjerskih, rodnih standarda koji bi trebalo biti poštovani u svakom društvu.

Takođe, lična isključivost i huškački stavovi, makar i ogrnuti velom političkih kritika, ne smiju biti u javnom prostoru", dodala je.

Radulović je pozivala kolege, uključujući i one koji partijski agituju (kršeći pravila profesije), da se drže standarda novinarstva i sjete se kako su, mnogi novinari bili odgovorni za ratne i druge nedaće u državi, ali i regionu.

"U članu 49 Zakona o medijima navodi se da 'medij ne smije širiti, podsticati ili pravdati nasilje, mržnju ili diskriminaciju po osnovu rase,​​ etničke pripadnosti, veze sa nekim narodom ili nacionalnom zajednicom, pripadnosti grupi ili​​ pretpostavci o pripadnosti grupi, boje kože, pola, roda, jezika, vjere, političkog ili drugog uvjerenja,​​ nacionalnog ili socijalnog porijekla, imovnog stanja, članstva u sindikalnoj organizaciji,​​ obrazovanja, društvenog položaja, bračnog ili porodičnog statusa, starosne dobi, zdravstvenog​​ stanja, invaliditeta, genetskog nasljeđa, rodnog identiteta, seksualne orijentacije i/ili interseksualnih​​ karakteristika, kao i po osnovu stvarnih ili pretpostavljenih ličnih svojstava'

U načelu 4 Etičkog kodeksa takođe se precizira da mediji ne smiju da objavljuju materijal namijenjen širenju neprijateljstava i mržnje prema osobama zvog rase, etnilkog šorijekla, nacionalnosti, vjeroispovjseti, pola, seksilane orijetnacije , rodnog identiteta, fizičkih i mentalnih stanja i bolesti, kao i zbog političke pripadnosti", zaključuje se u saopštenju.

Bonus video: