Ravnopravnost na papiru, ali ne i u životu

Istraživanje pokazalo da većina anketiranih ne bi živjela u naselju gdje žive Romi i Egipćani

6262 pregleda 1 komentar(a)
Romsko naselje Gračanica u Nikšiću, Foto: Svetlana Mandić
Romsko naselje Gračanica u Nikšiću, Foto: Svetlana Mandić

Istraživanje koje je sprovela nevladina organizacija (NVO) “Medija tim” pokazalo je da većina anketiranih građana i građanki Nikšića ne bi živjelo u naselju u kojem većinu čine pripadnici romsko-egipćanske (RE) zajednice, da ne bi prihvatilo da član njihove porodice sklopi brak sa članom pomenute zajednice, dok bi se s njima družilo.

Ispitivanje je, uz podršku Ministarstva za ljudska i manjinskih prava, sprovedeno tokom juna i jula, a obuhvatilo je 200 punoljetnih ispitanika neromske populacije.

“Istraživanje je pokazalo da 23 odsto ispitanika/ispitanica ističe da bi živjelo u zajednici (naselju) u kojoj većinu čine pripadnici RE populacije, dok čak 47 odsto njih ističe da ne bi živjelo. Ostalih 30 odsto ispitanika/ispitanica ističe da ne zna da li bi živjelo u zajednici u kojoj većinu čine pripadnici RE populacije.”

I dok su odgovori približno slični kada je u pitanju pol ispitanika, razlike postoje kada je riječ o starosnoj dobi. Tako bi 18 odsto ispitanika starosne dobi od 18 do 40 godina živjelo u naselju u kojoj većinu čine pripadnici RE zajednice, odnosno 21 odsto anketiranih starijih od 55 godina. Međutim, 43 odsto anketiranih koji imaju između 40 i 55 godina su odgovorili da bi živjeli u naselju gdje većinom žive Romi i Egipćani.

Čak 64 odsto njih navodi da ne bi prihvatilo da član njihove porodice sklopi brak sa pripadnikom RE zajednice, dok bi 17 odsto takav brak prihvatilo. Ostalih 19 odsto ispitanika ne zna da li bi prihvatilo takav brak. Rezultati su pokazali da bi brak njihovog člana porodice sa pripadnikom RE zajednice prihvatilo 22 odsto anketiranih muškaraca, odnosno 14 odsto anketiranih žena, a ne bi privatilo 59 odsto ispitanika i 68 odsto ispitanica. Kada je starosna dob anketiranih u pitanju, 73 odsto, odnosno 72 odsto, ispitanika/ispitanica starijih od 55 godina, tj. između 25 i 40 godina, ne bi prihvatilo takav brak. Najveći procenat onih koji bi takav brak prihvatili starije je od 40 a mlađe od 55 godina (26 odsto), dok svaki peti anketirani uzrasta do 25 godina ne bi imao ništa protiv takvog braka.

Svaki četvrti ispitanik i svaka peta ispitanica ne bi se družili s pripadnicima RE zajednice, dok bi se s njima družilo 73 odsto muškaraca, odnosno 67 odsto žena. Dok bi se 83 odsto ispitanika između 40 i 55 godina družilo sa Romima i Egipćanima, njih 30 odsto koji imaju manje od 25 godina odgovorilo je da se ne bi družilo sa članovima RE zajednice.

Skoro polovina ispitanika bi podržalo da pripadnik RE zajednice bude izabran za vodeću poziciju u zajednici: gradonačelnik, direktor; šef, dok četvrtina njih ne bi podržalo takav izbor. Takvom izboru najviše se protive stariji od 55 godina (38 odsto), a najmanje ispitanici koji su stariji od 40, a mlađi od 55 godina (devet odsto).

Nešto više od trećine ispitanika (36 odsto) smatra da država i lokalne vlasti pružaju dovoljno podrške pripadnicima RE zajednice da ostvaruju ista prava kao i drugi građani, dok skoro polovina njih (46 odsto) ističe da država i lokalne vlasti ne pružaju dovoljno podrške RE zajednici. Približno jednak broj ispitanika (42-44 odsto) smatra da Romi i Egipćani nijesu, odnosno jesu dovoljno integrisani u društvo.

Skoro trećina ispitanika smatra da su Romi i Egipćani diskriminisani u društvu. Čak nešto više od trećine ispitanika ne zna da li su pripadnici RE zajdnice diskriminisani. Najveću diskriminaciju primjećuju prilikom zapošljavanja, ali i u sferi obrazovanja, oblasti socijalne i zdravstvene zaštite, u svakodnevnom životu.

Dvije trećine ispitanika bi prisustvovalo društvenim događajima koje organizuju i na kojima učestvuju predstavnici RE zajednice, dok skoro petina ispitanika ne bi prisustvovalo takvom događaju.

Dok dvije trećine ispitanika smatra da je kod djece koja pohađaju školu zajedno sa Romima i Egipćanima socijalna distanca manja nego kod odraslih građana Nikšića, 12 odsto njih je suprotnog stava.

“Medija tim” je sproveo istraživanje u sklopu projekta “Za punu inkluziju RE populacije u našem društvu”, kao doprinos nacionalnoj strategiji za socijalnu inkluziju Roma i Egipćana u Crnoj Gori 2021-2025. Metodolog istraživanja je bio Miloš Perović iz “Alfa centra”.

Bonus video: