Darmanović: Izgraditi u Podgorici najmanje još jedan dnevni centar za osobe sa smetnjama u razvoju

"Dosadašnja praksa da u sadašnjem Dnevnom centru ne mogu biti smještene osobe sa smetnjama u razvoju starije od 27 godina je nedopustiva i predstavlja ozbiljan vid diskriminacije", ocijenio je kandidat za odbornika sa liste "Preokret – Ovako više ne može – Srđan Perić"

2223 pregleda 6 komentar(a)
Željko Darmanović, Foto: Pokret Preokret
Željko Darmanović, Foto: Pokret Preokret

Preokret će već u prvoj godini mandata novog saziva Skupštine Glavnog grada inicirati postupak za izgradnju najmanje još jednog dnevnog centra za osobe sa smetnjama u razvoju, uz široke konsultacije sa svim zainteresovanim stranama u lancu zaštite, saopštio je Željko Darmanović, kandidat za odbornika sa liste "Preokret – Ovako više ne može – Srđan Perić".

"Svjedoci smo, nažalost, da je sve više osoba sa smetnjama u razvoju, posebno u Glavnom gradu, a da roditelji nemaju gdje ostaviti djecu koja bi bila pod stručnim nadzorom. Glavni grad trenutno ima jedan Dnevni centar na Starom Aerodromu, koji ni približno ne odgovara potrebama grada. Njegovi kapaciteti su mali, jer može primiti najviše 20 korisnika.

Upravo iz tog razloga, ističe on, hitno treba pristupiti izradi stručnog mišljenja i javne rasprave o modelima izgradnje dnevnog centra", kazao je on u saopštenju dostavljenom medijima.

Darmanović je dodao da jedan od odgovora koje stručno mišljenje treba da ponudi je izgradnja jednog dnevnog centra većeg kapaciteta, ili više manjih koji bi bili dostupni roditeljima u blizini stanovanja.

"Naravno, obije solucije su poželjne i prijeko potrebne, ali će se najbolje rješenje iznaći u konsultacijama sa širokim spektrom zainteresovanih strana. Vrlo je važno da prilikom planiranja izrade projekta dnevnog centra bude oformljena komisija koju bi činili kompetentni stručnjaci svih profila, uz uzimanje u obzir najboljih praksi iz okruženja", istakao je član Preokreta.

On je kazao da Dnevne centre treba graditi u blizini obrazovnih ustanova, ukoliko postoje preduslovi, jer se na taj način omogućava socijalna komunikacija korisnika centra i učenika. U suprotnom, udaljenost dnevnog centra može predstavljati jedan vid segregacije od okoline, ocijenio je.

"Dosadašnja praksa da u sadašnjem Dnevnom centru ne mogu biti smještene osobe sa smetnjama u razvoju starije od 27 godina je nedopustiva i predstavlja ozbiljan vid diskriminacije. I njima se mora omogućiti da koriste usluge Dnevnog centra, jer su njihovi roditelji u velikoj mjeri iscrpljeni i u godinama, pa im je pomoć prijeko potrebna", upozorio je Darmanović.

On je dodao da paralelno sa izgradnjom novog dnevnog centra treba intenzivno raditi i na obezbjeđivanju kvalitetnog stručnog kadra.

"Svjedoci smo deficiata defektologa, pa u saradnji sa nadležnim ministarstvom treba obezbijediti otvaranje katedre za Specijalnu edukaciju i rehabilitaciju, jer institucije ne čine zgrade nego ljudi.

Preokret stavlja prava osoba sa smetnjama u razvoju i njihovih porodica visoko na listu svojih prioriteta. Jer demokratičnost jednog društva se ogleda u odnosu prema ranjivima, uključujući osobe sa smetnjama u razvoju", zaključuje Darmanović.

Bonus video: