Kažangra Stanišić: Bez slobodnih medija i kulture društvo bi bilo ranjivo na rast autoritarnih i totalitarnih tendencija

Ocijenila je da je uloga kulture i medija u ovom procesu od suštinske važnosti

3616 pregleda 1 komentar(a)
Foto: Ministarstvo kulture i medija
Foto: Ministarstvo kulture i medija

Bez slobodnih medija i kulture koja podstiče dijalog i različitost, naše društvo bi bilo ranjivo na rast autoritarnih i totalitarnih tendencija, istakla je državna sekretarka u Ministarstvu kulture i medija Dragana Kažanegra Stanišić, poručujući da su sloboda i demokratija vrijednosti za koje se moramo svakodnevno boriti.

Ona je, na otvaranju Međunarodnog naučnog skupa „Mutirajući virus totalitarizma“, koji je organizovao Univerzitet Crne Gore u saradnji sa Univerzitetom Adam Mickijevič u Poznanju, kazala da tema ovog skupa nije samo predmet akademske rasprave, već je od presudnog značaja za duboko razumijevanje kompleksnosti savremenog društva i prijetnji sa kojima se suočavamo.

„Totalitarizam, fenomen koji je obilježio dvadeseti vijek svojom mračnom silom, nije nestao; on se prilagođava, mutira, pronalazi nove forme i često se prikriva pod različitim maskama, pokušavajući da iskoristi trenutke nesigurnosti i krize kako bi zadobio povjerenje društva“, istakla je Kažanegra Stanišić.

Prema njenim riječima, u savremenom globalnom kontekstu, ova tema postaje sve urgentnija.

„Suočeni smo sa političkim, ekonomskim i socijalnim promjenama koje otvaraju prostor za potkopavanje osnovnih demokratskih vrijednosti – poput slobode izražavanja. U ovim ranjivim vremenima, mutirajući virus totalitarizma traži načine da prodre u naše živote i uspostavi kontrolu. Naš zadatak, stoga, nije samo prepoznavanje ovih mutacija, već i pravovremeno identifikovanje i razvijanje efikasnih strategija otpora – zbog čega ovaj skup i jeste od neizmjernog značaja“, kazala je Kažanegra Stanišić.

Ocijenila je da je uloga kulture i medija u ovom procesu od suštinske važnosti.

„Kultura je srž našeg identiteta, prostor u kojem se čuva i razvija sloboda izražavanja, kreativnost i različitost. S druge strane, mediji su naši najvažniji saveznici u informisanju javnosti, kritičkoj analizi i demaskiranju prijetnji koje nastoje da uruše temelje našeg slobodnog društva. Naša je odgovornost da podržimo i osnažimo ove sektore, jer oni predstavljaju ključne stubove u borbi protiv totalitarizma“, navela je Kažanegra Stanišić.

Smatra da u periodu kada se suočavamo sa globalnim izazovima poput pandemije, klimatskih promjena, tehnoloških transformacija i političkih nesigurnosti, totalitarne ideje lako mogu pronaći plodno tlo.

„Krize koje donose nesigurnost i strah često otvaraju vrata ideologijama koje nude jednostavna, ali opasna rješenja, zasnovana na ograničavanju sloboda i manipulaciji javnim mnjenjem. Zbog toga je ključno da stalno izučavamo lekcije iz prošlosti i primjenjujemo ih kako bismo spriječili ponavljanje grešaka“, istakla je Kažanegra Stanišić.

Kazala je da je ponosna na činjenicu da Univerzitet, u saradnji s Univerzitetom Adam Mickijevič, organizacijom ovog skupa pokazuje izuzetnu društvenu odgovornost i zrelost.

„Okupljanjem stručnjaka iz različitih zemalja i oblasti, stvaramo platformu za razmjenu ideja i formiranje novih uvida, koji će biti od velikog značaja ne samo za akademsku zajednicu, već i za društvo u cjelini. Vaš rad na ovom skupu nije samo akademski doprinos; to je i čin otpora protiv svih oblika opresije i gušenja slobode. Uvjerena sam da će zaključci i preporuke koje ćete donijeti ojačati otpornost naših društava na izazove koji nas očekuju“, poručila je Kažanegra Stanišić.

Bonus video: