"Sportski objekti" odbijaju da dostave prošlogodišnja plaćanja, MANS: Samovoljni obično nešto kriju

Iz preduzeća “Sportski objekti” tvrde da sve rade u skladu sa zakonima U svijetu se sjutra obilježava Međunarodni dan prava javnosti da zna

5727 pregleda 1 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock.com
Ilustracija, Foto: Shutterstock.com

Podgorički “Sportski objekti” odbili su da dostave Mreži za afirmaciju nevladinog sektora podatke o trošenju novca građana - kopije faktura i računa koje je preduzeće platilo tokom prošle godine, pozivajući se na Zakon o zaštiti podataka o ličnosti.

Pristup troškovima preduzeća zabranili su, kako stoji u obrazloženju, jer preduzeće “ne može da prepozna da li postoji interes javnosti da zna, da li je taj interes veći nego interes da se zaštite lični podaci sadržani u dokumentaciji”.

“Ne zna se da li su podaci potrebni za komercijalne ili nekomercijalne svrhe. lako je ovo obavezno po zakonu da se u zahtjevu iznese, podnosilac ni u naznakama nije naveo razloge. Stoga nije učinjeno vjerovatnim da obrada podataka ne bi bila zloupotrijebljena od strane podnosioca zahtjeva”, tvrde iz “Sportskih objekata”, kojima rukovodi Aleksandar Vučković.

Na pitanja “Vijesti” čiji su lični podaci sadržani u fakturama koje su “Sportski objekti” plaćali, a zbog čega odbijaju da postupe shodno Zakonu o slobodnom pristupu informacijama, kao i da li su upoznati sa tim da tražene podatke mogu dostaviti, a da se ne vide lični, iz tog preduzeća odgovaraju da “uvijek postupaju u skladu s propisima”.

Iz MANS-a, pak, ističu da njihovo iskustvo pokazuje da se “ovakav odnos prema obavezi poštovanja Zakona o slobodnom pristupu informacija najčešće dešava kod onih javnih institucija, odnosno njihovih rukovodilaca koji zapravo imaju šta da kriju”.

Uoči Međunarodnog dana slobodnog pristupa informacijama i prava javnosti da zna, iz te NVO naglašavaju da “odluka direktora preduzeća Aleksandra Vučkovića da MANS-u zabrani pristup informacijama o tome kako je to javno preduzeće trošilo novac je nezakonita i predstavlja direktno kršenje Zakona o SPI, a građane Podgorice uskraćuje za podatke o tome da li je novac trošen na zakonit način”.

“Ovo je posebno važno u svijetlu sve češćih kritika koje se upućuju na račun održavanja sportskih objekata u Podgorici, pa je pouzdana informacija o potrošnji budžeta ove institucije bila neophodna za sagledavanje šire slike o trenutnom stanju u ovoj instituciji. Za sada to nije moguće zbog ovakve odluke direktora, ali MANS svakako preduzima sve pravne korake kako bi i ova informacija bila dostupna građanima. U međuvremenu, direktora upućujemo na praksu razvijenih zemalja u kojima se ovakve informacije objavljuju proaktivno, a pravo javnosti da zna nije ograničeno samovoljom onih koji vrše javne funkcije”, poručuju iz MANS-a.

Međunarodni dan slobodnog pristupa informacijama - 28. septembar ustanovljen je 2002. godine s ciljem da se promoviše pravo svakog da traži i dobije podatke koje posjeduju organi vlasti.

Iz Agencije za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama, koja kontroliše primjenu Zakona o SPI, kažu da su do 1. septembra primili više od 4.000 žalbi protiv državnih organa, po raznim osnovama.

“Od ukupnog broja, obrađeno je 1.225 predmeta u kojima je donijeto rješenje, dok je u toku postupak po 2.825 žalbi. Zbog izuzetno velikog priliva predmeta, neažurnosti prvostepenih organa i ograničenih kadrovskih kapaciteta Agencije, ali i zbog onih koji zloupotrebljavaju pravo na slobodan pristup informacijama i podnose enormno veliki broj zahtjeva, onemogućavajući organe da blagovremeno sprovedu upravni postupak, Agencija je u situaciji da se drugostepeni postupak ne može sprovesti u predviđenim rokovima. Predstavnici Agencije više puta su javno ukazivali na navedenu situaciju i apelovali da se izmijene zakonski propisi”, kazali su ranije iz te Agencije.

Bonus video: