Koprivica: Najava donošenja zakona o stranim agentima je antievropska i antizapadna zamisao dijela vladajuće koalicije

Izvršni direktor CDT-a Dragan Koprivica je rekao da se nada da je u vladajućoj koaliciji još ostalo onih subjekata koji iskreno a ne samo verbalno baštine vrijednosti EU i poštuju odluke njenih najvažnijih institucija

15004 pregleda 176 reakcija 24 komentar(a)
Koprivica, Foto: CDT
Koprivica, Foto: CDT

Najava donošenja zakona o stranim agentima još je jedna antievropska i antizapadna zamisao dijela vladajuće koalicije kojoj su usta puna privrženosti učlanjenju u Evropsku uniju (EU) i prihvatanju njenih vrijednosti, smatraju u Centru za demokrtasku traziciju (CDT).

Iz koalicije Za budućnost Crne Gore (ZBCG) je ranije danas saopšteno da je potrebno hitno predlaganje zakona o agentima stranog uticaja u Crnoj Gori.

Izvršni direktor CDT-a Dragan Koprivica pozvao je članice vladajuće koalicije da se izjasne o predlogu Nove srpske demokratije da se funkcionisanje raznih stranih agentura koje pod plaštom NVO-a pokušavaju da utiču na unutrašnju i spoljnu politiku Crne Gore, hitno uredi zakonom.

Koprivica je pozvao ostale članice vladajuće koalicije da kažu i da li je to dio i njihove politike.

On je rekao da se nada da je u vladajućoj koaliciji još ostalo onih subjekata koji iskreno a ne samo verbalno baštine vrijednosti EU i poštuju odluke njenih najvažnijih institucija.

„Ali što je najvažnije koje imaju hrabrosti da se javno suprotstave stalnim pokušajima uvođenja antievropskih praksi i politika u crnogorski zakonodavni sistem“, dodao je Koprivica.

On je kazao da Crna Gora, kao zemlja kandidatkinja za članstvo u EU, mora svoje zakonodavstvo uskladiti sa evropskom pravnom tekovinom.

„A u procesu izrade novog zakonodavstva mora pratiti zakonodavstvo EU, kao i Povelju EU o osnovnim pravima. Ova inicijativa je direktno suprotstavljena toj obavezi“, smatra Koprivica.

On je naveo da je zanimljivo da se tim predlogom Crna Gora želi svrstati u red sa Rusijom, Kirgistanom, Mađarskom i Gruzijom koje su usvojile slična rješenja.

Koprivica je rekao da se usvajanje takvog zakonodavstva razmatralo i u bosansko-hercegovačkom entitetu Republika Srpska.

„Svi ovi zakonski projekti dočekani su sa osudom relevantnih međunarodnih institucija i organizacija“, kazao je Koprivica.

On je podsjetio da je EU u više navrata osudila takve inicijative a Evropski parlament je u rezoluciji posvećenoj gruzijskom zakonu pozvao na povlačenje te „štetne legislative“.

„Ukazujući da je „targetiranje organizacija civilnog društva i nezavisnih medija uopšte, a posebno ovaj predloženi zakon, nesumnjivo u suprotnosti i nepomirljivi sa normama i vrijednostima Unije, kao i sa bilo kakvim težnjama za članstvo u EU”“, naveo je Koprivica.

On je rekao da je i Venecijanska komisija (VK) analizirala usklađenost tih štetnih i autoritarnih zakonskih predloga sa važećim međunarodnim i evropskim standardima.

Kako je dodao, VK je i u više navrata upozoravala da ograničenja prava na slobodu izražavanja, slobodu udruživanja i privatnost koji zakoni uvode nijesu u skladu Evropskom konvencijom o ljudskim pravima i osnovnim slobodama, kao ni Međunarodnim paktom o građanskim i političkim pravima.

Koprivica je rekao da, kad je Rusija sama sprovodila „ovaj naum protiv kritičke misli“, Evropski sud za ljudska prava u predmetu Ecodefence i drugi protiv Rusije, utvrdio je da je time prekršila osnovna ljudska prava i slobode svim aplikantima kojih je bilo 61 u tom predmetu.

„Aktivnosti Rusije u kršenju ljudskih prava i sloboda dovele su do toga da ona danas nije članica Savjeta Evrope čime je sebe svrstala na marginu prosvijećenih tokova evropskih naroda“, kazao je Koprivica.

On je dodao da je i presuda Suda pravde EU u slučaju C-78/18 od velike važnosti u ovom pogledu.

„Sud je zaključio da je zakonodavstvo koje zahtijeva od određenih organizacija civilnog društva, koje primaju podršku iz inostranstva iznad određenog praga, da se registruju, prijave i objave izvore finansiranja, i koje predviđa sankcije u slučaju nepoštovanja, diskriminatorno i neopravdano, što je rezultiralo kršenjem zakonodavstva EU“, rekao je Koprivica.

Prema njegovim riječima, CDT od svog nastajanja poštuje najviše standarde poslovanja NVO-a.

„I zato smo više puta bili proglašeni za jedan od najtransparentnijih think-thankova“, rekao je Koprivica.

On je naveo da se sve relevantne informacije o radu te NVO nalaze na njihovom veb sajtu i dostupne su svima.

„Takođe, jako smo se zalagali da se u važeće crnogorsko zakonodavstvo ugrade odredbe koje zahtijevaju od NVO-a da se registruju i podnose finansijske izvještaje“, kazao je Koprivica.

Ti zakoni, kako je dodao, omogućavaju da finansijsko poslovanje NVO-a, uključujući izvore njihovog finansiranja, bude predmet kontrola svih nadležnih organa, što se u praksi redovno dešava.

„Ali, svakome ko i najmanje promišlja stanje u zemlji u kojoj živimo jasno je da to nije cilj ovog predloga“, smatra Koprivica.

Cilj predloga je, kako je kazao, uvođenje praksi autoritarnih režima, gušenje slobodne misli, progon neistomišljenika i etiketiranje civilnog društva kao stranih agenata i državnih neprijatelja.

„Zato je neophodno jasno i precizno izjašnjenje svih djelova vladajuće koalicije o ovom predlogu kako bi domaća i međunarodna javnost bila potpuno načisto o tome sa kim ima posla i tome prilagodila svoje dalje djelovanje“, poručio je Koprivica.

Bonus video: