Materijal iz Nikšića stiže na podgoričku "Deponiju": Nije bio opasan, a više nije ni grit

Iz “Deponije” kažu da su pristali da preuzmu materijal tek nakon što je sredinom septembra Agencije za zaštitu životne sredine donijela rješenje o ispunjenosti uslova za prestanak statusa otpada.

Do podgoričkih “Livada” nije stizao materijal koji je bio skladišten u asfaltnoj bazi podgoričkih “Puteva”, a nema ni informacija o porijeklu, količini, eventualnoj cijeni i aktuelnoj lokaciji

15159 pregleda 2 komentar(a)
Uklanjanje materijala ispod Trebjese, Foto: Svetlana Mandić
Uklanjanje materijala ispod Trebjese, Foto: Svetlana Mandić

Od gotovo 5.000 tona neopasnog materijala iz tivatskog “Arsenala”, koji je firma “Valgo Montenegro” bez naknade predala kompaniji “MM Sistem” iz Nikšića, više od 700 tona nalazi se na podgoričkoj deponiji “Livade”.

Ostatak će, rečeno je “Vijestima” iz “MM Sistem”, na deponiju u glavnom gradu biti dostavljen kad vremenski uslovi to budu dozvolili.

Nisu precizirali ni o kojoj je količini materijala riječ. Taj podatak nije poznat i jer je dio neopasnog materijala iz “Arsenala” završio kod preduzeća “Putevi” iz Podgorice, ali rukovodstvo tog preduzeća, osim što su saopštili da sporni materijal nije više kod njih, nikad nisu odgovorili i na pitanja o porijeklu, kao ni koliko je tog materijala uopšte i završilo na lokaciji asfaltne baze “Puteva”.

“Dio materijala iz Nikšića se trenutno nalazi na podgoričkoj deponiji “Livade”, a koristiće se kao prekrivka na sanitarnim kadama ili za druge građevinske aktivnosti”, kazali su “Vijestima” iz podgoričkog preduzeća “Deponija”.

Iz podgoričkog preduzeća još tvrde da se taj materijal ne kategoriše kao štetni otpad - grit, već je “od Agencije za zaštitu životne sredine dobio rješenje o ispunjenosti uslova za prestanak statusa otpada broj 03-UPI-1604/5 od 16.09.2024. godine”.

Iz “Deponije” su objasnili da se “u stavu II alineja 4 navodi da upotreba materije ili predmeta neće prouzrokovati negativne uticaje na životnu sredinu ili zdravlje ljudi”.

“Tek nakon upoznavanja sa rješenjem o ispunjenosti uslova za prestanak statusa otpada, izdatog od Agencije za zaštitu životne sredine, odlučili smo da preuzmemo materijal koji je odložen kod nas u Deponiji i koji možemo koristiti po potrebi za različite građevinske radove. Na podgoričkim ‘Livadama’ se trenutno nalazi količina od 712,3 tone materijala koji je preuzet u periodu od 18.09. do 3.10.2024. godine”, kazali su iz tog preduzeća.

Kad je istovaranje tog materijala počelo 18. septembra, predsjednik Opštine Tuzi Lindon Đeljaj saopštio je medijima da je to apsolutno neprihvatljivo i predstavlja direktan napad na životnu sredinu i zdravlje građana.

“Opština Tuzi neće dozvoliti da postane deponija za druge gradove. U ovom trenutku analiziramo sve pravne opcije i preduzećemo sve potrebne korake da zaustavimo ovo. Pozivamo nadležne državne organe da hitno reaguju i zaustave ovu neodgovornu i štetnu aktivnost koja ugrožava našu zajednicu. Želim da budem jasan, zaštita zdravlja i životne sredine naših građana je naš apsolutni prioritet i nećemo odstupiti od te obaveze. Očekujemo hitno objašnjenje od strane svih relevantnih institucija i preduzimanje adekvatnih mjera kako bi se ova situacija riješila u najkraćem mogućem roku”, kazao je Đeljaj.

On nije odgovarao na pitanje redakcije “Vijesti” šta je preduzeto po tom osnovu, kao i da li imaju saznanja o tome da je taj otpad istovaren na podgoričkim “Livadama”.

Iz Deponije su “Vijestima” naglasili da nije preuziman materijal iz asfaltne baze “Putevi” d.o.o. Podgorica.

Materijal bio skladišten u asfaltnoj bazi “  Puteva”, sad mu se ne zna lokacija
Materijal bio skladišten u asfaltnoj bazi “ Puteva”, sad mu se ne zna lokacijafoto: Luka Zeković

Grit koji je ranije bio deponovan u krugu asfaltne baze podgoričkog preduzeća “Putevi”, u naselju Cijevna u Zeti, preko noći je nestao još početkom septembra, ali nije poznato gdje je, kada i zašto premješten.

Iz tog društva, čiji je izvršni direktor Radoš Zečević, tada nisu odgovorili na pitanja redakcije, upućena u nekoliko navrata.

Upitani su, pored ostalog, o količini deponovanog grita, porijeklu tog otpada, da li su tačni navodi firme “Valgo Montenegro” da su “Putevi” grit kao građevinski materijal kupili od firme “MM System” iz Nikšića.

Reporteri “Vijesti” asfaltnu bazu “Puteva” prvi put su posjetili 22. avgusta, kada su na lokaciji zatekli sporni otpad. Ponovo su bazu obišli u 26. i 27. avgusta nakon nezvaničnih informacija da je grit premješten.

Da grita u bazi više nema, novinari su potvrdili 26. avgusta, ali je od zaposlenih koje su zatekli na lokaciji, ekipi “Vijesti” sugerisano da dođu drugi dan, za više informacija.

Zaposleni, koje su reporteri zatekli u utorak 27. avgusta, kazali su da nemaju detaljnije informacije o premještanju grita: “Mi kad smo došli s vikenda, prošli ponedjeljak, jednostavno ga nismo zatekli.”

Zaposleni su tada reporterima kazali da “Putevi” u svojoj proizvodnji nisu koristili taj grit.

“To vam mogu decidno reći, da se ništa nije upotrijebilo u dijelu proizvodnje”, rečeno je redakciji.

Prvu informaciju o tome da je u krugu asfaltne baze podgoričkog preduzeća “Putevi”, u naselju Cijevna, u Zeti, deponovan otpad, “Vijesti” su objavile 23. avgusta.

Zaposleni su tada, nezvanično, rekli da je u pitanju grit, da je stigao mjesec i po prije toga, da navodno, niko drugi nije želio da ga prihvati i da nije ni propisno odložen. Drugi izvori govorili su da je u pitanju “200 kubika grita”. Iz “Puteva” tada nisu odgovorili na pitanja “Vijesti” zbog čega im je redakcija uputila zahtjeve za slobodan pristup informacijama.

Bonus video: