Mojkovac dobio 500 kanti za razvrstavanje ricklabilnog otpada i presu za baliranje

Iz Opštine su saopštili da su u cilju zaštite životne sredine u Mojkovcu u toku projekti sanacije nesanitarnih deponija, a kao najznačajniji poduhvat sigurno se izdvaja sanacija deponije Zakršnica, koja se nalazi na samoj obali Tare, nedaleko od centra opštine

3596 pregleda 7 komentar(a)
Foto: Opština Mojkovac
Foto: Opština Mojkovac

Mojkovac je dobio 500 kanti za razvrstavanje reciklabilnog otpada i presu za baliranje otpada, a inicijativa je dio donacije Evropske unije, koja se realizuje putem projekta ,"BEST Saradnja u upravljanju otpadom – Do održive životne sredine", saopštile su lokalne vlasti.

Kako bi se uspostavio odgovarajući sistem za upravljanje otpadom, domaćinstva su za početak dobila po dvije kante - žutu za limenke i PET ambalažu i plavu za papir i karton. Projekat sprovodi NALED, u saradnji sa prekograničnim opštinama Srbije i u partnerstvu sa Centrom za ekotoksikološka ispitivanja, kazali su iz Opštine Mojkovac.

"Pored Mojkovca, donaciju u vidu kanti za razdvajanje otpada dobio je i grad Novi Pazar, dok će se na unapređenju sistema raditi i u opštinama Kolašin, Bijelo Polje i Tutin na osnovu ugovora koji je potpisan sa Ministarstvom finansija, Sektorom za ugovaranje i finansiranje programa iz sredstava Evropske unije. Osim donacije nove opreme, u okviru projekta za opštinu Mojkovac su izrađena dva dokumenta i to Lokalni plan upravljanja otpadom i Analiza stanja i mapa puta za cirkularnu ekonomiju", objasnio je Ivan Ašanin, koordinator projekta i potpredsjednik za investicije i razvoj Opštine Mojkovac.

Iz Opštine su saopštili da su u cilju zaštite životne sredine u Mojkovcu u toku projekti sanacije nesanitarnih deponija, a kao najznačajniji poduhvat sigurno se izdvaja sanacija deponije Zakršnica, koja se nalazi na samoj obali Tare, nedaleko od centra opštine.

Iako se može činiti da je reciklaža u jednom domaćinstvu mala stvar, svaki građanin svojim ponašanjem doprinosi kolektivnim naporima da se smanji zagađenje, kao i količine otpada koje završavaju na deponijama, dodaje se u saopštenju.

"Imajući u vidu da je Austrija jedan od primera najbolje prakse u upravljanju otpadom, kroz projekat je finansirana i studijska posjeta Beču, gdje su učestvovali svi partneri projekta, sa fokusom na razmenu znanja i učenja iz austrijskog iskustva u domenu unapređenja sistema upravljanja otpadom, kao i na primarnu selekciju otpada, sa ciljem povećanja količine recikliranog otpada", istakao je Vesko Delić, predsjednik Opštine Mojkovac.

Reciklažno dvorište je izgrađeno 2020 godine, čija je vrijednost oko 2 miliona eura, a tehnički prijem je urađen krajem 2022. godine. Namjena reciklažnog dvorišta je odvojeno prikupljanje i privremeno skladištenje manjih količina posebnih vrsta otpada, a namjena pretovarne (transfer) stanice je prebacivanje otpada od kamiona sa malom zapreminom u veće kontejnere od 30 metara kubnih (15 do 18 t). Stacionarnom presom otpad se presuje u kontejner, koji se kasnije transportuje na regionalnu deponiju, saopštili su iz Opštine.

"Preko projekta obezbijedili smo poluautomatsku presu i plastične kante 120 l, 500 komada, čija je vrjednost 70.000 eura. Sa primarnom selekcijom smanjićemo količinu miješanog komunalnog otpada kao i troškove deponovanja otpada na regionalnu deponiju. Takođe ćemo pomoći u zatvaranju poglavlja 27 jer sa primarnom selekcijom ćemo ispuniti direktive iz poglavlja 27", ukazao je Miljan Žarković, rukovodilac Reciklažnog dvorišta i transfer stanice.

Projekat "BEST Saradnja u upravljanju otpadom – Do održive životne sredine" sufinansira Evropska unija u okviru finansijskog instrumenta pretpristupne pomoći (IPA II) kroz Program prekogranične saradnje Srbija - Crna Gora 2014-2020. Ugovor za sufinansiranje sredstvima Evropske unije potpisan je sa Ministarstvom finansija Republike Srbije – Sektorom za ugovaranje i finansiranje programa iz sredstava Evropske unije, zaključuje se u saopštenju Opštine Mojkovac.

Bonus video: