Zaposleni u nikšićkoj firmi brinu za status: Rade u Opštini ili (ne)legalnoj Agenciji?

U Agenciji su 43 radnika, od kojih njih 40 ima rješenja na neodređeno i svi su radnici Opštine

15712 pregleda 2 komentar(a)
Aleksa Maliković, Foto: Željko Vuksanović
Aleksa Maliković, Foto: Željko Vuksanović

Ne zna se hoće li biti plate, ne znamo za koga radimo, ne znamo za koga potpisujemo, ne znamo da li je sve legitimno. Došli smo do toga da pravno ne postojimo nigdje, a i dalje primamo platu i imamo rješenja, koja su i dalje validna, da smo radnici Opštine.

Tako situaciju u nikšićkoj Agenciji za projektovanje i planiranje opisuje dio zaposlenih, koji su i dalje zvanično radnici Opštine, iako je ona postala privredno društvo.

Opština je 2006. formirala Agenciju koja je upisana u sudski registar bez ijednog zaposlenog. I zaposleni i sadašnja lokalna uprava su svjesni da to nije u skladu sa zakonskim propisima, kao i Državna revizorska institucija (DRI) koja je u preliminarnom izvještaju završnog budžeta Opštine za 2022. godinu konstantovala da se taj problem mora riješiti u skladu sa zakonom. Da bi riješila problem, Opština je Agenciju transformisala u društvo sa ograničenom odgovornošću (DOO) i time, prema mišljenju dijela radnika, ušla u novu nepravilnost.

Direktorica Agencije Ana Vukotić tvrdi suprotno - da je na taj način Agencija konačno uvedena u legalne tokove i da njenom transformacijom radnici, koji su za sada i dalje radnici Opštine, neće biti ugroženi, niti će njihova rješenja na neodređeno, kao i posao koji obavljaju, biti dovedeni u pitanje.

“Razumijem Opštinu da postoji zakonski problem koji je trenutna vlast nasljedila od prošle, jer nije završila transformaciju po zakonu. Oni su samo zažmurili na to i nastavili su da rade dalje. Mi o tome ništa nismo znali. Nova vlast dolazi do ovog rješenja i direktorica nastavlja transformaciju, ne obavještavajući radnike”, kaže Aleksa Maliković, zaposlen u Agenciji iako, kako kaže, po papirima radi u Opštini.

Prema njegovim riječima, transformacija je urađena bez konsultacije sa radnicima, a na sastanku sa čelnicima lokalne uprave, koji su dočekali nakon godinu, rečeno im je da se transformacija mora završiti jer je Državna revizorska komisija “naložila da moraju da budu DOO”.

“Iako nigdje ne piše to. Mi smo se obraćali DRI gdje kažu samo da to treba da se stavi u zakonske okvire. Postoje dva puta za zakonski okvir - da se Agencija vrati kao sekretarijat, jer je njen prethodnik direkcija, a i sekretarijat, ili da se formira DOO. Mi smo i dalje radnici Opštine, a po zadnjem dopisu koji smo dobili od Uprave za finansije, u Agenciji postoji nula zaposlenih”, tvrdi Maliković.

Ističe da su radnici tražili da se sa transformacijom pričeka dok se donese, prije svega, Zakon o planiranju prostora, jer je tim zakonom planirano da se sekretarijati bave poslovima kojima se trenutno Agencija bavi.

“Dali smo predlog da se Agencija vrati kao sekretarijat, ali smo dobili negativan odgovor. Takođe smo tražili da nas preraspodjele po ostalim sekretarijatima, jer smo svi državni službenici i namještenici, ali smo i tu dobili negativan odgovor. Direktorica vrši pritisak na nas radnike, koji traje preko tri godine. U zadnje vrijeme počela je da nam prijeti kako nećemo primiti platu ako ne završimo onako kako se to zamislilo, jer treba da izaberemo radnika u Upravni odbor da bi mogao da funkcioniše”, istakao je Maliković.

U Agenciji su 43 radnika, od kojih njih 40 ima rješenja na neodređeno i svi su radnici Opštine.

“Upravni odbor, koji je formiran i u kome nema predstavnika radnika, nema iskustvo, znanje, nema kompetencije da vodi Agenciju takvu kako jeste, jer veliki gro radnika Agencije su inženjeri koji obavljaju razne poslove projektovanja, planiranja, nadzora, revizije. To se sve radi za Opštinu, tako da u tom dijelu dolazimo do međuprostora, gdje smo po potrebi radnici DOO, a kad treba radnici smo Opštine”.

Među radnicima, ističe Maliković, vlada veliko nezadovoljstvo, i od kolektiva koji je bio kao “jedna familija” postali su, prema njegovim riječima, kolektiv gdje se radnicima “ne mili da idu na posao, jer ne znaju šta ih sjutra čeka”.

“Svako ima svoga advokata, određeni advokati govore da to nije tako, da nije ovako, svako gura neku svoju priču. Od direktorice smo dobili informaciju da se mora ići naprijed i da ne možemo nazad. Došli smo do toga da pravno ne postojimo nigdje, a i dalje primamo platu i imamo rješenja, koja su i dalje validna, da smo radnici Opštine”.

Radnici iz Ministarstvu javne uprave su dobilo odgovorida to nije njihova nadležnost i uputili ih na Ministarstvo finansija, od koga nijesu dobili odgovor, kao ni od Uprave ispekcijskih poslova koja je u međuvremu rasformirana.

Direktorica Ana Vukotić navodi da je Agencija od 2006. godine postojala i kao privredni subjekt i kao sekretarijat, i da je transformacijom u DOO konačno uvedena u zakonske okvire. Proces tranformacije je, prema njenim riječima, završen u junu ove godine i slijedi preuzimanje radnika. Ističe da je transformaciju “poguralo” mišljenje DRI i da je logično bilo da postanu DOO, jer Zakon o uređenju prostora je jasan - da bi se bavili arhitektonskom djelatnošću, projektnom dokumentacijom i nadzorom moraju da posjeduju licencu, a to samo mogu kao “privredni subjekat”. Nacrtom novog Zakona o planiranju prostora, prema njenim riječima, predviđa se da, kao što je to do sada bio slučaj, projektnu dokumentaciju rade privredna društva, a novina je što je opštinama data mogućnost da osnuju agencije koje će raditi plansku dokumentaciju.

Ana Vukotić
Ana Vukotićfoto: Željko Vuksanović

Nadležnost Opštine je bila da formira komisiju za transformaciju, što je i uradila, a Vukotić je aktivno učestvovala kako bi, prema njenim riječima, bili zaštićeni radnici Agencije s kojima je koleginica 25 godina.

Negira da je na bilo koji način “prijetila ili ucjenjivala” kolege, kao i da Opština u potpunosti stoji iza njih.

“Ni u jednom trenutku nisam osjetila da Opština ima želju da Agenciju stavi u neki drugi plan i da neke poslove koje smo do sada radili da nekom drugom.Mogu da razumjem radnike da se boje promjena. Radnici će dobiti ugovore na neodređeno i samo ih sada neće štititi Zakon o državnim službenicima i namještenicima, nego Zakon o radu. Ti će ugovori biti, ja mislim, na njihovu korist i na zadovoljstvo”, tvrdi Vukotić i dodaje da ne može da zamisli situaciju u kojoj neko neće prihvatiti ugovor o radu na neodređeno vrijeme i da nezakoniti status pretvori u zakoniti.

Bonus video: