Ministarstvo javne uprave obavijestilo je Skupštinu opštine Pljevlja da se nisu stekle pretpostavke da Vlada razmatra zahtjev Opštine za davanje saglasnosti na izmjene statuta kojim je predviđeno da novi Dan opštine umjesto 20. novembra, bude 27. oktobar koji se poklapa sa pravoslavnim praznikom Sveta Petka.
Tu informaciju “Vijestima” je potvrdila predsjednica lokalnog parlamenta Jovana Tošić.
Odluku o novom Danu opštine donijela je skupštinska većina krajem septembra prošle godine.
Ministarstvo na čijem je čelu Maraš Dukaj obavještenje lokalnoj administraciji dostavilo je tek nakon godinu nakon što je podnijet zahtjev.
“Vlada nije razmatrala pomenuto pitanje jer se nije našlo na dnevnom redu sjednice Vlade. Shodno tome nije mogla dati saglasnost iz razloga što Ministarstvo javne uprave cijeni da nisu stvorene pretpostavke za razmatranje predmetnog zahtjeva od strane Vlade Crna Gore. Iz Ministarstva javne uprave dobili smo odgovor na zahtjev za saglasnost na Odluku o utvrđenom Nacrtu izmjena i dopuna Statuta opštine Pljevlja u kojem se između ostalog navodi da Ministarstvu nije dostavljen izvještaj sa sprovedene javne rasprave i akti državnih institucija Crne Gore o događajima koji su opredijelili predlagača da predloži da praznik Opštine Pljevlja bude 27. oktobar”, kazala je Tošić.
Predsjednik Opštine Dario Vraneš nedavno je “Vijestima” kazao da se ćutanje Vlade više od godinu može se tumačiti jedino kao ponižavanje Pljevalja i Pljevljaka.
“Punih godinu dana odluka lokalnog parlamenta o danu opštine čeka na saglasnost u nekoj fioci ministarstva. Ovo ćutanje godinu dana može se tumačiti jedino kao ponižavanje Pljevalja i Pljevljaka”, rekao je Vraneš.
On je pozvao resorno ministarstvo i Vladu da se “jasno, glasno i nedvosmisleno izjasni da li uvažava većinski stav građana Pljevalja i da li daje saglasnost na odluku predstavnika naroda u lokalnom parlamentu”.
Predsjednik Opštine je kazao i da se datumi dana Opština mnogih crnogorskih Opština poklapaju s vjerskim praznicima i da zbog te činjenice Pljevlja ne treba da budu izuzetak.
“Dan Opštine Podgorica je 19. decembar. kada se slavi i pravoslavni praznik Sveti Nikola. Dan opštine Mojkovac je 7. januar kada se proslavlja pravoslavni Božić, Kolašin(Velika Gospojina), Tivat 21. novembar (Sveti Aranđel), Dan Opštine Bar je 24. novembar, kada je pravoslavni praznik Mratindan koji mnoge porodice slave kao krsnu slavu, a Dan opštine Berane 21. jula kada je i pravoslavni praznik Sveti Prokopije. Mi tražimo da dan opštine Pljevlja bude 27. oktobar i da Pljevlja neće biti izuzetak od drugih crnogorskih Opština”, rekao je ranije Vraneš.
Odbornici Skupštine opštine, većinom glasova krajem septembra prošle godine usvojili su odluku o izmjenama Statuta kojima se mijenja dan opštine. Za izmjene su glasali odbornici Nove srpske demokratije, Demokratske narodne partije, Pokreta za Pljevlja, Ujedinjene Crne Gore, SNP-a i tri odbornika Demokrata. Jedan odbornik Demokrata, Milojica Tešović, bio je uzdržan. Protiv su bili odbornici Demokratske partije socijalista (DPS), Bošnjačke stranke (BS) i odbornik URE, dok su odbornici Pokreta Evropa sad prije glasanja napustili salu.
Prethodno su tražili da se odluka odloži i raspiše referendum na kojem bi se građani izjasnili.
Obrazlažući svoj predlog da se 27. oktobar kada slavi kao Dan opštine Vraneš je kazao da se radi o najznačajnijem, istorijski najutemeljenijem i najslavnijem danu za sve građane Pljevalja bez obzira na vjersku, nacionalnu i političku ili drugu pripadnost.
“Na taj dan Pljevlja su dva puta oslobođena od okupatora, 1912. od viševjekovnog turskog ropstva, a 1918. od austrougarskog okupatora. Bez namjere da smanjujem značaj bilo čije žrtve ili bilo kog drugog datuma, 27. oktobar je najznačajniji i najsvjetliji dan u našoj opštini, dan kada je sunce slobode obasjalo sve Pljevljake. Tako nam kažu i istorijski podaci i živo pamćenje naših sugrađana”, rekao je Vraneš.
Bonus video: