Popović Samardžić: Vlada ne štiti ljekare od batina

Interni podaci Ministarstva zdravlja pokazuju da je 11 odsto medicinskih radnika fizički napadnuto, a preko 70 odsto verbalno

51123 pregleda 163 reakcija 27 komentar(a)
Apeli za izmjenu zakona još neuvaženi: Popović Samardžić, Foto: Boris Pejović
Apeli za izmjenu zakona još neuvaženi: Popović Samardžić, Foto: Boris Pejović

Crna Gora nema mudre političare i ne gradi ni sistem ni institucije koji će prevenirati napade na zdravstvene radnike.

To je ocijenila predsjednica Sindikata doktora medicine (SDM) Milena Popović Samardžić, povodom sve učestalijih verbalnih i fizičkih napada na zaposlene u sektoru zdravstva.

“Sindikat doktora medicine je godinama pratio i izučavao napade na ljekare na radnom mjestu. Vodili smo uporne dijaloge sa više vlada da se krivičnim zakonikom preciznije ustanovi odgovornost i kažnjivost ovakvog djela koje dovodi u opasnost sve pacijente koji zbog povrede ljekara ostaju bez zdravstvene zaštite. I kad smo najzad uspjeli da definišemo to krivično djelo i dobijemo njegovu primjenu u praksi, Vlada odluči da ga ukine. I sada, nakon toliko apela da se učinjena greška ispravi, ta ista Vlada zagovara definisanje krivičnog djela za napad na ljekare. Sve što mi kao civilni sektor uspijemo da izgradimo, političke strukture razgrade za pet dana, a mi za to saznamo preko novina”, kazala je Popović Samardžić “Vijestima”.

Ona smatra da u Crnoj Gori trenutno imamo urušavanje pravnog poretka i potpuni nedostatak institucija, te da ne postoje univerzalna pravila koja važe za sve, a nema ni sankcija za loše, nagrade za dobro, zbog čega građani postaju dezorijentisani i počinju da sprovode neku ličnu pravdu.

Tokom prošle sedmice zabilježena su dva napada na zdravstvene radnike. U istom danu, fizički je napadnut radnik obezbjeđenja Kliničkog centra Crne Gore (KCCG) i nožem ranjen psihijatar pljevaljskog Doma zdravlja.

Ministar zdravlja u posjeti ranjenom ljekaru u Pljevljima
Ministar zdravlja u posjeti ranjenom ljekaru u Pljevljimafoto: Ministarstvo zdravlja

“Ovo nije izolovani incident, ovo se dešava ljekarima, zdravstvenim radnicima, zaštitarima, nastavnicima, učiteljima, svima koji rade ili čuvaju društveno dobro kako je to radio naš kolega”, poručuje Popović Samardžić.

Ona je istakla da se odnos političara prema građanima i državi najbolje ogleda kroz ovakve probleme.

“Koliko su pažnje posvetili rješavanju problema koji se direktno tiču kvaliteta života građana, kvaliteta servisa koje obezbjeđuje ova država, a koliko prebrojavanju onih koji govore srpski ili crnogorskim jezikom? Nije teško dati odgovor na ovo pitanje. Odlika država treba da bude organizovanost njenih institucija. Jedino što je organizovano u Crnoj Gori su kriminal i političke partije. Legitimisali smo neznanje i nekompetentnost na najvišim državnim pozicijama i sve je manje stida od neznanja”, ocijenila je Popović Samardžić.

Prema istraživanju Ministarstva zdravlja, koje je sprovedeno ove godine, čak 11 odsto medicinskih radnika bilo je izloženo fizičkim napadima tokom šest mjeseci. Verbalno je napadnuto više od 70 odsto zaposlenih.

Interno istraživanje tog resora pokazalo je da je među ljekarima i medicinskim osobljem u Crnoj Gori verbalni napad doživjelo je 79 odsto ljekara domova zdravlja, čak 95 odsto ljekara Zavoda za hitnu medicinsku pomoć.

Fizički napad na radnom mjestu doživjelo je šest odsto izabranih ljekara, kao i sedam odsto medicinskih sestara i tehničara u ambulantama domova zdravlja.

Zbog sve učestalijih napada na zaposlene, Zavod za hitnu medicinsku pomoć je početkom ovog mjeseca uz podršku Ministarstva zdravlja, Fonda za zdravstveno osiguranje i Uprave policije uveo sistem fizičko-tehničkog obezbjeđenja objekata u cijeloj državi.

Iz Zavoda su pojasnili da sistem funkcioniše po principu da zaposleni u slučaju fizičkog napada lica koje koristi usluge hitne medicinske pomoći ili kada lice posjeduje neko oružje ili oruđe podesno za nanošenje tjelesnih povreda pritisne taster koji se nalazi na određenoj lokaciji u svakom objektu HMP.

“Pritiskom na taster alarmira se monitoring sistem video-nadzora u agenciji za obezbjeđenje lica i imovine koja dalje vrši procjenu uvidom u video-kamere jedinice. Nakon toga kontaktira se zaposleni u jedinici na poseban broj. Služba obezbjeđenja nakon razgovora u slučaju potrebe poziva policiju koja dolazi na lice mjesta”, istakli su iz Zavoda.

Neuropsihijatar pljevaljskog Doma zdravlja Ilhan Tursumović oporavlja se od povreda koje je prošle sedmice zadobio na radnom mjestu, kada ga je šezdesetpetogodišnji pacijent ranio nožem.

Saša Grbović, direktor opšte bolnice Pljevlja u kojoj je zbrinut Tursumović, kazao je “Vijestima” da je taj nasilni događaj uznemirio sve zdravstvene radnike i cjelokupnu pljevaljsku javnost, upozoravajući na krajnje nepovoljan i nezaštićen položaj zaposlenih u zdravstvu. Istakao je da ovaj slučaj nije izolovan, već hronični društveni problem i da se nada da će se u najskorijem periodu krenuti u njegovo rješavanje.

Bonus video: