Media centar pozvao VDT da se riješe postupci zbog nepoštovanja sudskih presuda u RTCG

"Ukoliko Marković ne iskoristi zakonom date nadležnosti, možemo jedino konstatovati da se radi o političkoj zaštiti članova i članica Savjeta i generalnog direktora RTCG u kojoj i on učestvuje"

7385 pregleda 3 komentar(a)
Vuković, Foto: Vlada Crne Gore
Vuković, Foto: Vlada Crne Gore

Media centar dostavio je Vrhovnom državnom tužiocu Miloradu Markoviću poziv da u skladu sa Zakonom o državnom tužilaštvu da obavezno uputstvo za rad nadležnog tužioca u vezi sa postupcima zbog nepoštovanja sudskih presuda, a koji se vode po krivičnim prijavama podnijetim od strane Media centra.

"Kao što ste, vjerujemo, upoznati, Media centar je 8. juna 2023. godne podnio krivične prijave protiv predsjednika i članova Savjeta RTCG: Veselina Drljevića (predsjednik), Filipa Lazovića, Naoda Zorića, Predraga Miranovića i Amine Murić zato što su, kao javni funkcioneri, odbili izvršenje pravosnažne i izvršne sudske presude i omogućili sticanje protivpravne koristi nezakonito izabranom generalnom direktoru RTCG Borisu Raoniću, čime su počinili krivično djelo neizvršenje sudske presude iz člana 395 i krivično djelo zloupotreba službenog položaja iz člana 416 Krivičnog zakonika Crne Gore", piše u saopštenju koje potpisuje predsjednik Skupštine Media centra Dragoljub Vuković.

Navodi da su istog dana podnijeli krivične prijave protiv generalnog direktora RTCG Borisa Raonića, rukovodica pravne službe RTCG Želimira Mićovića i advokatice RTCG Zorice Đukanović, zato što su "podsticali predsjednika i članove Savjeta RTCG na izvršenje krivičnog djela neizvršenje pravosnažne i izvršne sudske presude i omogućili sticanje protivpravne koristi nezakonito izabranom generalnom direktoru RTCG Borisu Raoniću, čime su počinili krivično djelo podstrekavanje na vršenje krivičnog djela iz Krivičnog zakonika Crne Gore".

"Iz medija smo informisani da je Specijalno državno tužilaštvo (SDT) formiralo predmet povodom podnijstih krivičnih prijava. Iz medija smo takođe upoznati da je objedinjeni predmet vraćen Osnovnom državnom tužilaštvu (ODT) sa obrazloženjem da nakon nedavno usvojenih izmjena Zakona o specijalnom državnom tužilaštvu prestaje nadležnost Specijalnog državnog tužilaštva u ovom slučaju. U međuvremenu je donijeta druga pravosnažna presuda povodom drugog nezakonitog imenovanja Borisa Raonića na funkciju generalnog direktora RTCG. Od podnošenja krivičnih prijava 8. juna 2023. godine prošlo je više od 16 mjeseci, čime su prekršeni rokovi propisani članom 256a Zakona o krivičnom postupku u kojima je tužilaštvo moralo da odluči o prihvatanju ili odbijanju prijava (maksimalan rok je šest mjeseci). I pored pravosnažnih sudskih presuda, SDT a ni ODT nisu utvrdili da li u postupanju članova Savjeta RTCG, i drugih lica protiv kojih je podnijeta krivična prijava, postoje elementi krivičnog djela".

Iz Media centra napominju da je "nesporno pravosnažnom sudskom presudom potvrđeno da je makar predsjednik Savjeta RTCG Veselin Drljević 1. juna 2023. godine na sjednici Savjeta, uvrštavanjem Borisa Raonića na listu kandidata za izbor generalnog direktora, prekršio pravosnažnu sudsku presudu i počinio krivično djelo iz člana neizvršenje sudske presude iz člana 395 Krivičnog zakonika Crne Gore".

"Pritužbom smo se obratili Tužilačkom savjetu 28. juna ove godine i nikakav odgovor do danas nismo dobili. Vjerujemo da Tužilački savjet, na čijem je čelu gospodin Marković, može makar da dostavi odgovor u vezi sa našim prigovorom dostavljenim prije 4 mjeseca i obavijesti nas o preduzetim radnjama. Media centar se obratio VDT sa namjerom skretanja pažnje na štetnost nepoštovanja pravosnažnih sudskih presuda i na veoma važnu ulogu državnog tužilaštva u sprečavanju anarhije koja se podstiče ukoliko tužilaštvo kao prioritetne ne obrađuje predmete nepoštovanja pravosnažnih sudskih presuda. Odugovlačenjem donošenja odluka tužilaštva u ovom predmetu šalje se jasna poruka građanima da ni oni ili bilo koji dugi pravni subjekti ne treba da poštuju pravosnažne odluke sudova, jer neće biti nikakvih sankcija. Ćutanjem i sporom reakcijom u vezi sa ignorisanjem pravosnažnih presuda, državno tužilaštvo postaje saučesnik u urušavanju vladavine prava", saopšteno je.

Iz Media centra su skrenuli pažnju VDT i da na osnovu Zakona o državnom tužilaštvu ima mogućnost da podnese predlog za utvrđivanje disciplinske odgovornosti državnog tužioca koji ne postupa u ovom slučaju.

"Ukoliko gospodin Marković ne iskoristi zakonom date nadležnosti, možemo jedino konstatovati da se radi o političkoj zaštiti članova i članica Savjeta i generalnog direktora RTCG u kojoj i on učestvuje. Ukoliko za VDT naš poziv na postupanje u slučaju nepoštovanja sudskih presuda nije važan, onda ga molimo da makar zbog Evropske komisije preduzme neophodne radnje kojima pokazuje da mu je stalo do vladavine prava. U juče objavljenom Izvješataju o Crnoj Gori, Evropska komisija ukazuje na sljedeće: „Nadležna državna tijela trebaju efektivno rješavati sve situacije mogućeg nezakonitog ponašanja u RTCG, u skladu s nacionalnim zakonodavstvom i relevantnim međunarodnim i evropskim standardima.“ Jedno od tih nadležnih tijela je državno tužilaštvo", zaključuje se u saopštenju.

Bonus video: