Vladin avion na servisu u Njemačkoj, predlaže se da se zamijeni novijim

Zamjena aviona starog 25 godina znatno mlađim ili novim sličnih karakteristika, pored ekonomičnosti, nudi i veći stepen bezbjednosti, piše u informaciji koju je objavila Vlada

33746 pregleda 78 reakcija 48 komentar(a)
Foto: Vlada Crne Gore
Foto: Vlada Crne Gore

Avion Learjet 45, kojim raspolaže Generalni sekretarijat Vlade, na servisu je u njemačkom gradu Nirnbergu, gdje je tokom inspekcije motora utvrđeno da je neophodna njihova reparacija iii zamjena.

Vlada je objavila informaciju u kojoj, između ostalog, piše da je preporuka avio servisa da se postojeći vazduhoplov, pošto se avion proizvođača Bombardier pokazao "veoma dobrim za servisiranje potreba Vlade", zamijeni nekim od tipova aviona istog proizvođača.

"Na ovaj način ostvarile bi se značajne uštede, samim tim što bi se kompaniji Bombardier vratio postojeći avion, čija bi trenutna tržišna vrijednost bila uračunata u cijenu kupovine novijeg aviona, čime bi se izbjeglo stavljanje aviona na otvoreno tržište, plaćanje provizija brokerima, plaćanje održavanja aviona sve do momenta prodaje (bez obzira da Ii avion leti ili ne) i slično".

Trenutna procijenjena tršižna vrijednost aviona Learjet 45, registarskih oznaka 4O-MNE, kojim raspolaže Generalni sekretarijat Vlade, je oko 2,5 miliona dolara.

Ukazuje se i da zamjena aviona starog 25 godina znatno mlađim ili novim sličnih karakteristika, pored ekonomičnosti, nudi i veći stepen bezbjednosti "koju svakako sa sobom nosi svaki novi složeni proizvod, pa i avion".

Trenutno stanje aviona

"Po ugovoru o održavanju motora (MSP - Maintenance ServicH Program), koji Avio servis ima sa proizvođačem motora Honeywell, proizvođač je dužan da obezbijedi rezervne djelove dok Avio servis plaća njihovu ugradnju. Procijenjeno vrijeme opravke je 1-2 mjeseca. Avion Learjet 45, registarskih oznaka 4O-MNE, kojim raspolaže Generalni sekretarijat Vlade Crne Gore, proizveden je 1999. godine i ima ukupni nalet od 10.050 sati letjenja. Po svojim dimenzijama, doletu, sigurnosti, komforu i performansama pokazao se veoma dobro za potrebe Vlade Crne Gore", piše u informaciji.

Avion tipa Learjet 45 prestao je da se proizvodi 2007. dok je proizvodnja rezervnih djelova prestala 2014. i to u velikoj mjeri otežava nabavku rezervnih djelova u slučaju kvara na avionu, čime se produžava vrijeme provedeno u servisu, odnosno nedostupnost aviona za potrebe državnih organa, ističe se u dokumentu.

Troškovi održavanja

Objavljena je i projekcija trenutnih fiksnih godišnjih troškova za Learjet 45.

Za potrebe proračuna ušteda u slučaju kupovine novog vazduhoplova u analizi su uzeti planirani fiksni troškovi na trenutnom avionu Learjet 45 i projektovanim naletom od 300 sati godišnje.

Navedeno je i šta spada u najveće fiksne troškove održavanja aviona.

Jedan od njih je Smart Parts - cijena koja se plaća "po satu leta" za potrebe ugovora koji predviđa pokrivanje troškova rezervnih djelova u slučaju kvara aviona (ne motora i djelova u motoru). "Ukoliko dođe do kvara nekog od djelova aviona, ovaj program pokriva sve troškove djelova dok Generalni sekretarijat Vlade pokriva troškove zamjene istih. Trenutna cijena je 710 dolara po satu, odnosno na godišnjem nivou (300 sati) 213.000 dolara".

Drugi je MSP - cijena koja se plaća "po satu leta / po motoru" za potrebe ugovora koji predviđa pokrivanje troskova djelova u slučaju kvara motora. "Ukoliko dođe do kvara nekog od djelova na motoru, ovaj program pokriva sve troškove djelova dok Generalni sekretarijat Vlade pokriva troškove zamjene istih. Trenutna cijena je 492,54 dolara po satu, odnosno godišnje (300 sati puta dva motora) 295.524 dolara".

Među najvećim fiksnim troškovima je i osiguranje. "Cijena osiguranja je veća u ovoj godini zbog oštecenja koja su nastala tokom kvara na hidraulici aviona 2021. godine i iznosi oko 50.000 eura godišnje. Cijena osiguranja je ranije iznosila 14.000 eura godišnje. Pretpostavka je da bi ova cijena bila niža kupovinom novog aviona".

Tu su i troškovi održavanja: "Obzirom da imamo programe koje smo naveli ranije MSP kao i Smart Parts, kao i činjenicu da su svi veži radovi urađeni na avionu tokom tzv. 'D check-a' odnosno velikog servisa, za potrebe održavanja aviona može se predvidjeti oko 80.000 eura godišnje (prosjek posljednjih četiri godine je 75.000 eura)."

Nadalje, cijene po satu letjenja za pomenute ugovore Smart parts i MSP će biti uvećane za pet do osam odsto od 1. januara 2025. godine.

Napominje se i da ostali fiksni troškovi aviona u koje spadaju godišnje pretplate na niz programa vezanih za navigacione baze aviona, proračune goriva za let, navigacione karte, simulatorska obuka pilota, obračun zarada za zaposlene, gorivo i silno nisu predmet ove analize, jer ne zavise od starosti vazduhoplova.

Istorija kvarova

Podsjeća se i da je u novembru 2021. avion kojim raspolaže Generalni sekretarijat Vlade imao incident sa kolizijom stajnog trapa i da je nakon opravke vraćen u funkciju tek u julu 2022. godine.

"U toku 2022. i 2023. godine pored ovog, desilo se još nekoliko sitnih kvarova (starter desnog motora, emergency battery, windshield) koji su normalna posljedica starosti aviona. Svi ovi kvarovi su u potpunosti sanirani i ni u jednom momentu nije bila ugrožena sigurnost letjenja. Međutim, otklanjanje ovih kvarova dovodi do prekida korišćenja aviona, čestih odlazaka u servis i angažovanje aviona drugih operatera uz tržišnu nadoknadu. Zamjena aviona starog 25 godina znatno mlađim ili novim avionom sličnih karakteristika, pored ekonomičnosti, nudi i povećan stepen bezbjednosti koju svakako sa sobom nosi svaki novi složeni proizvod, pa i avion", piše u informaciji koju je objavila Vlada.

Bonus video: