Đeka: Podrška UN-a od izuzetnog značaja u okviru zaštite ljudskih prava i zaštite od diskriminacije

Ministar se sastao sa vršiocem dužnosti rezidentnog koordinatora Ujedinjenih nacija u Crnoj Gori

1889 pregleda 0 komentar(a)
Foto: Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava
Foto: Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava

Predstavljanjem Nacionalnog izvještaja o stanju ljudskih prava u okviru Četvrtog ciklusa opšteg periodičnog pregleda UPR, Crna Gora je još jednom iskazala svoju posvećenost najvišim vrijednostima demokratije, principima sadržanim u Povelji Ujedinjenih nacija, Univerzalnoj deklaraciji o ljudskim pravima i međunarodnim pravnim dokumentima iz oblasti ljudskih prava,

To je kazao ministar ljudskih i manjinskih prava Fatmir Đeka, na sastanku sa novoimenovanim vršiocem dužnosti rezidentnog koordinatora UN-a u Crnoj Gori Dijegom Soriljom.

On je čestitao mandat Sorilji i pohvalio "visok nivo saradnje koju resor koji vodi ima sa UN-a u zemlji, posebno u pripremi prezentacija nacionalnih izvještaja", saopštilo je ministarstvo.

"Zajedno smo radili na simulaciji prezentacije Četvrtog nacionalnog UPR-a i Trećeg nacionalnog CEDAW izvještaja, što nam je u značajno pomoglo tokom predstavljanja predmetnih izvještaja u Ženevi. Čast je i zadovoljstvo sarađivati i učiti od posvećenih i stručnih ljudi koji su dio Vašeg tima", rekao je Đeka.

U saopštenju piše da je u finalnoj fazi pripreme nacionalni akcioni plan za izvještavanje o realizaciji 226 prihvaćenih preporuka nakon Četvrtog ciklusa UPR-a, a po kojem će Ministarstvo u saradnji sa ostalim relevantnim akterima pripremiti Srednjoročni izvještaj naredne godine.

Đeka je kazao da Crna Gora na nacionalnom nivou nastavlja da teži snaženju političkog, društvenog i ekonomskog okruženja koje pruža i garantuje sve preduslove za slobodno uživanje ljudskih prava i sloboda, bez diskriminacije, po bilo kom osnovu. S tim u vezi, podršku Ujedinjenih nacija smatra od izuzetnog značaja.

Ministar je naveo da Crna Gora ima dobar zakonodavni i strateški okvir zaštite ljudskih prava i zaštite od diskriminacije koji "u kontinuitetu unaprjeđuje u skladu sa međunardonim standardima u okviru ispunjavanja obaveza iz evropske agende."

On je upoznao Sorilju sa normativnim i strateškim okvirom iz nadležnosti Ministarstva ljudskih i manjinskih prava i predstavio ključne aktivnosti na kojima taj resor aktivno radi.

Irena Rakočević, generalna direktorica Direktorata za zaštitu i jednakost lica sa invaliditetom, informisala je sagovornika o aktivnostima i planovima u toj oblasti na kojima Ministarstvo radi u cilju obezbjeđivanja punog uživanja prava lica sa invaliditetom.

Biljana Pejović, načelnica Odjeljenja za poslove rodne ravnopravnosti, izvijestila je o saradnji i projektima koji se sprovode u oblasti ostvarivanja jednakih mogućnosti muškaraca i žena, te izazovima sa kojim se suočava nacionalna politika u toj oblasti.

Sorilja je naveo je da ispunjavanje Agende održivog razvoja, koja je u značajnoj mjeri komplementarna sa procesom pristupanja Evropskoj uniji, predstavlja snažan podsticaj za razvoj crnogorskog društva.

“Uspostavljanje Nacionalnog mehanizma za implementaciju, izvještavanje i praćenje obaveza iz oblasti ljudskih prava posebno je važno za unapređenje inkluzivnog i održivog razvoja zemlje. Brojne države članice UN-a imaju takve mehanizme koji služe za praćenje napretka u oblasti ljudskih prava, za izveštavanje o napretku i za primjenu smjernica za sučavanju sa ključnim izazovima iz te oblasti,” kazao je on.

Rezidentni koordinator Ujedinjenih nacija je istakao posvećenost UN-a saradnji sa Crnom Gorom i ponovio opredijeljenost za nastavak podrške zemlji u pozicioniranju na međunarodnom nivou. On je posebno istakao značaj jačanja sistema zaštite ljudskih prava i uspostavljanja najefikasnijih mehanizama za prijavu.

Bonus video: