„Procvjetalo” more u Boki: Mještani uznemireni pojavom velikih nakupina na površini

Institut za biologiju mora iz Kotora (IBMK) je potvrdio da je tokom prethodnih dana primio upite “vezano za pojavu sluzavih nakupina na površini morske vode na području Bokokotorskog zaliva, konkretno u Hercegnovskom zalivu”

17673 pregleda 6 komentar(a)
Sluzave nakupine na površini mora, Foto: Privatna arhiva
Sluzave nakupine na površini mora, Foto: Privatna arhiva

Više čitalaca “Vijesti” obratilo se redakciji povodom kako kažu, zagađenja morske vode u dijelu akvatorijuma Herceg Novog, a koje po njihovim riječima traje već mjesecima.

“Vidi se dugačka mrlja nekih 50 metara od obale, od hotela “Plaža” sve do plaže tunel. U Meljinama jutros i na obali. I tako svako malo” - naveo je jedan od građana koji se obratio “Vijestima”.

Sluzave nakupine na površini mora
Sluzave nakupine na površini morafoto: Privatna arhiva

Institut za biologiju mora iz Kotora (IBMK) je potvrdio da je tokom prethodnih dana primio upite “vezano za pojavu sluzavih nakupina na površini morske vode na području Bokokotorskog zaliva, konkretno u Hercegnovskom zalivu”.

“Riječ je o ‘cvjetanju mora’, pojavi koja je prvi put zabilježena 1729. godine, a od 2000. godine se intenzivnije pojavljuje u Jadranu. Cvjetanje predstavlja masovni razvoj planktonskih algi do nekoliko miliona ćelija po litri morske vode, koje je rezultat povoljnih uslova kao što su dovoljno visoke koncentracije hranljivih materija u vodi, dovoljno sunčeve svetlosti i pogodna temperatura mora. Ono može da oboji vodu u crvenu, zelenu, braon boju u skladu sa preovlađujućim bojama koje se nalaze u ćelijama algi”, objasnili su iz IBMK.

Ističu da ono što zabrinjava je da je intenzitet i učestalost ovih pojava sve rašireniji, češći i dugotrajniji, što se sasvim sigurno velikim dijelom može pripisati negativnom uticaju čovjeka “putem otpadnih voda i drugih aktivnosti”.

“Najčešće se javlja u proljeće ili tokom ljeta, kada zbog mirnog vremena i oslabljene cirkulacije, sluzave nakupine se uglavnom nalaze na površini predstavljajući vizuelno neugodnu pojavu. Ova pojava je bezopasna za ljudsko zdravlje, ako je more bakteriološki čisto”, poručuju iz Instituta.

Precizirali su da se obično sluzave nakupine počnu stvarati u dubljim slojevima mora, a zatim se zbog nakupljenih gasova, izdižu na površinu. Vjetrovi i površinske struje tokom dana najčešće onda nose sluzave nakupine prema obali, uglavnom prema zatvorenim uvalama, lukama i plažama.

Bonus video: