Opština Bar za otkup imanja u Bjelišima nudi manje nego 2017.

Za otkup parcela preko kojih je planiran put ponuđeno 251 euro po metru kvadratnom, Opština “HBA gradnji” prodala zemljište po cijeni od 480 eura po kvadratu

19844 pregleda 39 reakcija 11 komentar(a)
Dio kuća preko kojih je planiran put, Foto: Marija Pešić
Dio kuća preko kojih je planiran put, Foto: Marija Pešić

Za otkup imanja preko kojih treba da pređe put u naselju Bjeliši, čemu se mještani protive, Opština Bar je Novaku Đuroviću ponudila 49 eura manje njego što je dio njegove zemlje platila 2017. godine, a tržišna cijena je određena u odnosu na 2021. godinu.

Njegov advokat Milić Mirović kazao je “Vijestima” da je Opština 2017. godine od Đurovića kupila dio zemlje po cijeni od 300 eura za kvadratni metar, a da sada nudi 251 euro.

Kako su “Vijesti” ranije pisale, put koji je predviđen Detaljnim urbanističkim planom “Topolica IV”, mora da pređe preko sedam kuća u kojima živi oko 10 porodica. Nezadovoljni tim rješenjem, oni su se obraćali nadležnima u Opštini Bar, ministarstvima, ali i predsjedniku Crne Gore Jakovu Milatoviću.

Cijena po kojoj je Opština Bar ponudila da kupi kuće i imanja za njih je neprihvatljiva.

Porodica Jokanović negodovala je zbog toga što im je ponuđen 251 euro za metar kvadratni placa, a 700 eura za kuću, iako u rješenju o porezu na nepokretnost, kako tvrde, vrijednost iznosi 1.915 eura po kvadratu.

Advokat Mirović smatra spornim to što sada, nakon sedam godina, Opština nudi manje novca, iako je riječ o urbanističkoj parceli sa objektom, posebno kada se uzme obzir, kako tvrdi, veliko povećanje cijena nekretnina u posljednjih par godina, pogotovo na primorju.

Mirović navodi da su bili na raspravi u područnoj jedinici Uprave za nekretnine, na kojoj je on konstatovao nelogičnosti u cijeni.

U zapisniku sa sastanka, u koji “Vijesti” imaju uvid, Mirović je naveo da se postavlja pitanje opšteg interesa, te da oni smatraju da se radi o privatnim interesima i da komisija nije trebalo da presjek radi po parametrima zemljišta Podgorice i sjevera Crne Gore.

“Na raspravi smo saznali da je Opština ‘HBA gradnji’ prodala zemljište po cijeni od 480 eura po kvadratu. Predlažemo da komisija ponovo izađe na teren, sačini novu procjenu, a za parametre uzme zemljište koje se graniči sa zemljištem koje je predmet eksproprijacije i da to uradi što prije”, zaključio je Mirović.

Petoro prisutnih Barana na raspravi u Upravi za nekretnine izjasnili su se da nijesu saglasni sa ponudom, te ocijenili da je niska i neprihvatljiva. Isto su učinili i predstavnici porodice Jokanović na raspravi u tom organu.

U Izvještaju o procjeni vrijednosti zemljišta, objekata i ograda u postupku eksproprijacije, a u koju “Vijesti” imaju uvid, kao parametar tržišne vrijednosti uzete su cijene iz 2021. i 2022. godine. Pozvali su se na kupoprodajne ugovore iz tih godina kada je kvadrat zemlje koštao 460 eura (2021.) i 310 eura (2022.). Naveli su i još jedan ugovor iz 2021. kada je kvadrat imanja u tom dijelu grada prodat za 144 eura.

U Elaboratu geodetskih radova za eksproprijaciju Opštine Bar navodi se da se u kriznim vremenima kupovina nekretnina vidi kao “sigurna investicija”, pa je potražnja velika, što je dovelo i do rekordnog rasta cijena.

“Svjedoci smo izuzetno visokog skoka cijena nekretnina u Crnoj Gori. Ovaj trend rasta je otpočeo u drugoj polovini prošle godine, a ubrzao u 2023. Brojni su razlozi rapidnog rasta, od glavnih se izdvaja visok nivo inflacije, kako na globalnom tako i na lokalnom nivou, zbog čega su troškovi gradnje i propratnih aktivnosti izuzetno skočili”, navodi se u Elaboratu.

Dodatno, piše da tržiste bilježi visok nivo tražnje za nekretninama koja je uveliko premašila ponudu i buknula u prethodnoj godine kao odgovor na globalnu recesiju i inflatornu krizu.

U Budvi, prosječna prodajna cijena kvadrata jednosobnog stana iznosi 2.750 eura, dok je u Tivtu 3.370 eura. U prosjeku su cijene za četrdesetak odsto veće u odnosu na isti period 2021. godine.

“Teško je predvidjeti u kojem će se smjeru tržište kretati u narednom periodu, a mnoga predviđanja pucanja balona se do sada nisu obistinila. Ono što je primjetno u poslijednjih godinu dana jeste da ponuda raste. Broj izdatih građevinskih dozvola kao i broj planiranih stanova su registrovali značajan rast nakon perioda neaktivnosti izazvanog pandemijom”, navodi se u Elaboratu.

Piše i da bi proces trgovine između kupaca i ponuđača trebalo da bude bez prisile.

Advokat Mirović to smatra posebno važnim, budući da je riječ o prinudnoj prodaji, jer njegov klijent, kao i ostali mještani, ne žele da prodaju imovinu.

Ocijenio je kao neprihvatljivo to što je i sam Elaborat kontradiktoran i što se Opština Bar, kako navodi, ne drži smjernica koje su u njemu prikazane, kao ni cijena, već nudi ono što bi moglo građane ostaviti u jako teškoj finansijskoj situaciji.

Prema njegovim riječima, njegov klijent još nije siguran da li će pravdu potražiti pred sudom, kao što su to Jokanovići ranije najavili.

Stanovnici Bjeliša, dijela naselja u kojem je predviđena izgradnja lokalnog puta, kazali su da da se o putu priča deset godina, ali da se situacija “zahuktala” kada su dva lokalna investitora kupila parcele nadomak njihovih kuća za izgradnju zgrada.

Oni kažu da misle da Opština po svaku cijenu mora da im napravi put, čak i po cijenu njihovih kuća.

Prema njihovom mišljenju, sve je urađeno netransparentno, sa dogovorima iza zatvorenih vrata, a njih niko nije uključio u taj proces iako se, kako ističu, radi o egzistencijalnom pitanju.

Poručili su da će, ukoliko bude potrebe, fizički odbraniti svoje domove

Iz Opštine Bar nijesu odgovorili na pitanja o ovom slučaju koja su “Vijesti” uputila prije nedjelju dana.

Bonus video: