"Tržnice i pijace": Nismo bili u minusu 2022.

Reaovanje na tekst "CIN-CG: Poslovanje opštinskih preduzeća - bastioni partija, lideri gubitaka"

4645 pregleda 1 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock
Ilustracija, Foto: Shutterstock

"Tržnice i pijace" u 2022. godini nisu poslovale sa minusom, kazali su iz tog podgoričkog gradskog preduzeća.

Oni su reagovali na tekst "CIN-CG: Poslovanje opštinskih preduzeća - bastioni partija, lideri gubitaka", objavljen u "Vijestima".

"U predmetnom tekstu se pominje poslovanje Društva 'Tržnice i pijace' d.o.o. i između ostalog navodi: 'Poslovni rezultat je 2020. bio minus 249 hiljada, 2021. plus tri hiljade, a 2022. opet minus 22 hiljade, da bi prošle godine dostighao najveći minus od 272 hiljade eura.'

"Navedeni podatak za 2022. godinu nije tačan, jer naše Društvo uopšte nije poslovalo sa minusom, već je godina završena pozitivnim rezultatom i to u iznosu od 22.583 eura. Moguće da se radi o tehničkoj grešci, ali radi tačnog informisanja javnosti dužni smo reagovati.

"Pored toga, moramo navesti još neke činjenice.

"Izvršna direktorica Mirjana Purić nije bila na čelu preduzeća 'Tržnice i pijace' tokom 2020. godine, već je stupila na dužnost u martu 2021. godine. Nezavisno od te činjenice, u tekstu se prenebregava činjenica da se radi o godini tokom koje je bila pandemija Covida i da su naši objekti u kojima su pijace mješovite robe, što je najveći dio prihoda Društva bili zatvoreni, odnosno zakupci 3 mjeseca nijesu plaćali zakup, a da se na zelenim pijacama sprovodio poseban režim koji je iziskivao značano veće troškove od uobičajenih. Sve to se moralo odraziti na poslovni razultat.

"Tokom 2021. godine smo takođe imali period zatvaranja objekata i prelazak pijace Tuzi u vlasništvo Opštine Tuzi, odnosno njihovog preduzeća, shodno razgraničenju. Pored svih tih otežavajućih okolnosti i ta i naredna (2022. godina) završene su pozitivnim finansijskim rezultatom.

"Na kraju 2023. godine, poslovni rezultat je bio negativan, kako je i navedeno, ali iz razloga specifičnih okolnosti, a ne zbog loših poslovnih odluka i nedomaćinskog odnosa. Dva su osnovna razloga za ovakav razultat. Prvi je zato što su knjigovodstveno evidentirana rezervisannja po osnovu sudskih sporova, koje su protiv Društva pokrenuli zaposleni, a odnose se na potraživanja iz rada i po osnovu rada, za period 2008-2022. godine. Na današnji dan možemo reći da činjenice ukazuju na to da zaposleni neće ostavariti prava u ovom, već značajno manjem iznosu, što će biti evidentirano u ovoj godini.

"Pored toga od 01.11.2023. godine stupio je na snagu novi Granski kolektivni ugovor, koji je podrazumijevao značajno povećanje zarada zaposlenih, pa je to direktno uticalo na rezultat. Napominjemo da je prije nekih 15 dana Ustavni sud Crne Gore, ovaj Kolektivni ugovor proglasio neustavnim.

"Na kraju, moramo navesti i da će, prema sadašnjim podacima i projekcijama, 2024. godina biti završena pozitivnim poslovnim rezultatom.

"Prosječan broj zaposlenih u 2020. godini je iznosio 155, u 2021. godini 151 zaposleni, 2022. godine 149 i 2023. godine 150 zaposlenih", piše u reagovanju.

Bonus video: