Crna Gora se mora ozbiljnije pozabaviti ekološkim politikama i održivim razvojem, poručio je predsjednik države Jakov Milatović, dodajući da nije zadovoljan dosadašnjim rezultatima-
Milatović je, kako je saopšteno iz njegovog kabineta, na samitu Ujedinjenih nacija (UN) o klimatskim promjenama COP29 u Bakuu, danas govorio na panelu posvećenom finansiranju zelenih politika.
On je, u izjavi nakon panela, kazao da je osnivanje Fonda za održivi razvoj dobar primjer koji je Crna Gora u tom pravcu realizovala u prethodnom periodu.
“Mislim da smo na taj način napravili jedan dobar korak naprijed i u dijelu inovativnih platformi za finansiranje zelenih politika. To smo uradili prošle godine zajedno sa Kancelarijom UN“, rekao je Milatović.
Prema njegovim riječima, Vlada Crne Gore je izdvojila značajna sredstva kao početni kapital.
„Zatim smo, zajedno s brojnim zemljama donatorima i Evropskom unijom, napravili dalji korak u pravcu finansiranja zelenih politika”, dodao je Milatović.
On je, kako se navodi u saopštenju, poručio da je to predstavio kao primjer načina na koji i jedna relativno mala zemlja u razvoju, poput Crne Gore, može doprinijeti i dati dobar primjer drugim zemljama svijeta u oblasti finansiranja zelenih održivih politika.
“Mislim da je ovaj primjer bio dobro prihvaćen od strane svih učesnika, i veoma sam zadovoljan zbog toga“, rekao je Milatović.
On je podsjetio da je ranije rekao da je ekološka Crna Gora u temelju njene državnosti.
„Zaista smatram da svi donosioci odluka moraju dodatno ozbiljnije i odgovornije da se pozabave, posebno u narednom periodu i u dijelu evropske agende, ali prije svega zbog nas samih, politikama koje su ekološke i politikama koje su održive”, naveo je Milatović.
On je kazao da „smo Crnu Goru naslijedili od naših predaka, i da je kao takvu moramo ostaviti generacijama koje će doći poslije nas“.
“Ovako lijepu, održivu, i mi, kao trenutna generacija, moramo učiniti sve da to tako i ostane. Zato, iskreno, nisam zadovoljan dosadašnjim rezultatima“, kazao je Milatović.
On je dodao da mu se čini da je sve to više na papiru, nego što se zaista primjenjuje u praksi.
„Znate da je poglavlje 27 veoma zahtjevno, jer uključuje mnogo legislative koja u narednom periodu mora da se usaglasi”, rekao je Milatović.
Kako je kazao, usaglašavanje u vezi s načinom upravljanja otpadom, načinom upravljanja otpadnim vodama i generalnim pristupom procesu reciklaže i cirkularne ekonomije predstavlja veliki izazov u narednom periodu.
Milatović je rekao da će upravo budžeti za naredne tri godine pokazati koliko se ozbiljno pristupa rješavanju mnogih izazova koji su trenutno prisutni u oblasti ekološke i politike održivog razvoja u Crnoj Gori.
„Kao predsjednik, dajem lični primjer i volio bih da svi ostali donosioci odluka ovaj dio društvenog razvoja shvate veoma ozbiljno”, zaključio je Milatović.
Bonus video: