Perović nije otvarala Đeljošajevu zimnicu

ASK nakon dvije godine utvrdila da je potpredsjednik Vlade prekršio Zakon o sprečavanju korupcije dok je bio predsjednik Opštine Tuzi, jer nije dostavio tačne i potpune podatke u vezi sa primanjima, automobilima i akcijama

103089 pregleda 42 reakcija 12 komentar(a)
Postupak protiv Đeljošaja trajao dvije godine, Foto: Vlada Crne Gore
Postupak protiv Đeljošaja trajao dvije godine, Foto: Vlada Crne Gore

Potpredsjednik Vlade i ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj prekršio je Zakon o sprečavanju korupcije u vrijeme dok je bio prvi čovjek Opštine Tuzi, jer nije prijavio tačne i potpune podatke u vezi sa primanjima, akcijama i automobilima.

To stoji u odluci Agencije za sprečavanje korucije (ASK), koja je donesena dvije godine nakon što je postupak pokrenula bivša direktorica Jelena Perović.

“Utvrđuje se da je Nik Đeljošaj kao javni funkcioner - predsjednik Opštine Tuzi, prekršio član 25 stav 2 Zakona o sprečavanju korupcije, jer u lzvještaju o prihodima i imovini za 2020. godinu nije prijavio tačne i potpune podatke na način što je na ime zarade prijavio prihod manji za 594,24 eura, nije prijavio da je u januaru mjesecu na ime naknade za rad članova radnih tijela od Opštine Tuzi prihodovao iznos od 1.000 eura, zimnicu ostvarenu u septembru mjesecu u iznosu od 180 eura, putnička motorna vozila V pasat i reno megan, dok je na ime supruge prijavio godišnji prihod manji za 960,16, te nije prijavio 4.500 akcija kod emitenta Eurofond”, piše u odluci ASK.

Navodi se da je Đeljošaj istakao da putnička motorna vozila nijesu bila u njegovom vlasništvu 2020. godine, te da ih iz tog razloga nije prijavio.

“U odnosu na akcije supruge, istakao je da je svih 5.000 akcija prodala, tako da ne zna kako su se vodile na njeno ime 2020. godine. Spori navode da je prihodovao 1.000 eura jer nikada nije bio dio radnog tijela Opštine, o čemu je rekao da će se dodatno izjasniti u narednih sedam dana od dana usmene rasprave, kao i u odnosu na prihod od zimnice. Agencija je javnom funkcioneru dostavila rezultate ispitnog postupka, koje je uredno primio 20.1. 2023. godine, a na koje se nije izjašnjavao”, stoji u odluci.

ASK je, tvrde, u cilju utvrđivanja činjenica i okolnosti potrebnih za donošenje pravilne i zakonite odluke sprovela postupak i izvršila uvid u dio baze podataka te institucije, kao i Poreske uprave, Ministarstva unutrašnjih poslova, A.D. Centralnog klirinškog depozitarnog društva.

Iz te institucije pojašnjavaju da su nakon ocjene izvedenih dokaza iz dijela paze podataka i Izvještaja o prihodima i imovini utvrdili da je Đeljošaj prekršio član 25 stav 2 Zakona o sprečavanju korupcije.

“Agencija je cijenila i navode javnog funkcionera koji je istakao da spori navode u odnosu na prihod u iznosu od 1.000 eura, te da nikada nije bio dio radnog tijela Opštine, navode u odnosu na putnička motorna vozila, da ista nijesu bila u njegovom vlasništvu 2020. godine, da je supruga prodala 5.000 akcija, ali da je iste prodala pa ne zna kako su se iste vodile na njeno ime 2020. godine, a da će se o navedenom dodatno izjasniti u roku od sedam dana od dana usmene rasprave, što nije učinio, pa je Agencija našla da navodi sa usmene rasprave nemaju uticaja na drugačije odlučivanje u ovoj upravnoj stvari, jer je članom 25 stav 2 Zakona o sprečavanju korupcije propisana obaveza javnog funkcionera o podnošenju Izvještaja prihodima i imovini sa tačnim i potpunim podacima, a što je u konkretnom izostalo”, zaključuje se u odluci ASK.

Postupak protiv Đeljošaja pokrenut je u vrijeme kada je na čelu ASK bila Perović, ali je tek prošle sedmice dobio epilog, u mandatu novog menadžmenta.

Đeljošaj je u aprilu ove godine, nakon što je Perović uhapšena zbog sumnje da je zloupotrijebila službeni položaj, ocijenio da je izvještavanje medija u vezi sa tim slučajem bio cirkus i saopštio da Albanci imaju veliku zahvalnost prema Perović zbog presude koju je donijela tokom 2016. Godine.

“Albanci imaju veliku zahvalnost prema njoj za taj postupak, za ove druge stvari ako je neko nešto uradio, naravno da će odgovarati i u tom kontekstu možda sam povezao, koji je možda vezan i za ovaj slučaj. Ja mislim da bi možda Albanci bili spremni da sve ove stvari, ako je nešto oštetila, da joj pomognu da vrati ova sredstva iz onoga što su, osjećaji prema tom činu iz 2016. godine”, kazao je Đeljošaj na konferenciji za medije nakon sjednice Vlade.

Komentarišući tu izjavu, ministar finansija Novica Vuković rekao je da budžetska inspekcija nakon više od deceniju od osnivanja počela da radi svoj posao i da vjeruje da je to jasno prije svega svim članovima Vlade, bez obzira na rezultate kontrola, a u tome ga je podržao i premijer Milojko Spajić.

Bonus video: