Dobrovoljni vatrogasci zaslužuju više

Predstavnici civilnog sektora u Tivtu traže veći iznos sredstava iz gradskog budžeta za svoj rad

1916 pregleda 0 komentar(a)
Detalj iz Tivta, Foto: Siniša Luković
Detalj iz Tivta, Foto: Siniša Luković

Nevladin sektor u Tivtu traži od lokalne uprave da poveća budžetska izdvajanja za podršku radu NVO, odnosno da taj iznos dovede na aktuelnim lokalnim propisima maksimalno predviđeni nivo od jedan odsto iznosa tekućeg budžeta Opštine.

U Tivtu je trenutno u toku javna rasprava o Nacrtu budžeta Opštine za 2025. koji je utvrđen na iznod od 32.667.000 eura, što je 11 odsto više nego ove godine. Od toga kapitalni budžet namijenjen izgradnji lokalne infrastrukture i javnih objekata iznosi nešto više od 15 miliona, dok je tekući budžet iz koga se finansira rad opštinske administracije i transfere novca drugim korisnicima budžeta, predviđen na iznod od oko 17,5 miliona eura.

Od tolikog tekućeg budžeta za podršku radu NVO sektora je opredijeljeno ukupno 100.000 eura.

Ta sredstva namijenjena su za finasiranje NVO od posebnog značaja (Glazbeno-prosvjetno društvo Tivat, Podružnica Bokeljske mornarice, KUD Boka) koje dobijaju 40 odsto ovog iznosa, dok se ostatak od 60 odsto dijeli na druge NVO. Uz ova namjenska sredstva rad tivatskog NVO sektora pomaže i na druge načine, sa raznih drugih budžetskih stavki, prvenstveno onih namijenjenih za podršku organizaciji raznih kulturnih manifestacija u gradu.

Ipak, predstavnici NVO sektora koji su učestvovali u za njih posebno priređenom okruglom stolu, poručili su da bi grad morao da poveća namjenska izdvajanja za podršku rada NVO, odnosno da ih dovede lokalnom odlukom o finansiranju NVO sektora, na maksimalno predviđeni nivo od jedan odsto tekućeg budžeta. Takođe, NVO sektor smatra da bi, s obzirom na njihov opštedruštveni značaj i ulogu u sistemu zaštite i spasavanja na lokalnom nivou, trebalo iznaći drugi način za finansiranje dobrovoljnih vatrogasnih društava kojih u Tivtu ima tri i koja trenutno okupljaju oko 160 vatrogasaca-volontera. S obzirom na to da su dobrovoljna vatrogasna društva osnovana i registrovana kao nevladine organizacije, oni trenutno nemaju drugu mogućnost da dobijaju sredstva iz gradskog budžeta, osim da se za njih “bore” na konkursu sa drugim klasičnim NVO, koje Opštini na ovaj način kandiduju razne svoje konkretne projekte od kojih većina nema ni izbliza značaj kakav ima rad dobrovoljnih vatrogasaca u sistemu prevencije i savladavanja posljedica elementarnih nepogoda i drugih vanrednih situacija koje pogađaju građane.

Bonus video: