Mreža NVO sjevera: Komunalna policija u Bijelom Polju, Beranama i Pljevljima nije ispunila očekivanja

U saopštenju koje potpisuje Alija Šljuka, koordinator Mreže NVO sjevera navodi se da podaci o broju izdatih prekršajnih naloga za nelegalno odlaganje otpada jasno pokazuju ozbiljne propuste u radu službi

6936 pregleda 21 reakcija 2 komentar(a)
Pljevlja (Ilustracija), Foto: Goran Malidžan
Pljevlja (Ilustracija), Foto: Goran Malidžan

Služba komunalne policije u opštinama Bijelo Polje, Berane i Pljevlja u 2023. godini nije ispunila očekivanja građana i relevantnih organizacija kada je u pitanju sprovođenje zakonskih propisa i rješavanje komunalnih problema, saopšteno je danas iz Mreže nevladinih organizacija (NVO) sjevera.

U saopštenju koje potpisuje Alija Šljuka, koordinator Mreže NVO sjevera navodi se da podaci o broju izdatih prekršajnih naloga za nelegalno odlaganje otpada jasno pokazuju ozbiljne propuste u radu ovih službi.

"Prema dostupnim podacima u Opštini Bijelo Polje izdato je ukupno 1324 prekršajna naloga, dok su u Opštini Berane izdata svega 110 naloga. Posebno zabrinjavajući podatak dolazi iz Opštine Pljevlja, gde je broj izdatih prekršajnih naloga iznosio svega sedam U Opštini Bijelo Polje izdato je samo 34 prekršajna naloga za nelegalno odlaganje otpada. U Opštini Berane broj izdatih naloga bio je tri. Opština Pljevlja nije izdala niti jedan prekršajni nalog za ovu vrstu prekršaja", piše u saopštenju.

Iz Mreže NVO sjevera su poručili da ovi podaci jasno ukazuju na nedostatak efikasnosti i proaktivnosti službi i službenika komunalne policije u sprovođenju zakonskih propisa koji se odnose na održavanje komunalnog reda, zaštitu životne sredine i opšte bezbednosti građana.

"Prekršaji poput nepropisnog odlaganja otpada, nepoštovanja saobraćajnih i komunalnih propisa, kao i drugih društvenih normi, ostali su gotovo nepokrenuti, što stvara prostor za nepoštovanje zakona i dalje ugrožava kvalitet života građana u ovim opštinama. Ovo je i pokazatelj da postoji i problem u kontroli komunalnog reda, jer se nelegalno odlaganje otpada, koje predstavlja jedan od ključnih ekoloških problema, i dalje ne sankcioniše u dovoljnoj mjeri", piše u saopštenju.

Ovakav rad komunalne policije, kako kažu iz Mreže NVO sjevera, izaziva ozbiljnu zabrinutost među građanima i aktivistima, koji već duže vrijeme ukazuju na nesposobnost i neefikasnost ovih službe.

"Nismo zadovoljni radom komunalne policije u Pljevljima, a ni u drugim opštinama. Na terenu se svakodnevno suočavamo sa bezbroj primjera nesprovođenja zakona, od neispunjavanja osnovnih obaveza do drastičnih kršenja zakona. Komunalna policija nije samo neaktivna, već i aktivno odbija da rješava brojne prijave građana", ističu iz Mreže NVO sjevera.

Prema njihovim tvrdnjama, komunalna policija u Pljevljima je u više navrata odbijala da izvrši kontrolu javnih površina, poput ugostiteljskih terasa, dok je kontrola buke u noćnim satima, koja predstavlja ozbiljan problem za građane, potpuno ukinuta.

Takođe, komunalni policajci su, prema informacijama Mreže NVO sjevera, ignorisali prijave koje se odnose na prekoračenje radnog vremena ugostiteljskih objekata, uzurpaciju javnih površina i narušavanje javnog reda i mira.

Iz ove Mreže NVO takođe ističu, da su pojedini rukovodioci, svojim neodgovornim ponašanjem ometali rad službe, omogućujući privilegovanim vlasnicima pojedinih ugostiteljskih objekata da bespravno koriste javne površine, čime se direktno oštećuje budžet opštine.

"Zbog ovakvih postupanja neodgovornih pojedinaca, Komunalna policija nije samo postala pasivna, već je počela da pokazuje i otvorenu samovolju. Time se novac poreskih obveznika bespotrebno troši, dok efekti rada ove službe ostaju gotovo nepostojeći. Komunalni policajci primaju plate, naknade za mobilne telefone, gorivo i druge naknade, a rezultati njihovog rada su ravni nuli", dodaju iz Mreže NVO sjevera .

Poručuju da se ovakav rad komunalne policije negativno odražava na svakodnevni život građana.

"Pored toga što se ne preduzimaju odgovarajuće mjere protiv nelegalnog odlaganja otpada i drugih prekršaja, služba je postala sinonim za neodgovornost i neefikasnost, što je izazvalo veliki broj žalbi i primjedbi građana na njihov rad i postupanje", kazali su iz Mreže NVO sjevera.

Pozivaju nadležne institucije, prvenstveno lokalne samouprave pod čijom su ingerencijom ove službe, da se hitno pozabave ovim problemima i preduzmu odgovarajuće mjere, kako bi se rad Komunalne policije i Komunalne inspekcije doveli u sklad sa zakonskim normama i interesima građana.

Bonus video: