Smatram da su hranitelji najhumaniji ljudi koji postoje na ovoj planeti jer rade najhumaniji posao koji ni malo nije lak. Ako neko želi da postane hranitelj, on mora da posjeduje roditeljske kapacitete. Ali on mora da posjeduje i mnogo više od toga, nešto što roditelji možda i ne moraju: mora da posjeduje kapacitet da iznese sva iskustva koje dijete donosi sa sobom, kazala je psihološkinja Bojana Miletić iz Nevladinog udruženja (NVU) „Impuls“, koje je u Nikšiću organizovalo Dan otvorenih vrata pod nazivom “Svako dijete je važno”.
Sve te kapacitete posjeduje Nikšićanin Slobodan Stanojević, hranitelj četvoro djece.
„Radio sam u Institutu u Danilovgradu i zbližio se sa tom đecom koja su bila prepuštena sama sebi. Tu smo se malo srodili, tako da mi je bilo žao da prelaze u drugu ustanovu i odlučim se da im budem hranitelj. To u super đeca, odlični đaci. Najstarijeg sam zaposlio. Evo već četiri godine i četiri mjeseca su kod mene. Uspjeli smo sve zajedno, sve probleme, sve brige da prevaziđemo. Ta su đeca danas – đeca za primjer“, ne bez ponosa kazao je Stanojević.
Djeci bez roditeljskog staranja neohodno je obezbjediti odrastanje u zdravom porodičnom okruženju, a Stanojević je djeci pružio dom, ljubav, podršku, zaštitu.
Hraniteljstvo je, prema riječima Bojane Miletić bolje za razvoj djeteta nego institucionalni smještaj, zbog toga je isto potrebno promovisati, jer svijest o hraniteljstvu još uvijek nije dovoljno razvijena u našem društvu.
„Srodničko hraniteljstvo predstavlja tradiciju i ono je zastupljeno u najvećoj mjeri. Kada je u pitanju nesrodničko hraniteljstvo potrebno je kontinuirano raditi na promovisanju značaja podrške ovog vida djeci“, kazala je Miletić.
Marija Nikčević iz Centra za socijalni rad Nikšić, kazala je da se broj hraniteljskih porodica u posljednje tri godine kretao od 25 do 29.
„Prema evidenciji Centra za socijalni rad tokom 2024. godine u Nikšiću je 25 hraniteljskih porodica, do sada, od čega 21. srodnička i četiri nesrodničke hraniteljske porodice. Na ovaj način u hraniteljskim porodicama je smješteno 39. djece. U 2023. je bilo 27 hraniteljskih porodica u kojima je smješteno 41. dijete, a u 2022. godini 29 hraniteljskih porodica u kojima je zbrinuto 44. djece“, kazala je Nikčević.
Tatjana Bjeletić iz Opštine Nikšić, istakla je da lokalna uprava pruža podršku u zaštiti ranjivih grupa, razvoju usluga socijalne zaštite, pa tako i u razvoju hraniteljstva.
Dan otvorenih vrata je dio šire kampanje koja ima za cilj da se pronađu hranitelji i poveća broj hraniteljskih porodica kako bi se djeci bez roditeljskog staranja obezbijedila kvalitetna i stabilna porodična sredina.
Marina Doknić iz NVU „Impuls“ predstavila je projekat „Svako dijete je važno - podrška hraniteljskim porodicama, djeci u hraniteljskim porodicama i porodicama u riziku u Nikšiću i Herceg Novom“ koji realizuju pomenuto udruženje i Centar za podršku lokalnog i regionalnog razvoja iz Herceg Novog.
Projekat se realizuje u Nikšiću i Herceg Novom od 1. decembra prošle godine i traje do kraja maja naredne godine, a do sada su realizovane brojne aktivnosti. Razvijen je „Program obuke za hraniteljstvo“, koji je akreditovan rješenjem Zavoda za socijalnu i dječju zaštitu, organizovana je obuka za 15 stručnih radnika koji će sprovoditi obuke sa hraniteljima, otvorena su savjetovališta za hranitelje, djecu na hraniteljstvu i porodice u riziku, u Nikšiću i Herceg Novom. U sklopu prijekta sprovodi se i kampanja koja ima za cilj motivisanje građana da prihvate ulogu hranitelja, pa je snimljeno sedam video spotova u kojima su učešće uzele poznate ličnosti iz Crne Gore.
Projekat se realizuje uz finansijsku podršku Evropske unije i Vlade Crne Gore.
Bonus video: