Pomoćnik u Vladi plaćeniji od ljekara

Političke pozicije biće isplativije od onih u ključnim stubovima društva, poput zdravstva i obrazovanja.

Nacrt zakona o zaradama u javnom sektoru u viši rang stavlja politički imenovane pozicije u odnosu na doktore i univerzitetske profesore.

Sagovornice “Vijesti” tvrde da Vlada tim aktom “afirmiše nerad, neznanje, povlađivanje i klimanje glavom”

47795 pregleda 182 reakcija 56 komentar(a)
Popović Samardžić: Kad Vlada afirmiše nerad, sabotira dravu, Foto: Boris Pejović
Popović Samardžić: Kad Vlada afirmiše nerad, sabotira dravu, Foto: Boris Pejović

Zamjenik šefa kabineta predsjednika Vlade, pomoćnik generalnog sekretera Vlade, sekretar u ministarstvima odgovornije je i složenije radno mjesto od posla ljekara specijaliste ili profesora Univerziteta Crne Gore.

To ocjenjuju sagovornice “Vijesti”, proizlazi iz Nacrta zakona o zaradama u javnom sektoru.

“Složenost posla ljekara koji drži život u rukama, koji se za taj posao, nakon gimnazije, školuje između 10 i 13 godina, snosi krivičnu odgovornost za nesavjesano liječenje ili nepružanje ljekarske pomoći, ima nižu cijenu rada od nekoga kome je jedina potrebna kvalifikacija - pripradnost nekoj političkoj strukturi”, kazala je “Vijestima” predsjednica Sindikata doktora medicine Milena Popović Samardžić, komentarišući Nacrt zakona o zaradama u javnom sektoru.

Taj radni dokument predviđa povećanje plata za oko 30 odsto svim javnim funkcionerima, ali i njihovim najbližim saradnicima, a građane će na godišnjem nivou koštati 8,5 miliona eura.

I bivša potpredsjednica Skupštine Branka Bošnjak ističe da je ovaj Nacrt zakona degradirao namjeru da se vrati ugled i status profesijama ljekara i univerzitetskog profesora, koji su, da bi stekli to zvanje, morali da budu briljantni i da uče i usavršavaju se decenijama.

“Ovaj Nacrt je vratio u ljekare i univerzitetske profesore u niži rang od nekih političkih namještenja, recimo savjetnika u kabinetima, za koja do skoro nije tražio ni završen fakultet”, tvrdi Bošnjak.

Bošnjak: Poslata poruka da je bliskost sa partijskim šefom najbolja kompetencija
Bošnjak: Poslata poruka da je bliskost sa partijskim šefom najbolja kompetencijafoto: Boris Pejović

Upravo na inicijativu Sindikata doktora medicine, a na zalaganje Bošnjak, poslanici su prije dvije godine napravili mjesta za ljekare i univerzitetske profesore u Zakonu o zaradama u javnom sektoru. Do tada su im plate obračunavane u skladu sa kolektivnim ugovorima za te oblasti.

Politika kao kvalifikacija

“Zavisno od nivoa kvalifikacije obrazovanja, složenosti poslova, odgovornosti i drugih elemenata bitnih za vrednovanje određenog posla pojedina zvanja u javnom sektoru raspoređuju se u grupe poslova i izražavaju se u koeficijentima… Tako počinje počinje član 22 Nacrta zakona. Analizom dolazimo do toga da je veća cijena rada uglavnom onima kojima je jedina potrebna kvalifikacija pripradnost nekoj političkoj strukturi”, navodi Popović Samardžić.

Ona ističe da tako zamjenik generalnog sekretara Skupštine ima koeficijent zarade 25,8, savjetnik predsjednika Skupštine 24,7, zamjenik generalnog sekretara Vlade 25,8, zamjenik šefa kabineta predsjednika Vlade 20,2, pomoćnik generalnog sekretera Vlade 20,2, sekretari u ministarstvima 20,2.

“Dok je koeficijent subspecijaliste 20,7, a koeficijent specijaliste 19. Sva prethodno navedena izabrana, imenovana i postavljena lica su prije svega partijski kadrovi. Kakva se poruka šalje ovakvom odlukom Vlade? Vrijednosti koje smo gradili godinama, političari razgrade za pet dana. Vrijednosti koje oni promovišu su izraz društevene neodgovornosti. Uspostavljeni sistem vrijednosti koji Vlada ovakim predlogom promoviše za posljedicu ima legitimisanje neznanja, nekompetentnosti, potpuni izostanak odgovornosti za nerad ili neostvarene rezultate”, poručila je Popović Samardžić.

Bošnjak očekuje da će ovakav tretman izvršne vlasti naići na glasan i jasan otpor sa univerziteta, a i od ljekara.

“Koji će napustiti ustanove, a ionako ih je sve manje u javnom zdravstvu. Da ne govorim o tome koliko su poniženi i degradirani prosvjetni radnici u srednjim i osnovnim školama sa kojima su se cjenkali za povećanje koeficijenta od par procenata, a sebi ‘paf-paf’ 30 odsto”, naglašava Bošnjak.

Prema njenim riječima, Nacrt zakona su radili “neznaveni ljudi”.

“U prilog tome govori činjenica da su zaboravili da uvrste naučne savjetnike i više naučne savjetnike sa naučnih instituta koji su univerzitetske jedinice, a koji su u rangu zvanja sa redovnim odnosno vanrednim profesorima. Ostavili su samo naučnog saradnika koji je u rangu docenta. Ko zna, mora da su pomislili: ‘Ma šta će na Univerzitetu Crne Gore tamo neki savjetnici!’. Da nije tragična, bila bi komična ovolika neozbiljnost i neznanje”, poručuje Bošnjak.

Kad Vlada afirmiše nerad, sabotira državu

Milena Samardžić Popović upozorava na to da “ovakav sistem ne mogu da izdrže ni najbogatije zemlje svijeta, a ne mala Crna Gora”.

“Zbog ovakih devijantnosti danas i u realnom sektoru imamo ljude koji polažu prava na radna mjesta za koja nemaju kompetencije i bez ikakvog osjećaja odgovornosti, upravo po uzoru na naše političare i Vladu, nalaze se na vrlo odgovornim radnim mjestima. Vlada afirmiše nerad, nekompetentnost i to je odraz sabotaže države. U proteklom periodu, ciljano su u javnosti iznošene zarade pojedinih ljekara kako bi se stekao utisak enormnih zarada. Moj koeficijent za zaradu kao specijaliste je 19, a plata oko 1.500 eura. I to je zarada većine kolega, a naročito onih nepodobnih koji smetaju svim menadžmentima i vladajućim strukturama. A takvih nije malo”, istakla je ona.

I Bošnjak naglašava da Vlada šalje poruku da “svi treba da se bavimo politikom”.

“…Da je to najisplativije, posebno ako ste bliski nekom partijskom šefu, a da se diploma i znanje ne cijene. Mladi doktori nauka na UCG će biti u rangu duplo nižem nego član neke komisije. Biću sarkastična: ako manje znate i nemate svoj stav, dobro klimate glavom i povlađujete, kupite diplomu i time ispunite tu ‘nebitnu’ formalnost, bićete najperspektivniji kadar”, zaključila je Bošnjak.

Bonus video: