Diskriminisan i đak i cijelo odjeljenje

Ombudsman: Podgorička škola povrijedila prava učenika koji koristi kolica, ali i njegovih drugara

3201 pregleda 1 komentar(a)
Snežana Mijušković, Foto: Ombudsman.me
Snežana Mijušković, Foto: Ombudsman.me

Jedna podgorička škola povrijedila je prava djeteta koje koristi kolica, jer pet godina od kada pohađa tu ustanovu nijesu preduzete mjere da bi se prevazišle arhitektonske barijere.

U mišljenju institucije Zaštitnika ljudskih prava i sloboda naglašeno je i da su i drugi učenici tog odjeljenja dovedeni u neravnopravan položaj - izdvojeni su u odnosu na ostala odjeljenja petog razreda.

"Zbog nepristupačnosti školskog objekta, nastava za djecu sa smanjenom pokretljivošću je organizovana na prizemlju, pa je jedno odjeljenje petog razreda izdvojeno u odnosu na ostala odjeljenja istog razreda. Ovakvo rješenje je uspostavljeno zbog nedostatka lifta, koji skoro dvije godine nije u funkciji usljed određenih tehničkih problema - nikada nije ni pušten u rad", stoji u mišljenju koje potpisuje zamjenica Zaštitnika Snežana Mijušković.

U mišljenju se precizira da Zaštitnik zapaža da u OŠ "XX" u školskoj 2024/2025. godini oko 1.800 učenika pohađa nastavu u pet smjena.

"Iz navedenog razloga, učeniku koje koristi kolica, a koji je u petom razredu, nastava je organizovana na prizemlju za to odjeljenje, u najvećem periodu u različitoj smjeni u odnosu na sva ostala odjeljenja istog razreda koji nastavu prate na spratu. Proizlazi da djetetu koje koristi kolica nije obezbijeđen pristup objektu obrazovanja na jednak način kao i drugoj djeci, a istovremeno ovo odjeljenje je izdvojeno od ostalih odjeljenja petog razreda", precizira Mijušković.

Naglašava da takvo postupanje nije u skladu sa međunarodnim i domaćim propisima koji garantuju prava osobama sa invaliditetom, odnosno da je u suprotnosti sa odredbama Konvencije o pravima osoba sa invaliditetom, koja garantuje da su države dužne da preduzmu sve potrebne mjere kako bi osigurale da djeca s invaliditetom potpuno uživaju sva ljudska prava i osnovne slobode ravnopravno s drugom djecom.

"…Kao i da osobe sa invaliditetom imaju pristup inkluzivnom, kvalitetnom, besplatnom i obaveznom osnovnom obrazovanju, ili srednjem obrazovanju u svojoj lokalnoj zajednici na osnovu jednakosti sa drugima, te da se osiguraju razumne adaptacije koje će odgovoriti potrebama pojedinaca. Istovremeno nije u skladu sa odredbama Zakona o vaspitanju i obrazovanju djece sa posebnim obrazovnim potrebama koji propisuje da prostor, oprema i nastavna sredstva predškolske ustanove, škole i resursnog centra moraju biti prilagođeni djeci sa posebnim obrazovnim potrebama, u skladu sa obrazovnim programom", navodi Mijušković.

Ona ističe da Zaštitnik razumije da su potrebna znatna novčana sredstva za izradu lifta ili koso-podizive, kao i da je potrebno vrijeme da se objekat u potpunosti prilagodi.

"Međutim, to ne opravdava činjenicu da ovako dug vremenski period isto nije realizovano. Zaštitnik smatra da škola i njeno okruženje moraju da budu u cjelosti prilagođeni za potrebe lica koja koriste invalidska kolica, kako oni ne bi bili diskriminisani. Prilikom obilazaka obrazovno-vaspitnih ustanova u Crnoj Gori, Zaštitnik je zapazio da postoje mnogi školski objekti koji nijesu prilagođeni osobama sa invaliditetom, da su rijetke ustanove koje su u potpunosti adaptirane. Zaštitnika zabrinjava činjenica da je u obrazovno-vaspitnim ustanovama u kojima su preduzimane radnje na prilagođavanju iste nijesu dovedene do kraja pa uložena sredstva i trud nijesu dali željene rezultate. U konkretnom slučaju, u izjašnjenju Ministarstva prosvjete nauke i inovacija se navodi da liftovi, koji su novi, nijesu stavljeni u funkciju i u drugim školama, koje su bile obuhvaćene projektom Uprave za kapitalne projekte, iz njima znanih tehničkih razloga. Zaštitnik cijeni da ovu situaciju treba što prije razriješiti", naglasila je Mijušković.

Ona je preporučila školi i Ministarstvu prosvjete, nauke i inovacija da bez odlaganja, u međusobnoj saradnji sa nadležnim organima, preduzmu mjere u cilju potpunog prilagođavanja objekta za djecu smanjene pokretljivosti koja koriste kolica, shodno važećim propisima, a najkasnije do početka polugodišta školske 2024/2025. godine.

Mijušković je resoru prosvjete preporučila i da u roku od 90 dana sačini prioritetni plan prilagođavanja objekata, kako bi se obezbijedio pristup, kretanje i boravak lica smanjene pokretljivosti i lica sa invaliditetom u obrazovno-vaspitnih ustanova.

Bonus video: