Bjeković: Djeca nijesu pasivni učenici, moraju biti aktivni i odgovorni građani

Ombudsman tokom konferencije „Doprinos Zlatnih savjetnika Ombudsmana u unapređenju dječije participacije u Crnoj Gori“ rekao da se uslovi razvoja djece brzo mijenjaju

3073 pregleda 0 komentar(a)
Foto: Nikola Saveljić
Foto: Nikola Saveljić

Uzrast i zrelost djece ponekad su na mnogo većem nivou nego kod odraslih, kazao je tokom konferencije „Doprinos Zlatnih savjetnika Ombudsmana u unapređenju dječije participacije u Crnoj Gori“ rekao Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Crne Gore Siniša Bjeković.

„Pravo na slobodu izražavanja kud više i bolje možemo tražiti njegovog ostvarivanja. Pravo na slobodu misli savjesti i vjeroispovijesti - djeca ne kalkulišu. Pravo na obrazovanje i privatnost.., sve su to prava koja prevazilaze iz koncepta prava na slobodno odlučivanje. Kada govorimo o participaciji, pričamo o učešću djece. Ono podrazumijeva saradnju sa djecom i odraslima. Participacija podrazumijeva partnerski odnos između djece i odraslih...“, rekao je Bjeković.

On je kazao da se uslovi razvoja djece brzo mijenjaju u današnjem dobu. Pojasnio je da Zlatni savjetnici nijesu samo okrenuti ka djeci, već i dobroj saradnji sa odraslima.

„.. mada djeca i odrasli imaju različite interese, participacija može omogućiti i doprinijeti boljem razumijevanju“, kazao je Bjeković.

Naglasio je da djeca nijesu pasivni učenici i dodao da djeca moraju biti aktivni i odgovorni građani.

„Participacija nije sama za sebe cilj, već proces i način komunikacije sa djecom...“, kazao je on.

Istakao je da bez povjerenja, pažljivog slušanja i prijateljskog odnosa „bićemo siromašniji za jednu odraslu osobu koja treba da razmišlja na taj način“.

Ministarka prosvjete, nauke i inovacija (MPNI) Anđela Jakšić-Stojanović čestitala je Zlatnim savjetnicima važan jubilej.

Pojasnila je da afirmacija mišljenja djece treba da bude jedan od ključnih aspekata obrazovnog sistema.

„Djeca nas podsjećaju da njihovo mišljenje nije samo pravo, već podsjetnik nas odraslih da ga saslušamo... Dječija participacija da se unaprijedi i proširi, kako bismo svi zajedno izgradili društvo u kojem će djeca biti ravnopravni akteri“, rekla je ona i dodala da zajedničkim naporima može da se izgradi „bolje društvo za sve nas“.

Savjetnica Zaštitnika Duška Šljivančanin kazala je da je osnivanje mreže bio logičan korak da se „pravima djeteta bavimo na pošten način“.

„Kroz našu mrežu prošlo je stotinjak djece, a oni su lančano, u svojim krugovima, širili ideju i propagirali zaštitu ljudskih prava... Djeca kroz zabavne aktivnosti mogu usvojiti neke stvari, a prava djeteta su velika. Kroz igru smo učili jako velike stvari“, kazala je ona.

Šljivančanin ističe da djecu uče solidarnošću i „da obuju tuđe cipele“.

Zlatni Savjetnik Ombudsmana Miljan Lončar kazao je da nije bio svjestan koliko je ono o čemu su učili važno.

„Sada čestitam malom sebi na tome. Bila je to velika stvar. Realizovali smo veliki broj kampova na temu dječijih prava... Znam da četiri godine nije dug vremenski period, ali sam siguran da smo načinili velike korake u poštovanju dječijih prava“, kazao je Lončar.

Istakao je da su Zlatni savjetnici ozbiljno pristupili temi nasilja nad djecom.

Zlatna Savjetnica Lana Jovanović kazala je da su Zlatni savjetnici generacija mladih ljudi čije su ideje prevazišle granice „naših domova i naše zemlje“.

„Institucija zaštitnika bila je ta koja je otvorila vrata ka svijetu svima nama. Sada kada pogledam ono sa čime smo se bavili sa svojih 13 godina, mogu da zastanem i kažem 'bravo'. Nemojte potcjenjivati djecu, uložite mrvu napora da ih čujete“, kazala je ona.

Jovanović je naglasila da je naročito raduje što entuzijazam novih Zlatnih savjetnika Ombudsmana ne jenjava.

Tokom konferencije prikazan je i kratki film o uspjesima i postignućima prethodnih generacija Zlatnih savjetnika. Oni su govorili o svojim iskustvima, koliko im je bilo važno da budu umreženi i da se zajedničkim snagama šire svijest o važnosti prevencije nasilja nad djecom, kao i zagovaranje osnovnih prava djeteta.

Bonus video: