Upravni odbor Instituta za ljekove i medicinska sredstva (CInMED) uplatiće više od 430.000 eura kao bespovratnu pomoć za unapređenje stambenih prilika 20 zaposlenih.
Među njima je direktorica Snežana Mugoša, njena zamjenica Mira Kontić, članice Upravnog odbora Lidija Čizmović i Anđela Drašković, po sedam rukovodilaca sektora i stručnih saradnika, jedan inspektor i jedan referent.
“Institut se u potpunosti finansira iz sopstvenih sredstava, naplaćujući nadoknade za sprovođenje aktivnosti iz svojih nadležnosti, isključivo od farmaceutske industrije. Međutim, bez obzira na to što nijesmo budžetski korisnik, obveznik smo Zakona o zaradama u javnom sektoru, te stoga nijesmo u mogućnosti da budemo konkurentni farmaceutskoj industriji u pogledu zarada zaposlenih. To je imalo za posljedicu konstantan odliv visoko edukovanog stručnog kadra, te je bilo neophodno osmisliti način za motivaciju i zadržavanje kadra deficitarnog na tržištu rada”, odgovorili su “Vijestima” iz Instituta.
Zbog toga je, ističu, Upravni odbor donio odluku o dodjeli pomoći zaposlenima za unapređenje stambenih prilika, koja se finansira iz prihoda koje je Institut ostvario u prethodne tri godine, a u skladu sa usvojenim finansijskim planom.
“Napominjemo da svrha opredijeljenih novčanih sredstava ne predstavlja rješavanje stambenih potreba zaposlenih, niti je to moguće dodijeljenim iznosom ostvariti, koji prema Pravilniku ne smije biti viši od 30.000 eura od ukupnog fonda od 440.000, već predstavlja samo pomoć za unapređenje stambenih prilika. Sama specifičnost nadležnosti i aktivnosti koje se sprovode u Institutu iziskuje specijalizovan kadar sa specifičnim znanjima koja se jedino mogu steći dugogodišnjim usavršavanjima iz ovih oblasti, o čemu govori podatak da od ukupno 70 zaposlenih u Institutu imamo četiti docenta, sedam doktora nauka, šest magistara, 10 specijalista, 11 doktoranada i 5 specijalizanata iz oblasti medicine i farmacije”, preciziraju iz Instituta, podsjećajući da je Uprava za statistiku nedavno objavila da je cijena metra kvadratnog stana u izgradnji u Podgorici 1.800 eura.
Članice UO nijesu odlučivale o sebi
Upravni odbor je Pravilnik donio krajem jula, a oglas je raspisan početkom avgusta.
Upitani da li su se članice Upravnog odbora, kao zaposlene u CInMED-u, izuzele tokom rasprave o Pravilniku koji ih se direktno tiče, iz te institucije je odgovoreno da su “u svemu postupale u skladu sa ovlašćenjima koja crpe iz Zakona o ljekovima”.
“Prilikom donošenja Pravilnika kao opšteg akta Instituta, pomenute članice Upravnog odbora su u svemu postupale u skladu sa ovlašćenjima datim Zakonom o ljekovima, Statutom Instituta i Poslovnikom o radu Upravnog odbora, odnosno kao i u svim drugim slučajevima donošenja opštih akata iz nadležnosti Upravnog odbora Instituta. Članice Upravnog odbora mr. pharm. spec. Lidija Čizmović i predstavnica zaposlenih Instituta u Upravnom odboru dr pharm Anđela Drašković su se u postupku odlučivanja po oglasu o dodjeli pomoći za unapređenje stambenih prilika pozvale na pravo na izuzeće od glasanja, te ne može biti govora o sukobu interesa”, odgovoreno je “Vijestima” iz CInMED-a.
Prva na rang-listi je, prema dokumentima u koje redakcija ima uvid, direktorica Mugoša, kojoj je prema bodovanju trebalo da pripadne 30.000 eura. Biće joj, pak, isplaćeno 24.439, jer joj je slična pomoć u iznosu od 5.560 eura isplaćena 2020. godine. Slična je situacija i sa Čizmović, kojoj je ukupna suma umanjena za 6.882 eura koliko je primila 2020, pa će joj sada biti uplaćeno 20.028. Prije četiri godine su pomoć dobile i dvije rukovoditeljke u CInMED-u, kojima je zbog toga takođe umanjena suma ovogodišnje pomoći.
“Direktorica Instituta nije imenovano lice, imajući u vidu da se u skladu sa Zakonom o ljekovima direktor Instituta bira na osnovu javnog oglasa, te shodno tome ima ista prava kao i drugi zaposleni u radnom odnosu, a već je 13 godina u radnom odnosu u Institutu. Ona je kreditno zadužena, kao i većina prijavljenih na konkurs, te samim tim nema riješeno stambeno pitanje. Takođe, i zaposlena članica Upravnog odbora i predstavnica zaposlenih Instituta u Upravnom odboru ostvaruju ista prava po osnovu rada kao i drugi zaposleni, pa bi svako isključivanje mogućnosti konkurisanja bilo diskriminatorno”, kažu iz te institucije i dodaju da “u strukturi zaposlenih kojima je odobrena pomoć, samo četvoro zaposlenih čini menadžment Instituta”.
Svih 20 zaposlenih potpisalo je ugovore, prema kojima će nastaviti angažman u narednih šest godina u Institutu, osim direktorica koja je Pravilnikom obavezana da ostane u radnom odnosu do isteka mandata na koji je imenovana.
“Uzimajući u obzir navedeno, pružanje određenog vida novčane pomoći zaposlenima za unapređenje stambenih prilika nije mjera socijalne pomoći, već stimulacija za naše eksperte za njihov dalji rad i, što je najvažnije, mjera za njihov ostanak u Institutu u periodu od šest godina, što je takođe naprijed navedenim pravilnikom definisano”, tvrde iz Instituta.
Šta kaže pravilnik
Prema Pravilniku, osnovni kriterijum je značaj radnog mjesta zaposlenog pa tako direktoru pripada 60 bodova, a njegovom zamjeniku 55, rukovodiocima centara 50. Rukovodiocima laboratorije, inspektorata i odjeljanja, šefu kabineta, menadžeru kvaliteta sljeduje 45 bodova, stručnim saradnicima, inspektorima i revizorima od 25 do 40 bodova, a referentima i kuririma 20. Dodatni bodovi predviđeni su za naučna zvanja i staž.
Ukoliko zaposleni ne posjeduje nekretninu u svojini ili susvojeni, sljeduje ga najviše bodova i to ako živi u domaćinstvu sa najmanje još četvoro ukućana.
Zaposleni u Institutu koji su ove godine ostvarili pravo na pomoć, stoji u Pravilniku, moći će ponovo da konkurišu za sličnu bespovratnu pomoć za četiri ili pet godina, u zavisnosti od visine sada dodijeljenog iznosa.
“Neriješeno stambeno pitanje, kao i kreditno zaduženje dodatno je bodovano. Institut na ovaj način postupa u skladu sa međunarodnom praksom uspješnih poslodavaca da na zakonit i pravno utemeljen način bude atraktivno mjesto za rad renomiranih eksperata i mladih talenata i na taj način obezbijedi da do naših pacijenta dođu samo kvalitetni, efikasni i bezbjedni ljekovi i medicinska sredstva, odnosno da u skladu sa najvišim standardima zaštitimo javno zdravlje, tj. život i zdravlje svakog od nas i naših najbližih”, tvrde iz Instituta u odgovorima redakciji.
Prema pravilniku, ukoliko zaposleni ili član njegove porodice ima kreditno zaduženje po osnovu kupovine stana ili kuće za potrebe primarnog stanovanja i u svojini/susvojini/zajedničkoj svojini nema/ju drugi stan ili kuću na teritoriji glavnog grada Podgorice ili drugih opština čija sjedišta su udaljena manje od 40 kilometara od Podgorice, dodijeljuju mu od četiri do deset bodova, u zavisnosti od visine zaduženja.
CInMED: Bez sukoba interesa u Komisiji
Iz Instituta naglašavaju da je novi menadžment prije dvije godine zatekao nezavidnu situaciju u toj instituciji.
“…Kako u pogledu neriješenih zahtjeva klijenata (više od 10.000 zahtjeva za izdavanje dozvola za lijek ili medicinsko sredstvo, obnova dozvola, izmjena i dopuna dozvola… sa brojnim negativnim efektima na tržište ljekova, o čemu svjedoči izvještaj Upravne inspekcije), tako i posljedično u pogledu raspoloživih finansijskih sredstava, pokrenuli smo brojne reformske procese i u roku od samo tri godine ostvarili izvanredne rezultate rada koji se, između ostalog, ogledaju i u značajnim finansijskim prihodima. Ovakvi uspjesi ne bi bili mogući bez izuzetne ekspertize i zalaganja naših zaposlenih”, poručuju iz Instituta.
Ističu i da je Upravni odbor imenovao Komisiju za sprovođenje postupka po oglasu za dodjelu pomoći za unapređenje stambenih prilika zaposlenih.
“Komisija je sagledala prijave zaposlenih i sačinila preliminarnu rang-listu zaposlenih, koja je nakon toga, kao konačna odobrena od strane Upravnog odbora Instituta. Napominjemo da je Komisiju činilo pet zaposlenih iz Instituta koji u tom momentu nijesu ispunjavali uslove za konkurisanje, te nije moglo biti sukoba interesa”, zaključili su iz Instituta.
Poručuju i da se radi o početku programa, kojim je planirano da svi zaposleni dobijaju ovakav vid pomoći: ukoliko nastavimo sa ovako uspješnim poslovanjem, Institut planira da i u naredne dvije godine nastavi da preduzima sve zakonite mjere u cilju obezbjeđivanja pomoći za unapređenje stambenih prilika zaposlenih i uspostavljanja modernog poslovanja u čijem je centru motivisanost i zadovoljstvo zaposlenih, očuvanja ekspertskog kvaliteta institucije, a time i odluka koje donosi, a koje su od neprocjenjivog značaja za javno zdravlje Crne Gore”.
Bonus video: