Rezultati TIMSS testiranja: Bolje jeste, dobro nije

Generacija testirana prošle godine je veći dio dotadašnjeg školovanja nastavu slušala onlajn zbog pandemije koronavirusa, a pokazala je više znanja u odnosu na onu testiranu 2019. Samo sedam odsto učenika je pokazalo napredan nivo znanja iz matematike, a najbolje rezultate imala su djeca iz finansijski stabilnih porodica

29832 pregleda 6 komentar(a)
Sa predstavljanja rezultata testiranja, Foto: Jelena Kočanović
Sa predstavljanja rezultata testiranja, Foto: Jelena Kočanović

Desetogodišnjaci iz Crne Gore našli su se na 43. mjestu od 64 države na međunarodnom TIMSS testiranju, koje mjeri postignuća đaka četvrtog razreda iz oblasti matematike i prirodnih nauka.

Samo sedam odsto učenika je pokazalo napredan nivo znanja iz matematike, a najbolje rezultate imala su djeca iz finansijski stabilnih porodica, saopšteno je juče u Ispitnom centru Crne Gore, tokom predstavljanja rezultata testiranja.

Iako u posljednjem dijelu tabele, označeni žutom bojom, crnogorski đaci testirani 2023. godine ubilježili su napredak u odnosu na učenike testirane 2019. godine.

Prije pet godina destogodišnjaci iz Crne Gore imali su 453 iz matematike, dok su na prošlogodišnjem testiranju postigli 477 poena. Iz prirodnih nauka su crnogorski đaci napredovali sa 453 boda iz 2019. na 461 poen.

Generacija testirana prošle godine je veći dio dotadašnjeg školovanja nastavu slušala onlajn zbog pandemije koronavirusa.

Prema zvaničnim podacima najbolji rezultat iz matematike, kad su u pitanju zemlje regiona, imali su đaci iz Srbije (23. mjesto), Slovenije (30. mjesto), Albanije (33. mjesto), dok su učenici Sjeverne Makedonije, Kosova i Bosne i Hercegovine pokazali slabije znanje.

Kad je u pitanju oblast prirodnih nauka, Crna Gora je zauzela 44. mjesto. Bolje je rangirana Slovenija (20. mjesto), Srbija (31. mjesto), Albanija (34. mjesto). BiH je na 46. mjestu, Sjeverna Makedonija je zauzela 47, a Kosovo 55 poziciju.

Očekivano, u vrhu tabele su Singapur, Koreja, Kineski Tajpei, Turska, Engleska i Japan, dok su na začelju Čile, Uzbekistan, Jordan, Iran, Južna Afrika...

Đaci zemalja u crvenoj zoni pokazali najbolje znanje
Đaci zemalja u crvenoj zoni pokazali najbolje znanjefoto: timss.org

Testiranje je, kako je kazao direktor Ispitnog centra Miloš Trivić, sprovedeno u 141 crnogorskoj osnovnoj školi, sa uzorkom od 4.417 učenika, a djeca su u prosjeku imala 9,9 godina.

Prema njegovim riječima, u oblasti matematike su bolje rezultate postigli dječaci nego djevojčice.

“Što je iznenađenje, jer obično djevojčice pokazuju bolji rezultat”, kazao je Trivić. Tokom sporovođenja tog testiranja, osim djece, upitnik su ispunjavali i roditelji i učitelji, kazala je nacionalna koordinatorka za TIMSS i PIRLS testiranje, Marina Radović.

Ona je ukazala na to da su djeca iz finansijski stabilnijih porodica u prosjeku iz matematike osvojila 506 bodova.

Pojasnila je da je bitan faktor postignuća desetogodišnjaka i rana pismenost i aktivnosti prije polaska u školu.

Istraživanje je pokazalo i da disciplina u školi ima učinak na rezultate djece, pa su tako najviše bodova iz matematike i prirodnih nauka osvojila djeca koja idu u škole koje se ne susreću sa skoro nikakvim problemima.

Pojašnjeno je da na rezultat djece utiče i osjećaj pripadnosti u školi. Oni koji imaju jak osjećaj pripadnosti školi postigli bolji rezultat - 484 boda iz matematike i 468 iz prirodnih nauka, dok su ostali ostvarili su 462, odnosno 448 bodova.

Djeca koja se osjećaju veoma samopouzdano u učenju matematike i prirodnih nauka su ostvarila 515 bodova iz matematike, a djeca koja su bez samopouzdanja u učenju ovih oblasti su ostvarili 447 bodova. Iz prirodnih nauka je to 493 boda za one sa velikim samopouzdanjem i 437 za one bez.

Testiranje je obuhvatilo i stavove učenika prema očuvanju životne sredine, pa tako 63 odsto djece veoma jako vrednuje njeno očuvanje.

Trivić je istakao da će od sljedeće godine biti obezbijeđena sredstva za dodatna istraživanja poput PIRLS, koja će omogućiti još detaljniju analizu postignuća učenika u matematici i prirodnim naukama.

Direktorica Direktorata za cjeloživotno učenje, Jasna Jovanović, naglasila je da će Vlada Crne Gore nastaviti da ulaže u međunarodna istraživanja i unapređenje obrazovanja.

“Analiziraćemo rezultate ovih testiranja i upoređivati ih sa onim što učenici pokazuju svakodnevno”, rekla je Jovanović.

I vršnjačko nasilje utiče na znanje

Tokom predstavljanja rezultata, istaknuto je i da je 65 odsto ispitanih učenika kazalo da nikad ili skoro nikad nisu doživjeli vršnjačko nasilje, a da je njihov prosjek iz matematike bolji u odnosu na nacionalni i iznosi - 495 bodova. Djeca koja su se srela sa vršnjačkim nasiljem jednom sedmično imaju slabiji rezultat - 435 bodova.

Kod prirodnih nauka je ta razlika veća, pa je rezultat đaka koji nisu nikada doživjeli vršnjačko nasilje 482 boda, a kod onih koji ga doživljavaju jednom sedmično je 415.

Bonus video: