Udruženje podstanara: Podstanari i dalje potpuno neprepoznati i zanemareni u zakonodavnom i socijalnom okviru

"Sa ponovnim rastom kirija, koji je dodatno pogoršao položaj podstanara, jasno je da država nije u mogućnosti da interveniše ili, što je još gore, da nije ni zainteresovana da prepozna i rješava ovaj problem", navodi se u saopštenju

3886 pregleda 8 komentar(a)
Foto: Pokret podstanara
Foto: Pokret podstanara

Udruženje podstanara Crne Gore, uprkos stalnom pozivu na akciju, odlučilo je da pokrene projekat "Platforma za zaštitu prava podstanara", koji je osmišljen s ciljem da se podstanarima omogući bolja pravna zaštita, kao i da se stvori prostor za adekvatnu regulaciju tržišta zakupa.

"Ipak, uprkos našim naporima i brojnim obraćanjima svim relevantnim institucijama, interesovanje je izostalo", navode iz ovog udruženja.

Kažu da ih najviše čudi da čak ni institucija Ombudsmana, kome su se obratili, nije pokazala nikakvu reakciju.

"Kakvoj državi mi to pripadamo, kada ne možemo dobiti odgovore na osnovna pitanja i kada institucije, koje bi trebalo da štite prava građana, ignorišu očigledne potrebe naroda? Da li smo došli do tačke gdje su ljudi koji žive pod krovom na koji ne mogu da se oslanjaju jednostavno nebitni?", pitaju se u Udruženju podstanara.

Podsjećaju da podstanari u Crnoj Gori, kojih je trenutno više od 30.000 porodica, već dugo vremena žive u nesigurnosti, bez ikakve pravne i materijalne zaštite od strane države. Uprkos tome što čine značajan dio naše društvene strukture, podstanari su i dalje potpuno neprepoznati i zanemareni u zakonodavnom i socijalnom okviru, ocijenili su iz udruženja.

"Sa ponovnim rastom kirija, koji je dodatno pogoršao položaj podstanara, jasno je da država nije u mogućnosti da interveniše ili, što je još gore, da nije ni zainteresovana da prepozna i rješava ovaj problem. Nema nikakvih inicijativa koje bi pružile odgovarajuću zaštitu podstanarima, niti bilo kakvih subvencija ili olakšica", ističe se u saopštenju.

Iz udruženja su naglasili da podstanari nisu samo brojke ili statistički podaci.

"To su naši sugrađani, porodice, radnici i studenti, koji zaslužuju stabilnost i sigurnost. Naš poziv vlastima da riješe ovaj problem nije samo apel za pomoć, već i poziv na odgovornost. Država mora da prepozna ovaj problem i počne da ga rješava, jer ne možemo da čekamo još deceniju da se nešto menja", zaključuje se u saopštenju.

Bonus video: