CŽP: Uprava Gimnazije morala poslati jasnu poruku da nasilnicima nije mjesto među profesorima

Centar za ženska prava pozvao tužilastvo da po službenoj dužnosti ispita da li je u postupanju profesora bilo elemenata krivičnog djela

5768 pregleda 8 komentar(a)
Foto: Centar za ženska prava
Foto: Centar za ženska prava

Uprava podgoričke Gimnazije "Slobodan Škerović" morala je poslati jasnu poruku da nasilnicima nije mjesto među profesorima, saopštio je Centar za ženska prava (CŽP).

Oni su izrazili podršku bivšoj učenici te ustanove, čiji je, kako kažu, "hrabri iskorak učinio da se objelodani nasilje koje skrivaju crnogorske obrazovne ustanove", a sprovode "oni koji bi morali da edukuju, podržavaju i osnažuju našu djecu i mlade".

"Nije ovo prvi takav slučaj, daleke 1992. godine jedan je profesor suspendovan zbog seksualnog napada na učenicu gimnazije 'Slobodan Škerovic', ali i tada tek nakon dugotrajnog štrajka njenih školskih drugarica i drugova, i to bez ikakve krivične sankcije", podsjeća ta NVO.

"Nasilje u gimnaziji, dakle, nije novost, kao što nije novost ni njegovo prikrivanje i izostanak odlučne reakcije uprave škole, koja je morala poslati jasnu poruku da nasilnicima nije mjesto među profesorima i koja je imala zakonsku obavezu da o prijavljenom nasilju informiše nadležne institucije. To je ne samo zakonska obaveza, već i obaveza koja proizilazi iz Protokola o postupanju, prevenciji i zaštiti od nasilja nad ženama i nasilja u porodici koji su, u dva navrata, 2011. i 2018. godine, potpisali resorni ministri, a koji nedvosmisleno obavezuje direktore/ice svih predškolskih, osnovnoškolskih, srednjoškolskih ustanova i resursnih centara da u slučaju sumnje na nasilje nad djetetom i nasilje u porodici bilo kojeg člana kolektiva ODMAH obavijeste policiju (str. 16 Protokola)", napominje CŽP.

Smatraju da je bilo neophodno da uprava škole ispita da li se slična situacija desila i drugim učenicama istog profesora, "kao što obično biva kada je u pitanju sklonost seksualnom uznemiravanju i proganjanju".

"Ovaj slučaj nam ukazuje i na neophodnost usvajanja preciznih protokola za zaštitu djece i mladih od seksualnog nasilja u obrazovnim ustanovama, pa pozivamo Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija da u najkraćem roku pristupi izradi ovog dokumenta", dodaju.

Pozvali su tužilastvo da po službenoj dužnosti ispita da li je u postupanju profesora R.Č. bilo elemenata krivičnog djela.

"Centar za ženska prava čvrsto stoji uz sve žene i djevojčice koje su preživjele seksualno nasilje i ujedno ohrabruje da nam se obrate za psihološku i pravnu pomoć i zastupanje", piše u saopštenju.

Bonus video: