Korupcija urušava i koči sveobuhvatan napredak države, ocijenio je glavni specijalni tužilac Vladimir Novović.
On je to kazao na Nacionalnoj antikorupcijskoj konferenciji koju organizuje Mreža za afirmaciju nevladinog sektora (MANS).
Novović je ocijenio da MANS kontinuirano radi i doprinosi borbi protiv korupcije, kao i da rad te NVO predstavlja važan segment u kreiranju šireg društvenog konsenzusa.
“Borba protiv korupcije je pravni i moralni imperativ. Oduzimanje imovine stečene kriminalom zauzima centralno mjesto u savremenom krivičnom pravu”, kazao je Novović.
On je kazao da pravda ne može biti potpuna ukoliko se nelegalno stečena imovina ne oduzme.
“SDT posvećeno radi na unapređenju rezultata u ovim oblastima i uspijevamo da bilježimo značajne rezultate. Otkrivanje i oduzimanje nelegalno stečene imovine ostaje jedan od ključnih prioriteta SDT-a”, kazao je Novović.
“Donosioci političkih odluka bi trebalo da razmisle o francuskom modelu i formiranju jedne specijalne ustanove koja bi trebalo da vodi računa o toj oduzetoj imovini, s obzirom da je sad u nadležnosti Uprave za državnu imovinu. U tom smislu bi specijalizacija bila značajna i da se razmisli o formiranju jedne takve ustanove”, rekao je Novović.
Božović: Pokazati jasnu volju i spremnost
Ministar pravde Bojan Božović kazao je da se svi moraju udružiti kako bi zajedno na partnerskim osnovama kreirali zakonodavni okvir i implementirali sve što nam je neophodno.
“Zakon o oduzimanju imovine steče kriminalnom djelatnošću u više navrata je najavljivano da će biti izmijenjen i da će višedecenijska nepravda biti makar jednim dijelom ispravljena. Još nijesmo uspjeli u toj namjeri, izmjene koje su usvojene kroz IBAR zakona su bile samo jedan dio preporuka koje su usvojene”, kazao je Božović.
Prema njegovim riječima, Ministarstvo pravde je formiralo radni tim koji će se baviti izmjenama i dopunama.
“Mi ćemo napraviti više rasprava, panela, kako bi se razmotrile različite opcije i predlozi, kako bismo došli do najboljeg rješenja”, kazao je on.
Dodao je i da su u tom resoru imali tri okrugla stola u pogledu Zakona o sprečavanju korupcije, i da su dobili brojne sugestije, koje žele da primijene i za taj zakon.
“Mi se moramo konsultovati sa onima koji to znaju više od nas koji o tome pišemo, prije svega što je pitanje koliko imamo praktičnog iskustva i znanja u tom pogledu. Zato nam trebaju sugestije SDT-a, sudova, civilnog sektora i drugih institucija”, rekao je Božović na konferenciji.
“Ukoliko želimo da zatvorimo poglavlja 23 i 24 do kraja 2026. godine, što je predviđeno mapom puta, drugo završno mjerilo odnosi se na konkretizaciju oduzimanja imovinske koristi stečene kriminalom. To je drugo mjerilo, bez ispunjavanja obaveza iz tog mjerila mi nećemo moći da završimo ovaj proces”, ocijenio je ministar pravde.
Božović je kazao da je važno pokazati jasnu volju i spremnost.
“Mi moramo targetirati ovu imovinu i kroz Upravu poreza i druge institucije koje će biti u prilici da određene manjkavosti u sticanju imovine okarakterišu kao jasan signal u kom smjeru nadležne institucije treba da se kreću”, kazao je Božović.
Milovac: Veting nema alternativu
Zamjenik izvršnog direktora i direktor Istraživačkog centra NVO MANS Dejan Milovac kazao je da se, kada je u pitanju slučaj Svetozara Marovića, svi mogu složiti da je zadovoljeno pravo.
“Da li je pravda zadovoljena to je upitno”, kazao je Milovac.
“Više niko ne pominje 3,8 miliona dolara koji su bili na računu supruge Svetozara Marovića, bilo bi naivno vjerovati da je to jedini račun i da je taj novac nestao”, kazao je on.
On je kazao da su organizovane kriminalne grupe i dalje sposobne da kreiraju ambijent koji može da bude nastavak ambijenta koji je postojao do 2020. godine.
“Mi nikada ne možemo do kraja biti osigurani da će predmeti koje pokreće SDT imati adekvatan epilog na sudu. Bojim se da će, ako SDT ne bude imalo veću podršku od izvršne vlasti, taj trud biti uzaludan i da ćemo imati ponavljanje slučajeva Šarić itd.. Sve što smo do sada postigli je zahvaljujući djelimičnoj reformi tužilaštva, ali to će biti uzaludno ako ne bude podrške izvršne vlasti”, kazao je Milovac.
On je rekao da je nakon 2020. godine svaki ministar pravde pričao o vetingu.
“Nakon slučaja bivše predsjednice Vrhovnog suda koji je odličan povod za veting, gdje imate predmet samog vrha Vrhovnog suda za koji se sumnja da je bio raširen na druge djelove sudstva - mi tu šansu propuštamo i ostavljamo javnosti da procjenjuje dokle idu pipci te organizovane kriminalne grupe”, kazao je Milovac.
Ocijenio je da veting u sudstvu, policiji i pravosuđu nema alternativu.
“Ne znam da li sistem može biti paralizovan više nego jeste, imamo 23 odlaganje ročišta u slučaju Vesne Medenice”, kazao je Milovac.
Kazao je da bi reafirmisao ideju formiranja posebnog suda čije bi sudije radile najteža djela organizovanog kriminala i korupcije.
Bonus video: