Povezivanjem Informacionog sistema obrazovanja sa PISA rezultatima stvoreni su temelji za analizu i korišćenje podataka koji će doprinijeti boljem razumijevanju obrazovnih postignuća učenika i identifikaciji oblasti kojima treba posvetiti dodatnu pažnju, saopšteno je iz Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija (MPNI).
U saopštenju se navodi da su, u okviru kontinuiranih napora da se unaprijedi kvalitet obrazovanja na svim nivoima, u MPNI predstavljeni rezultati povezivanja Informacionog sistema obrazovanja sa PISA rezultatima.
„Ovom integracijom stvoreni su temelji za analizu i korišćenje podataka koji će doprinijeti boljem razumijevanju obrazovnih postignuća naših učenika i identifikaciji oblasti kojima treba posvetiti dodatnu pažnju“, kazali su iz MPNI.
Kako su dodali, zahvaljujući tom alatu, moguće je uporediti podatke koje učenici ostvaruju u toku školovanja sa rezultatima postignutim na eksternoj maturi i PISA testiranju.
„I utvrditi u kojim školama, odjeljenjima, kod kojih predmetnih profesora dolazi do odstupanja, a zatim i pripremiti set korektivnih mjera kako bi se unaprijedio stepen dostignuća naših učenika“, kazali su iz MPNI.
Iz tog Vladinog resora su pojasnili da će na taj način biti u mogućnosti da razviju mehanizme kontrole i unapređenja nastavnog procesa.
Kako su dodali, tako će moći i da prilagode nastavne planove i programe potrebama učenika i usmjere resurse ka oblastima koje zahtijevaju veću podršku.
„S obzirom na dobijene rezultate i analize, biće organizovane radionice i obuka za nastavnike na osnovu identifikovanih potreba, radiće se na razvoju dodatnih resursa i materijala koji će podržati nastavu i učenje, obezbijediće se stalno praćenje i evaluacija postignutih rezultata kako bi se osigurao kontinuirani napredak“, navodi se u saopštenju MPNI.
Kako se dodaje, projekat je finansiran iz sredstava Evropske investicione banke (EIB).
Bonus video: