Presađivanje bubrega u Crnoj Gori čeka 69 osoba, jetre 22, pluća 13 građana, dok su na listi čekanja za transplantaciju srca četiri pacijenta.
To je “Vijestima” odgovorila načelnica u Direkciji za transplantaciju Direktorata za javno zdravlje i biomedicinu Ministarstva zdravlja Sandra Damjanović.
U Ministarstvu zdravlja podsjećaju na to da je od posebnog značaja razvijanje programa transplantacije od preminulog donora u Crnoj Gori, kako bi se i u praksi mogao primijeniti Ugovor o razmjeni organa koji je Crna Gora potpisala sa međunarodnom organizacijom Eurotransplant.
“Ministarstvo zdravlja je radilo na uvođenju novog sistema izdavanja donorskih kod izabranih doktora. Ovo je podrazumijevalo implementaciju zakona kroz četiri pravne situacije”, podsjeća Damjanović.
Ona pojašnjava da svako lice koje želi biti donor može da se javi svom izabranom doktoru i potpiše pisanu saglasnost za doniranje organa u slučaju smrti, nakon čega mu se izdaje donorska kartica. To se, kaže Damjanović, može u svakom trenutku opozvati i to na način davanja Izjave o opozivu date pisane saglasnosti za uzimanje organa u slučaju smrti, nakon čega se vraća donorska kartica i o tome sačinjava zabilješka.
U slučaju da lice želi da se izjasni da izričito ne želi da bude donor, izdaje mu se Izjava o protivljenju doniranja organa, koju takođe može opozvati - davanjem Izjave o opozivu izjave o protivljenju doniranja organa.
“S obzirom na to da je novi sistem tek zaživio, te imajući u vidu i planiranu medijsku kampanju podizanja svijesti građana o značaju i važnosti doniranja organa, sigurni smo da će nakon sprovođenja iste doći do većeg interesovanja i porasta broja zainteresovanih građana za uzimanje donorske kartice”, ističe Damjanović.
Ona naglašava i da do danas nije bilo građana koji su se javili izabranim doktorima u želji da vrate donorsku karticu.
Na pitanje kada bi ponovo mogao da zaživi ugovor sa Eurotransplantom, Damjanović podsjeća da Crna Gora od 2018. godine ima potpisan Ugovor o razmjeni organa (takozvani alokacijski ugovor) koji je na snazi i podrazumijeva alokaciju organa sa tom međunarodnom organizacijom, prema principima reciprociteta, razmjene i alokacije organa između država članica.
“Eurotransplant je neprofitna organizacija za razmjenu organa između država koje su njegove članice, a to su Njemačka, Austrija, Mađarska, Luksemburg, Holandija, Hrvatska, Slovenija, Belgija. Međutim, da bi se ugovor u potpunosti mogao primijeniti od posebnog značaja je razvijanje sopstvenog kadaveričnog programa transplantacije u Crnoj Gori, odnosno programa transplantacije od preminulog donora”, naglašava Damjanović.
Ona ističe da se saradnja sa Eurotransplantom do sada odvijala na način što su u Crnoj Gori realizovana ukupno dva kadaverična donora organa i to 2013. i 2018. godine, kada su u našoj zemlji uz saradnju sa ljekarima iz okruženja eksplantirana i transplantirana dva bubrega pacijentima sa liste čekanja Kliničkog centra Crne Gore (KCCG), dok su preostali organi (srce, pluća, jetra) prema principima alokacije organa alocirani u države članice (Hrvatska, Austrija, Njemačka).
Ona pojašnjava da je to omogućilo pacijentima sa liste čekanja u Crnoj Gori da dobiju transplantaciju potrebnih organa od Eurotransplanta, po principu reciprociteta.
“Upravo u cilju razvijanja sopstvenog programa transplantacije organa od kadaveričnog-umrlog donora od velikog značaja je podizanje svijesti građana o potrebi doniranja organa, te stoga podsjećamo sve zainteresovane građane koji žele da postanu donori da mogu kod svog izabranog doktora po jednostavnoj proceduri doći do svoje kartice”, poručuje Damjanović.
Bonus video: