Uprava za zaštitu kulturnih dobara kazala je da nema prostora za konstatacije da se postupanjem te uprave "ugrožava očuvanje kulturnog i duhovnog identiteta naše zajednice, ali i države", već da je upravo ono usmjereno ka uvažavanju svih istorijskih, arhitektonskih, arheoloških i kulturnih slojeva Hajdar pašine džamije, a u cilju adekvatne valorizacije tog kulturnog dobra.
Oni su reagovali na jučerašnje saopštenje reisa Islamske zajednice u Crnoj Gori Rifata Fejzića, te glavnog imama i predsjednika Mešihata islamske zajednice Bijelo Polje Enisa Burdžovića i Alije Kujovića.
"Uprava za zaštitu kulturnih dobara je postupajući po zahtjevu Islamske zajednice u Crnoj Gori – Mešihat islamske zajednice donijela Rješenje o davanju saglasnosti na Konzervatorski projekat sanacije, restauracije i rekonstrukcije Hajdar pašine džamije u Radulićima u Opštini Bijelo Polje 09.11.2022. godine, za sprovođenje konzervatorskih mjera za koje nije potrebna prijava građenja odnosno građevinska dozvola, i za koje nije potrebna izrada glavnog projekta shodno propisima kojima se uređuje planiranje prostora i izgradnja objekata.
"Budući da je za planirane intervencije - sanacija, restauracija i rekonstrukcija Hajdar pašine džamije u Radulićima bila potrebna izrada Glavnog projekta, shodno Zakonu o planiranju prostora i izgradnji objekata, Mešihat islamske zajednice nije bio u mogućnosti da radove na ostacima džamije sprovede u odnosu na Konzervatorski projekat na koji je Uprava dala saglasnost 2022. godine.
"Zbog pomenutog, Mešihat islamske zajednice je sproveo proceduru izrade Glavnog projekta rekonstrukcije Hajdar pašine džamije, na kat. parceli 269/1 KO Radulići, Opštini Bijelo Polje, koji je Upravi za zaštitu kulturnih dobara dostavljen 05.11.2024. godine putem privrednog društva koje vrši reviziju.
"Po prijemu ovog zahtjeva, Uprava za zaštitu kulturnih dobara je donijela dva akta:
- Rješenje o poništenju Rješenja Uprave za zaštitu kulturnih dobara kojim je data saglasnost na Konzervatorski projekat sanacije, restauracije i rekonstrukcije Hajdar pašine džamije u Radulićima u Opštini Bijelo Polje, jer njegovo izvršenje nije pravno i stvarno moguće, odnosno po istom se nisu mogli izvoditi radovi;
- Obavještenje o rezultatima ispitnog postupka shodno Zakonu o upravnom postupku a u odnosu na dostavljeni Glavni projekat rekonstrukcije Hajdar pašine džamije, na kat. parceli 269/1 KO Radulići, Opštini Bijelo Polje.
"Dakle, može se zaključiti da nema prostora za proizvoljne interpretacije u smislu hronologije donošenja navedenih akata, već su isti proistekli u odnosu na zahtjeve upravo Mešihata islamske zajednice, odnosno revidenta.
"U kontekstu izjave da Mešihatu islamske zajednice nije data mogućnost izjašnjenja, napominjemo da je upravo putem sprovođenja obavještenja o rezultatima ispitnog postupka, stranka upućena na mogućnost izjašnjenja u pisanom obliku ili usmeno na zapisnik kod ovog javnopravnog organa – Uprave za zaštitu kulturnih dobara.
"Po pitanju ne potvrđivanja prethodne saglasnosti, informišemo javnost da su se u prethodnih godinu dana ovoj Upravi, kao i Ministarstvu kulture i medija, iz više navrata obraćali mještani sela Radulići, sa tvrdnjama da se ispod današnjih ostataka Hajdar pašine džamije nalaze ostaci starijeg objekta – crkve, te da se na prostoru oko džamije ranije sahranjivalo pravoslavno stanovništvo.
"Ovakve tvrdnje mogu se potvrditi/osporiti samo na osnovu sprovedenih sveobuhvatnih sistematskih arheoloških istraživanja, kako bi se sa sigurnošću identifikovale sve hronološke/građevinske faze. Do danas, na ovom prostoru su 2008. godine sprovedena samo sondažna istraživanja, kada je u okviru samog objekta džamije otvorena jedna sonda, dok preostali dio unutrašnjosti, kao i spoljnog dijela uz zidove objekta, nije sistematski istražen, uz izuzetak ostataka turbeta sjeverno od džamije.
"U odnosu na gore pomenuto, Uprava je kroz sprovođenje obavještenja o rezultatima ispitnog postupka Mešihatu islamske zajednice i revidentu ukazala da je neophodno sprovesti navedena arheološka istraživanja i na osnovu njih dostavljenu projektnu dokumentaciju dopuniti, i potom dostaviti na saglasnost ovoj Upravi.
"Zaključno, obzirom na sve navedeno, smatramo da nema prostora za konstatacije da se postupanjem Uprave za zaštitu kulturnih dobara ugrožava očuvanje kulturnog i duhovnog identiteta naše zajednice, ali i države, već je upravo ono usmjereno ka uvažavanju svih istorijskih, arhitektonskih, arheoloških i kulturnih slojeva ovog nepokretnog kulturnog dobra, a u cilju njegove adekvatne valorizacije", piše u reagovanju.
Bonus video: