Više građana okupilo se ispred zgrade Skupštine Crne Gore dižući glas protiv seksualnog uznemiravanja, tražeći da đaci u školama budu bezbjedni.
Oni su došli sa više transparenata na kojima piše "Studentkinje protiv nasilja", "Da djevojčice rastu bez straha", "Ne želim manijaka, želim OCA", "Za našu čukunčeljad", "N(ex)t YU studenti"...
Prethodno više studenata sa različitih fakulteta okupilo se ispred Pravnog fakulteta u znak podrške studentima u Srbiji.
"Stojimo, danas, ovdje ujedinjeni glasom pravde, dostojanstva i hrabrosti. Glasom koji ne može biti ućutkan i nikada neće biti. danas smo ovdje da kažemo 'Dosta je ćutanja'", tim riječima obratila se Sara Vujisić, preko poruke koju je pročitala Milica Pavlović.
"Kada me pitaju ljudi zašto u javnosti nijesam izašla prije tri godine, istina je da nijesam imala hrabrosti. Mislila sam da me niko neće podržati, da mi neće niko vjerovati, da će me svako osuditi. Nijesam imala hrabrosti jer sam mislila da sam sama. Sada, ne samo da znam da nijesam sama, nego mogu da vas uvjerim da ni vi nijeste sami. Želim da se obratim svakoj ženi, djevojčici, muškarcu i dječaku koji su nekada prošli kroz bilo kakav vid zlostavljanja i da im kažem: nijeste sami", poručila je Vujisić.
Istakla je da ne govori samo protiv nepravde, i pozvala je na hrabrost i solidarnost.
"Svjesna sam koliko je teško progovoriti, jer i onda kada sam progovorila susrela sam se sa mnogim teškim komentarima. Zašto mu je dala svoj broj telefona? Kako se oblačila na tim predavanjima? Čime ga je izazvala? Ne vjerujemo joj zbog minđuše u nosu! Ko zna čime se ona bavi? i još mnogo sličnih… ali isto tako, u odnosu na brij negativnih komentara, dobila sam beskonačni mnogo komentara punih ljubavi i podrške, i tako se uvjerila da je moj glas bio saslušan i prihvaćen", poručila je Vujisić.
Naglasila je da nasilje ne smije da se trpi, i dodala da društvo mora da prestane da okreće glavu.
"Pozivam sve žene da se hrabro oglase i obrate – prijateljici, porodici, organizaciji ili instituciji. Neka vaš glas bude prvi korak ka slobodi. i mi ćemo biti tu, da vas slušamo, podržimo i stojimo uz vas, jer zajedno možemo promeniti svijet. I hoćemo", rekla je Vujisić u poruci.
Itana Dragojević, predstavnica studenata, kazala je da "ovo večeras nije pozornica na kojoj se igra".
"Međutim, moje namjere ostaju slične, podstaći ljude na promjene. Zajedno uz nas studente, neukaljane učešćem političkih partija i robovanjem njihovim interesima, pozivam sve ljude svih generacija da nas podrže i budu uz nas", kazala je Dragojević.
Ona je kazala da ne govori samo u svoje ime, već svih studentkinja, studenata, učenica, učenika, djevojčica i dječaka koji iz sveg srca žele da krenu u borbu za pravdu.
"Da stanu uz sve kojima je pravda potrebna. Ovo je borba za bolje sjutra. Borba za mir, dostojanstvo i slobodu. Od malih nogu svjedoci smo raznih oblika nasilja: psihičkog, fizičkog, seksualnog. Nasilja među vršnjacima, nasilja roditelja prema djeci, profesora prema učenicima, partnera prema partneru. Od malih nogu nas uče da ćutimo. Da tako treba. Da je lakše. Da će proći. Ali ovaj put neće proći", izjavila je Dragojević.
Dodala je da se mora stati na put nasilju. Naglasila je da tišina više ne smije biti način da se suočavamo s nepravdom.
"Naša borba nije samo za sadašnji trenutak - ona je za budućnost u kojoj nijedno dijete, student, učenik ili odrasla osoba neće strahovati da podigne glas. Ovo veče je poziv na solidarnost i akciju. Veče u kojem svako od nas mora da preuzme odgovornost i doprinese promjeni", naglasila je.
Jedan od organizatora protesta Kosta Mijušković kazao je da "profesori kao Čečović ne smiju biti blizu djeci".
"Naši zahtjevi su jasni i pravedni: za seksualne predatore, nasilnike i zlostavljače tražimo strože kazne. Pravosudni sistem mora prestati s praksom minimalnih kazni – mi želimo pravdu koja čuva sigurnost svih", naglasio je. Mijušković je kazao da traže zakone će omogućiti oduzimanje licenci svakom prosvjetnom radniku koji čini nasilje nad djecom ili ih seksualno uznemirava. "A odgovorni za zataškavanje takvih slučajeva moraju snositi posljedice – nema opravdanja za ćutanje. Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija mora obezbijediti sigurnije okruženje za djecu. Potrebno je provjeravati kompetentnost prosvjetnih radnika i omogućiti redovne razgovore sa djecom kako bi se prepoznali slučajevi maltretiranja i uznemiravanja", izjavio je Mijušković.
On je kazao da neće ćutati o "onome što se dogodilo u Tuzima, ili bilo gdje drugo".
"Predator koji je uznemiravao učenice u Tuzima još nije odgovarao. Nakon što je izbačen iz jedne OŠ, zaposlio se u drugoj – u kojoj je, navodno, direktor njegov otac. Ovaj slučaj se zataškavao godinu dana, a prema izvještajima, odgovorni za to su bivši direktor škole Leon Đuravčaj i Aleksandra Kuč iz Ministarstva prosvjete", rekao je Mijušković.
Poručio je da neće tolerisati zataškivanje i dodao da je "hrabrost zlato, a ćutanje blato". Dodao je da neće stati "dok sistem ne postane sigurniji i pravedniji za svakoga".
Organizatori protesta pozvali su građane da ostanu ispred spomenika kralju Nikoli, da se druže i dodali da će prolaznicima skrenuti pažnju da su ozbiljni u namjerama da ukažu na seksualna zlostavljanja u vaspitno-obrazovnim ustanovama.
Zbog protesta na sat je bio zatvoren saobraćaj dijelom Bulevara Svetog Petra Cetinjskog od Pošte Crne Gore do mosta Blaža Jovanovića.
Bonus video: