Grupa građana okupila se danas ispred spomenika Lovćenska vila na Cetinju kako bi dvanaestominutnom ćutnjom odali počast stradalima u nedavnom zločinu koji se desio u tom gradu.
U pucnjavi na Cetinju, koja se dogodila 1. januara, ubijeno je 12 osoba, od čega dvoje djece. Počinilac ubistava, Cetinjanin Aco Martinović, preminuo je tokom transporta ka Kliničkom centru Crne Gore (KCCG), nakon što je pucao sebi u glavu.
U pucnjavi su teško povrijeđene četiri osobe, koje su hospitalizovane u KCCG.
Povodom tragičnog događaja koji se dogodio na Cetinju, Vlada je donijela Odluku da se 2, 3. i 4. januar proglase za Dane žalosti.
Organizatori su pozvali sve građane da danas, u 17 sati i 26 minuta, ispred spomenika Lovćenska vila na Cetinju dvanaestominutnom ćutnjom odaju poštu stradalima u nedavnom zločinu.
Oni su pozvali građane da se, nakon toga, u 19 sati i 30 minuta okupe ispred zgrade Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) u Podgorici, odakle će uputiti zahtjeve toj instituciji.
Iz grupe "Kamo sjutra" su naglasili da taj kolektiv crnogorskih studenata nema veze sa bilo kojom političkom partijom i da proteste organizuju bez ikakvih partijskih upliva.
Oni su objavili zahtjeve uoči protesta planiranog za večeras ispred zgrade Ministarstva unutrašnjih poslova, a prvi zahtjev su ostavka ministra unutrašnih poslova Danila Šaranovića i potpredsjednika Vlade za bezbjednost i odbranu Alekse Bečića.
Drugi zahtjev je demilitarilizacija društva, oduzimanje i uništavanje svog ilegalnog i skrivenog oružja.
"Revidiranje svih dodijeljenih dozvola za posjedovanje oružja kroz policijsku provjeru lica koja posjeduju oružje i kroz ozbiljne, a ne samo fomalne, psihijatrijske i druge ljekarske i psihološke preglede na godišnjem nivou".
Treći zahtjev studenata je uspostavljanje policije u zajednici i promjena pristupa policije prema građanima i građankama.
"Četvrti zahtjev - povratak građanskog obrazovanja kao obaveznog predmeta u osnovnim i srednjim školama".
Dodaju da iz ove zahtjeve, pridružuju se i zahtjevima postavljenim od strane Akcije za ljudska prava i Centra za ženska prava.
"Peti zahtjev - proglasiti moratorijum na izdavanje dozvola za posjedovanje oružja do izmjene Zakona o oružju. Šesti zahtjev - onemogućiti zakonitu kupovinu oružja bez prethodne dozvole za držanje oružja. Sedmi zahtjev - pooštriti uslove za posjedovanje lovačkog oružja. Osmi zahtjev -pojačati kontrolu streljačkih klubova koji građanima izdaju članske karte i fiktivne potvrde samo da bi lakše dobili dozvolu za nošenje oružja. Deveti zahtjev - uvesti visok mjesečni porez na posjedovanje i držanje oružja", piše u saopštenju.
Bonus video: