Mlada Bjelopoljka na elitnom Prinstonu

Za studije na univerzitetu sa kojeg je poteklo 35 nobelovaca svake godine se prijavi više od 30 hiljada studenata
443 pregleda 16 komentar(a)
Amila Kujović, Foto: Privatna arhiva
Amila Kujović, Foto: Privatna arhiva
Ažurirano: 18.06.2017. 17:34h

Među dvije od trideset hiljada prijavljenih učenika širom svijeta, šansu da pohađa jedan od najboljih svjetskih univerziteta, Prinston u Nju Džersiju, dobila je i Bjelopoljka Amila Kujović.

Ona je, kako kaže, od malih nogu, gledajući filmove maštala da jednog dana pronađe svoje mjesto na nekom od svjetski poznatih i priznatih univerziteta.

Navodi da, u ostvarivanju tog cilja najbitnije je da ste uporni i da slijedite svoje snove.

"Želja mi se ostvarila i od septembra ću biti na studijama. Posebno mi je drago što je Prinston jedan od deset najboljih univerziteta na svijetu. Radujem se obrazovanju koje ću steći kao i saradnji i druženju sa učenicima širom svijeta”, priča Amila.

Ona je u decembru prošle godine predala prijavu za upis na ovaj univerzitet i dobila stipendiju za Prinston gdje godišnja školarina košta oko 50.000 eura, a svake godine se prijavi više od 30 hiljada studenata, od kojih bude primljeno oko 2.000.

Sa Prinston Univerziteta osnovanog 1746. godine u američkoj državi Nju Džerzi, poteklo je 35 dobitnika Nobelove nagrade.

Amila priča da su naši učenici velika konkurencija širom svijeta i da nakon završetka naših srednjih škola možemo da pronađeno mjesto za sebe širom svijeta.

Ona smatra da treba istraživati programe razmjene studenata što će doprinijeti razvoju Crne Gore.

"Velika mi je čast što ću moći da iskoristim sve te resurse koji se tamo nalaze, uključujući najbolje svjetske profesore i najopremljenije laboratorije. Ovaj fakultet primi svega sedam odsto studenata od ukupnog broja prijavljenih. Smjer koji ću studirati je biohemijski inženjering, a nakon studija imam želju da doprinesem toj grani nauke koja je jako perspektivna i razvija se velikom brzinom. Učiću sve u vezi sa istraživanjem ćelija, genetikom i tehnološkim inovacijama koje se koriste u medicini,” kazala je Kujovićeva.

Amila je pojasnila da je smjer koji je izabrala spoj medicine i tehnologije.

Po završetku fakulteta otvaraju se mogućnosti za tri karijere, osmišljavanje te tehnologije, rad u medicini i istraživanje koje može da uključuje genetiku. Ključ za ostvarenje želja je veliki trud.

Njena interesovanja za budući posao koji bi voljela da obavlja vezana su za medicinske tehnološke inovacije i biološka istraživanja ćelija.

Osnovnu školu "Marko Miljanov" u Bijelom Polju Amila je završila kao đak generacije i dobitnik diplome "Luča". Prve dvije godine Gimnazije "Miloje Dobrašinović", takođe, je okončala sa odličnim uspjehom, a zatim završila i Američku školu, United World College u Mostaru u trajanju od dvije godine.

Bonus video: