U Crnoj Gori ostalo je još oko 180 tona ubojnih sredstava viška naoružanja planiranog za neutralisanje ili uništenje, a za to je potrebno oko 500 hiljada eura, saopšteno je iz Ministartsva odbrane.
Kako se navodi, ministar odbrane Predrag Bošković, predsjedavajući Nadzornog odbora MONDEM programa, zahvalio je predstavnicima OSCE i UNDP na dosadašnjoj uspješnoj saradnji na implementaciji MONDEM programa.
"On je istakao da je zadovoljan dosadašnjim rezultatima postignutim u rješavanju viškova ubojnih sredstava i izgradnji kapaciteta za bezbjedno skladištenje konvencionalnog naoružanja“, saopšteno je iz tog Vladinog resora.
Pojasnili su da je MONDEM program projekat demilitarizacije i bezbjednog skladištenja konvencionalnog naoružanja koji zajednički realizuju Ministarstvo odbrane, kancelarija Ujedinjenih nacija za razvoj u Crnoj Gori (UNDP) i Misija OEBS-a u Crnoj Gori, sa ciljem uklanjanja jednog od velikih bezbjednosnih izazova - viškova zastarjelog naoružanja i municije, uz pomoć partnerskih zemalja i organizacija.
"Nakon obnove nezavisnosti Crne Gore, u skladištima se nalazilo oko 12 hiljada tona municije velike razorne moći što je predstavljalo veliku prijetnju po živote i zdravlje ljudi i životnu sredinu“, piše u saopštenju.
Nadzorni odbor MONDEM programa danas je usvojio Izvještaj o radu u prošloj godini i Izvještaj o stanju finansija.
Kako je kazala generlna direktorica Direktorata za materijalne resurse, Alma Ljuljanaj, u prošloj godini je po ovom programu u dvije faze neutralisano ili uništeno 81,66 tona ubojnih sredstava.
Dodaje se da su neutralisana bez problema, metodom delaboracije, odnosno rastavljanjem UbS na sastavne djelove.
"Uništavanje detonacijom svedeno je na najmanju moguću mjeru i to samo UbS čija je delaboracija bila rizična zbog njihovog tehničkog stanja“, piše u saopštenju.
Kako su kazali, do sada je po ovom programu neutralisano ukupno 1.660,37 tona, ili 90,22 odsto od planirane količine, tako da je u Crnoj Gori ostalo još oko 180 tona ubojnih sredstava viška naoružanja planiranog za neutralisanje ili uništenje, za šta je potrebno još oko 500 hiljada eura.
"Izvršni odbor MONDEM-a je u martu ove godine odlučio da se raspiše tender za realizaciju III7 faze, za šta je obezbijeđeno 220 hiljada eura, tako da će se implementacija ovog programa produžiti do kraja 2018. godine“, zaključuje se u saopštenju.
Bonus video: