Mješovita komisija Vlade i Islamske zajednice u Crnoj Gori još nije zauzela stav oko nelegalnih islamskih škola u državi, za koje reis Islamske zajednice Rifat Fejzić tvrdi da postoje na sjeveru.
Fejzić je u februaru apelovao i javno pozvao nadležne državne organe da ispitaju otvaranje vjerskih škola. On je pozvao državu da hitno reaguje povodom otvaranja medrese i islamskih vrtića u Rožajama i Petnjici.
Prosvjetna inspekcija nedavno je utvrdila da u Rožajama i Petnjici rade dvije vjerske škole po obrazovnom programu Rijaseta islamske zajednice Bosne i Hercegovine. Iz inspekcije navode da nisu nadležni da kontrolišu rad tih škola, jer one ne podliježu postupku licenciranja u Crnoj Gori i dodaju da njihove diplome nisu važeće u zemlji.
“Prosvjetna inspekcija je utvrdila da u Rožajama radi srednja vjerska škola-medresa, da ima 21 učenicu, da funkcioniše kao istureno odjeljenje ‘Gazi Isa-beg’ medrese iz Novog Pazara, a da u nastavi koriste javno važeći obrazovni program Rijaseta islamske zajednice BiH”, saopšteno je “Vijestima” iz Uprave za inspekcijske poslove.
Medresa se, kako navode, nalazi u privatnoj kući, čije prostorije koristi i NVO Bošnjačka kulturna zajednica (BKZ) Rožaje, registrovana kod Ministarstva unutrašnjih poslova i, shodno Statutu i odluci o osnivanju, ima osnovan Klub “Škola kurana časnog”. U Klubu se, navode iz inspekcije, organizuju kursevi stranih jezika - arapskog, turskog, engleskog i njemačkog, te kursevi izučavanja uticaja kuranske misli na tradiciju i kulturu Bošnjaka Sandžaka i Crne Gore.
“Škola kurana časnog” pored Rožaja, radi i u Petnjici, u prostorijama koje su u vlasništvu BKZ Petnjica. U tim prostorijama, kako navode iz inspekcije, nije organizovana srednja vjerska škola-medresa.
Fejzić je ranije medijima kazao da državni organi moraju utvrditi, ne samo da li su, nego i kako ‘registrovani’ dječiji vrtići, Škole kurana časnog i ženska medresa i, kako je kazao, „razne druge paravjerske parainstitucije i paraorganizacije“.
„Po kakvim se programima radi, ko su predavači, vaspitači i upravljači tim parasistemima i kako se sve to finansira. Odgovore na ta pitanja morate tražiti u ministarstvima unutrašnjih poslova, pravde, manjinskih prava, kulture i obrazovanja”, kazao je reis ranije.
Tema je aktuelizovana nedavno, na osmoj sjednici Mješovite komisije za praćenje sprovođenja Ugovora o uređenju odnosa od zajedničkog interesa između Vlade i IZ.
Iz Islamske zajednice su tada pozvali još jednom da se utvrdi kako su vjerske škole na sjeveru otvorene i kako im je dozvoljeno da djeluju na teritoriji Crne Gore.
Ministarstvo manjina radi kroz Komisiju
Iz Ministarstva za ljudska i manjinska prava, koje je reis Rifat Fejzić prozvao da se angažuje, “Vijestima” su kazali da na rješavanju pitanja nelegalnih islamskih škola rade učestvujući u radu Mješovite komisije, te da će odatle saopštiti zajednički stav, “nakon dobijenih podataka” na temu. Iz Ministarstva prosvjete su ranije kazali da nisu nadležni za ovaj slučaj, te da je u njihovoj ingerenciji jedino Medresa “Mehmed Fatih” u Tuzima, koja je i jedina vjerska škola u Crnoj Gori koja izvodi javno važeći obrazovni program.
Bonus video: