U bjelopoljskoj Bolnici na odjeljenju porodilišta radi samo jedan ginekolog, što u trećoj crnogorskoj opštini stvara velike probleme i rizike u pružanju usluga, naročito kada su u pitanju carski rezovi i druge operacije.
Na takve tvrdnje koje su “Vijesti” dobile iz pouzdanih izvora, iz uprave Bolnice je stigao odgovor da je tačno da trenutno ordinira jedan ginekolog - dr Blažo Varagić, ali da je zaposlen još jedan koji je trenutno na bolovanju, te da je sa još dva ginekologa potpisan ugovor o dopunskom radu.
Iz odgovora međutim, nije jasno, da li je ljekar na bolovanju, u stvari, ljekar koji je otvorio privatnu ordinaciju.
Nedostak ginekologa i loša organizacija stvaraju dodatno nepovjerenje Bjelopoljki, naročito poslije infekcije pet beba od kojih je jedna preminula sredinom novembra 2014. godine, zbog čega se pacijentkinje za pomoć sve više obraćaju privatnim ljekarima ili bolnicama u susjednim opštinama, naročito kada su u pitanju porođaji.
Otežan je i rad ginekološke ambulante u Bolnici, gdje takođe radi samo Varagić, dok pripravni ljekari ne dežuraju.
“Problem i rizici postoje, naročito kada se uzme u obzir to da ordinirajući ljekar Varagić, kada su u pitanju operacije najviše zavisi od dobre volje kolega”, kazao je izvor “Vijesti”.
Uz ovaj, te nedostatak i drugih kadrova, bolnica ima samo jednog ordinirajućeg pedijatra, dr Adrijanu Vojonović-Kočović. Njenim odlaskom na odmor prvog dana Nove godine porodilište je zatvoreno, a pet dana kasnije, nakon pisanja Vijesti, “iznenada” otvoreno.
U Domu zdravlja trenutno ordiniraju dva ginekologa i šest pedijatara.
Jedna Bjelopoljka je ispričala da je strašno što njene sugrađanke ne mogu ni da misle na redovne ginekološke kontrole, kada na red jedva stižu i one sa problemima.
Međutim, na temu rješavanja problema nedostatka eventualnim prelaskom ginekologa iz Doma zdravlja u Bolnicu, direktorka Biserka Bulatović nije željela da govori.
U odgovoru Uprave Bolnice koji je potpisao portparol Milan Veličković piše da je problem u organizaciji i procesu rada nastao nakon suspenzije četvoro ljekara, kojima se u bjelopoljskom sudu sudi zbog infekcije beba.
“Na odjeljenju ginekologije i akušerstva opšte bolnice u ovom trenutku ordinira jedan ginekolog, dok se drugi nalazi na bolovanju, a sa još dva ginekologa potpisan je ugovor o dopunskom radu. Time je obezbijeđen minimum neophodnih uslova za nesmetano i kontinuirano obavljanje zdravstvene zaštite što je prevashodno i bio cilj angažovanja ginekologa”, kazao je Veličković i podsjetio da se među suspendovanim ljekarima nalazi i jedan ginekolog.
Veličković napominje da je u prošloj godini na odjeljenju ginekologije i akušerstva obavljeno 498 porođaja, što je za 70 porođaja više nego u 2015. godini.
“Takođe u okviru plana dodjele specijalizacija,u prethodnoj godini su dodijeljene četiri specijalizacije iz oblasti ginekologije i akušerstva u cilju stvaranja kadrovske baze za ovu oblast medicine”, kazao je on.
Što se tiče odjeljenja pedijatrije, tvrdi Veličković, organizacioni problem se pojavio takođe od suspenzije ljekara, zbog toga što su zbog krivičnog postupka suspendovana dva pedijatra i što je prošle godine jedan pedijatar otišao na trudničko bolovanje.
“Taj problem smo riješili privremenim angažovanjem pedijatra iz JZU Dom zdravlja Bijelo Polje do povratka pomenutog pedijatra sa bolovanja, tako da je kontinuirana medicinska zaštita korisnicima usluga obezbijeđena i u ovom segmentu zdravstvene zaštite”, kazao je Veličković.
Bonus video: