Kujović: Još četiri pacijenta iz KCCG oporavljena od koronavirusa

U Kliničkom centru Crne Gore hospitalizovano 19 pacijenata
26791 pregleda 14 komentar(a)
Kujović
Kujović
Ažurirano: 13.04.2020. 17:49h

U Kliničkom centru Crne Gore hospitalizovano je 19 pacijenata - na infektivnoj klinici 12 pacijenta, tri pacijenta na internoj klinici na odjeljenju pulmologije.

Četiri pacijenta su na intenzivnoj klinici - tri su na respiratoru i njihovo stanje je stabilno, a jedan pacijent je ekstubiran i on je od danas bez tubusa i respiratora, kazao je član Kriznog medicinskog štaba, Aleksandar Kujović.

On je potvrdio da su danas iz KCCG otpuštena četiri pacijenta za koja je dvostrukim testiranjem potvrđeno da više nemaju kovid-19. Za jednog pacijenta se još uvijek čeka rezultat testa.

Bemaks arena potpuno opremljena za potrebe privremene bolnice, a u SC "Morača" u Podgorici, dvorani "Topolica" u Baru i sportskoj dvorani u Beranama je završeno opremanje medicinskom opremom, dodao je Kujović.

"Razvoj epidemiološke situacije nas uvjerava da ove privremene bolnice nećemo ni koristiti", dodao je on.

Pomoćnik direktora Instituta za javno zdravlje, Senad Begić, kazao je da su domovi za stare institucije od posebnog interesa i važnosti, te da u njima nije do sada registrovan nijedan slučaj koronavirusa.

Begić
Begić

"Za sve domove za stare su predložene posebne mjere, strože nego i za zdravstvene ustanove, koje se odnose na sve zaposlene i štićenike. Cilj nam je da infekciju držimo što dalje od domova za stare", kazao je Begić.

On je istakao da se čak ni u Kini građani nisu tako striktno pridržavali usvojenih mjera kao u Tuzima.

"Građanima Tuzi treba svi da se zahvalimo na upornosti i strajnosti i činjenici da su svojim ponašanjem uspjeli da ugase registrovano žarište", rekao je Begić.

Kazao je da aktuelne mjere, kada su u pitanju Tuzi, neće biti naglo prekinute, jer bi to imalo "bumerang efekat" te da treba biti obazriv i postepeno predložiti popuštanje mjera.

Begić je rekao da postoji razloga za optimizam kada je riječ o povećanju broja oporavljenih od koronavirusa, kada su u pitanju pacijenti na kućnom liječenju.

"Čekamo rezultate drugog testa za lijep broj ljudi", kazao je Begić.

Inficiran 21 zdravstveni radnik

Kujović je kazao da je 21 zdravstveni radnik inficiran koronavirusom - šest doktora medicine i jedan doktor stomatologije, 11 medicinskih sestara, jedan farmaceut jedna radnica na održavanju higijene. Prati se 165 zdravstvenih radnika - 45 ljekara, 114 sestara i šest radnica na održavanju higijene.

"Ako se budemo pridržavali mjera kao sada, imamo dobar razlog za optimizam i da gajimo nadu da smo obolijevanje stavili pod kontrolu. Sa sprovođenjem i pridržavanjem mjera moramo nastaviti još energičnije i privrženije", rekao je Begić.

Kujović je kazao da u Crnoj Gori još nije razmatrana metoda liječenja pacijenata sa težim komplikacijama krvnom plazmom, odnosno antitijelima onih koji su oporavljeni, jer se radi o metodi koja je još uvijek u eksperimentalnoj fazi.

Begić je kazao da prethodnih dana nije bilo novih klastera, da je posljednji registrovan 9. aprila, ali je rekao da je za očekivati da imamo veći broj slučajeva kod kojih će izvor obolijevanja biti nepoznat i koji će zahtijevati podrobnije epidemiološko istraživanje i intenzivniji rad na terenu.

Pik obolijevanja smo imali 3. aprila, a svi kontakti koji su ostvareni tada, "rezultiraće eventualnim obolijevanjem u periodu od 14 dana", dodao je Begić.

Kujović je rekao da su prvi oporavljeni pacijenti dobrog zdravstvenog stanja.

Begić je kazao da postoje "solidne osnove" da se smatra kako se novi koronavirus ne može širiti ujedom komarca.

Odgovarajući na pitanje da li i koliko članova Vlade i kabineta predsjednika Crne Gore je u samoizolaciji, Begić je kazao da Institut "nije, niti će ikad komentarisati bilo kakvo specifično obolijevanje u određenoj zdravstvenoj organizaciji", i ta politika će se, kako je rekao, "odnositi i na Vladu i na sve, kako privatne, tako i društvene kompanije."

Bonus video: