U Jadranskom brodogradilištu Bijela na vezu je šest brodova, a samo na školskom brodu Jadran u toku je remont.
U Bijeloj je brod Sabrina vlasništvo kompanije Neksan Miodraga Dake Davidovića. Nikšićka kompanija je brod italijanske kompanije Sarda lizing kupila prije dvije godine za 380 hiljada eura . Sabrina je 2000 te godine uplovila u Jadransko brodogradilište radi remonta vrijednog 1,650 milona eura. Kako je vlasnik platio samo 200 hiljada eura , brod je zbog neizmirenih dugova remonta, prodat sudskim putem.
U Brodogradilištu navode da Neksan plaća “ležarinu, ali da nemaju saznanja da li će biti prodat na tržištu ili će ići na rezanje i u staro željezo.
U staro željezo će najvjerovatnije i feribot Lucky Laki star grčke kompanije Polforce Shipping koji je u Brodogradilište svojevremeno uplovio radi popravke oštećene rampe za ulazak brodova. Vlasnik feribota, bjelskim brodograditeljima duguje sredstva za ležarinu.
I brod Evropa 92 gradjen za prevoz cementa brodovlasnika sa Malte BRT = 1599 tona već je nekoliko godina na vezu u Bijeloj. Kako je vlasnik javio da više nema interesovanja za brod, trebalo bi, kako je rečeno u Brodogradilištu , da se “stvore uslove da u pravnoj proceduri zakonito prodaju brod” i naplate troškove remonta I ležarine.
Tanker Boka Wave , pomorske agencije „Marko Balić“ iz Bijele, je od jula .2008. godine vezan uz obalu Brodogradilišta. Brod je, kao jedan od uslova za za prodaju vojnog brodogradilišta Arsenal u Tivtu kanadskom biznismenu Piteru Manku, radi izgradnje Porto Montenegra, brod Boka Wave morala iz tivatskog brodogradilišta morala izmjestiti. Tada je Vlada stari tanker smjetila u Jadransko brodogradilište.
Za ležarinu ovog broda, prema odluci Privrednog suda u Podgorici Ministarstvo odbrane (MO) je obavezano da plati oko 700 hiljada eura.
Motorna barkasa „Explorer“ , vlasništvo RCUD iz Bijele od 2005. Godine , takođe je na vezu u Brodogradilištu, a vlasnik duguje značajan novac za neplaćene usluge za njegovu popravku i ležarinu. Poddsjećamo da je vlada SAD 2007. dala skoro 100 hiljada dolara za remont i opremanje „Explorera“ za potrebe RCUD. Prije nekoliko dana došlo je do prodora mora u truli drveni trup ovog 22 metra dugog broda , čije su potonućeali ekološki incident jer u brodu još ima nafte i ulja. spriječili dežurni radnici Jadranskog brodogradilišta .
Podsjećamo da je zbog poreskog duga od 6.5 miliona eura u junu prošle godine u Brodogradilište uveden stečaj. . Na poslovima održavanja mašina i opreme, i na remontu Jadrana sada su angažovana su 192 radnika sa platom od 190 eura.
Bonus video: