Bošnjačka demokratska zajednicau Crnoj Gori (BDZCG) "najenergičnije osuđuje još jedan Vladin pokušaj obmanjivanja sopstvenih građana neracionalnim i sa ekološkog i sa ekonomskog aspekta nerazumnim i neracionalnim projektom izgradnje Drugog bloka TE Pljevlja"
"Drugi blok TE Pljevlja je politička šarena laža i omča oko vrata crnogorskoj ekonomiji. Nakon niza neuspješnih pokušaja Vlade CG da Italijanima, Česima, Kinezima i kome sve ne proda pljevaljsku maglu u formi drugog bloka pljevaljske TE, jedan od ključnih "argumenata" za prihvatanje kolonijalnog akcionarskog ugovora Vlade CG sa italijanskom kompanijom A2A mogao bi se parafrazirati u rečenici "Ukoliko nema ovog ugovora neće biti ni drugog bloka TE", stoji u saopštenju Informativne službe BDZCG.
Na taj način, smatraju u BDZCG, Vlada Crne Gore mjesecima i godinama svjesno obmanjuje crnogorsku javnost, naročito građane Pljevalja, kako je Vlada našla sigurnog investitora za izgradnju drugog bloka TE, da je taj projekat isplativ jer postoje dovoljne rezerve uglja, kako će uraditi topligikaciju Pljevalja...
"Kada se slegne ili podigne Vladina "magla", jasno se vidi da drugog bloka TE Pljevlja neće biti. Niti ga smije biti. Besmisleno je polemisati sa "stručnjacima" iz Vlade nakon evidentnih činjenica da je drugi blok neisplativ, da nema dovoljno isplativih rezervi uglja u pljevaljskoj dolini, da je ovaj projekat neodrživ i sa aspekta zaštite životne sredine, bolje reći da je katastrofalno štetan za zdravlje 20.000 ljudi, da je otvaranje novih pet površinskih kopova stavljanje tačke na život na širem geografskom području uključujući i sam grad Pljevlja, te da je, konačno, omča oko vrata crnogorske ekonomije", smatraju u BDZCG.
Jednostavan uvid na fotografiju širokog lokaliteta pljevaljskog basena, prema njihovom mišljenju, daje odgovor zašto potencionalni investitori bježe glavom bez obzira.
"Naime, samim mapiranjem novih površinskih kopova, uz detaljne podatke za svaki kop (koliko ima isplativog uglja, koliko je potrebno za eksproprijaciju zemljišta, koliko je potrebno za rekultivaciju, koliko će uticati na infrastrukturu...), uvidom u transportne rute do budućeg drugog bloka, stvaranje novih jalovišta, deponija, odlagališta, uvidom u položaj nadzemnih i podzemnih voda...stvara se realna slika pogubnosti i neodrživosti eventualne realizacije "strateške investicije crnogorske ekonomije-elektroprivrede". Svi ovi pokazatelji jasno govore da niko normalan neće bacati pare u jame bez dna i da od drugog bloka TE PV, ustvari neće biti ništa", stoji u saopštenju.
Zločin prema građanima Pljevalja, ističu u BDZCG, mora biti zaustavljen iako Vlada Crne Gore uporno plasira teze o ekonomsko-energetskom gigantu, kako nazivaju Pljevlja "i na taj način jeftinom demagogijom obmanjuje građane Pljevalja i Crne Gore"
"Stvarno stanje Pljevalja, nekadašnjeg industrijsko-kulturnog centra šireg područja, pokazuje da je katastrofalno i ono što je učinjeno ovom gradu može se bez imalo patetike nazvati zločinom neviđenih razmjera. Sa koliko cinizma i omalovažavanja zvanična Podgorica gleda na Pljevlja dovoljno govori podatak da se "u svim projekcijama Vlade za izgradnju drugog bloka predviđa realizacija toplifikacije grada". Očito je da se naručenim, lažnim istraživanjima obmanjuje javnost kako je 70 odsto Pljevljaka za to da se drugi blok TE Pljevlja", kazali su iz BDZCG i podsjetili Vlada Pljevljima već ukrala jednu toplifikaciju.
"Toplifikacija grada je bila predviđena i prilikom izgradnje prvog bloka. Gdje su pare od toplifikacije? Koliko je bulevara i kružnih tokova u Podgorici, Baru, primorju...napravljeno novcem od novca za toplifikaciju Pljevalja? Koliko se sportskih klubova finansiralo od tog novca? Koliko je prediybornih kampanja DPS finansirao novcem za toplifikaciju Pljevalja? Koliko je DPS kupio glasova od novca Pljevljaka? Koliko je stanova sagra]eno i poklonjeno "zaslužnim građanima" u Podgorici? A koliko je tek djece potrovano nebrigom za Pljevlja, jer dvije trećine djece u Pljevlima boluje od nekog vida respiratornog ili kardiovaskularnog oboljenja?!, upitali su iz BDZCG.
Prema njihovom mišljenju podatak da za dvije do tri godine u Pljevljima neće biti dovoljno đaka prvaka za upis u jednu od tri osnovne škole najbolje govori kako Vlada brine o Pljevljima.
"Iz Pljevalja je u protekle tri decenije izvučeno na stotine miliona eura, možda i milijarde, a ostavljena je pustoš, razoren grad, bolesno stanovništvo, opljačkana privreda. I nakon svega toga Vlada ima hrabrosti da o novim investicijama govori kako "brine za građane Pljevlja". Pljevljima i Pljevljacima ne trebaju šarene laže u cilju predizbornih kampanja. Pljevljima su potrebna suštinska i održiva rješenja. Pljevljima je toplifikacija grada uslov opstanka života u ovoj kotlini, ali Pljevljaci ne traže nikakvu milostinju niti sažaljevanje. Pljevljaci traže da im se vrati mali dio od onoga što im je oteto. I da ih Vlada već jednom ostavi na miru, da prežive ove najteže dane u istoriji dugoj 1.800 godina", stoji u saoptenju.
U BDZCG smatraju da je udruživanjem državne i opštinske pameti kroz dobro osmišljenu strategiju opstanka i razvoja u gradu pod Golubinjom moguće zaustaviti masovno trovanje i posljedično iseljavanje Pljevljaka.
"Potpuno novi i drugačiji koncept razvoja ekonomije na državnom nivou koji bi se bazirao na potrebama i mogućnostima lokalnih zajednica, omogućio bi Pljevljima valorizaciju i razvoj sopstvenih resursa za sopstveni račun odnosno održivu i konkurentnu ekonomiju koja će u konačnici dati održivu i konkurentnu održivu ekonomi države. Sistem se suštinski razlikuje od dosadašnjeg neo-liberalnog, baziranog na ličnom interesu pojedinaca iz vrha vlasti njihovog okruženja. Stavljanjem tačke na priču o neodrživom i neisplativom drugom bolku TE treba započeti novu eru sanacije zatečenog stanja i krenuti u valorizaciju prije svega obnovljivih izvora energije kojim Pljevlja obiluju: energije bio mase, vode, vjetra i sunca, koji su perspektivniji, isplativiji i realniji za realizaciju, zatim prestruktuiranje Rudnika uglja, izgradnaj cementare, razvoj poljoprivredne proizvodnje, primarne i sekundarne...", vjeruju u BDZCG i smatraju da bi benefite takve ekonomske politike Pljevljaci vrlo brzo osjetili kroz "ralativno brzu toplifikaciju grada, otvaranjem novih radnih mjesta i u konačnici stabilnim i bogatim opštinskim budžetom koji bi bio jaka podrška svim društvenim i socijalnim aspektima života u gradu"
"Pljevlja sa svojim prirodnim i ljudskim resursima, svakako zaslužuju da se nađu na mapi razvijenih gradova ugodnih za život", smatraju u BDZCG.
Bonus video: